تبلیغات
سبزی کاری در فضا
ارسال در: 1385/07/18-00:00
محققان علوم زیست فضایی اقدام به تولید نوعی کاهو در محفظه های مخصوص و در شرایطی مشابه با ماه و مریخ کرده اند و در جستجوی راههایی  هستند تا بتوانند در شرایطی خاص و مشابه با آنچه در خارج از جو زمین حاکم است , سبزیجات مختلف را پرورش دهند.
 
 
 

شبهای سرد و طولانی و خاک نامناسب هیچ یک نمی توانند مانع ازتلاش علاقمندان به کشت سبزیجات  – دست کم آن دسته از علاقمندان به این امردر فراسوی این کره خاکی _شوند.

 

مرکز "تحقیقات کشاورزی تگزاس "اقدام به تولید نوعی کاهو در محفظه های مخصوص و در شرایطی مشابه با ماه و مریخ کرده است . در این مرکز و در پروژه ای با نام "ظرف  سالاد"که  وزارت هوا و فضا ایالات متحده مجری آن است, محققین در جستجوی راههایی  هستند تا بتوانند در شرایطی خاص و مشابه با آنچه در خارج از جو زمین حاکم است , دست به کشت  سبزیجات بزنند.

دو مساله که بر اهمیت این اقدام می افزاید یکی میل طبیعی و سیری ناپذیر انسان به کشف جهان لایتناهی است و دیگری نیاز حیاتی آدمی به غذا .درآخرین سفر فضایی که شش ماه  به طول انجامید, مواد غذایی توسط یک شاتل به ایستگاه فضایی حمل شدو حدود 200 نوع غذای مختلف از گوشت مرغ گرفته تا انواع دسر  بصورت خمیرمانند در تیوپهایی همچون تیوپ خمیر دندان دراختیارفضانوردان قرار گرفت.

اما برای آن دسته ازفضا نوردانی که برای مدتهای طولانی تری در فضا به سر می برند, این امکان که بتوانند خود غذای خود راتهیه کنند و از تازگی آن لذت ببرند ,از اهمیت ویژه ای برخوردار است .این مطلب هم از نقطه نظر روانشناسی و هم از دیدگاه علم تغذیه مورد توجه قرار گرفته  است .

در واقع به جرات باید گفت فرستادن انسان به کرات دیگر از دردسر کمتری برخوردار است تا تا یافتن راهی برای رشد سبزیجات در فضا.برای مثال هیچگونه فشاری درجو ماه وجود ندارد (چیزی که  برای ایجاد ابر و بارش باران الزامی است),میزان جاذبه آن تنها یک ششم جاذبه زمین است ,یک روز آن تقریبا برابر است با سی روز زمینی و یک شب آن معادل دوهفته شب زمینی بعلاوه فاقد کربن لازم برای انجام عمل فتو سنتز می باشد.

 مریخ بر خلاف ماه اتمسفری د ارد که 95 در صد آن حاوی دی اکسید کربن و فشار اتمسفری آن یک صدم فشار زمین است و با آنکه یک روز مریخی اندکی بیش از 24 ساعت است نور کافی برای رشد گیاها ن فراهم نمی کند.به همین علت دانشمندان مجبور به ساختن محفظه هایی هستند که شرایطی مشابه آنچه برا ی رشد گیاهان لازم است را بتوانند در آن محفظه ها ایجاد کنند ,از قبیل  فشار مناسب ,کربن  و  سایر مواد لازم برای صورت گرفتن عملیات فتوسنتز.

البته تحقیقات نشان می دهد گیاهان در فشار پایین بهتر رشد می کنند. مزیت این مساله این است که مواد کمتری مورداستفاده قرارمی گیرد ودرنتیجه هزینه های کمتری دربرخواهد داشت.اما ایجاد شرایطی که گیاهان بتوانند در فشار پایین رشد کنند نیز کار دشواری است.در چنین سیستمی هوا باید در طول روز بتدریج ومعادل 1.5 درصد حجم محفظه ها وارد آنها شود.همین طور گاز اتیلن تاثیر بسزایی در رشد گیاهان دارد.براساس تحقیقات  صورت گرفته گیاهان  شب هنگام (و نیز دردوره های تاریکی) درفشار پایین  گاز اتیلن کمتری تولید می کنند و کربو هیدرات کمتری را مورد استفاده قرار می دهند که این مساله باعث می شود تا برگهای پهن تری در گیاهان ایجاد شود .این آزمایش در کاهو به طور مثال  نتایج خیلی خوبی داشته است.همچنین گیاهان هم در تولید اکسیژن و هم در کاهش دی اکسید کربن نقش دارند دو عاملی که برای حیات انسانها لازم و ضروری است . این محفظه ها را می توان در سطح ماه و مریخ هم مورد استفاده قرار داد و کمبود نور در سطح این دو سیاره را با ذخیره سازی انرژی نورانی و استفاده از آن را در مواقع ضروری جبران نمود .

 برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به آدرس ذیل مراجعه کنید

http://aggie-horticulture.tamu.edu/faculty/davies/research/nasa.html

 

Writer: Kathleen Phillips, 979-845-2872,ka-phillips@tamu.edu
Contact: Dr. Fred Davies, 979-845-4524,f-davies@tamu.edu
Dr. Ron Lacey, 979-845-3967 ,ron-lacey@tamu.edu
Dr. Chuan He, 979-845-4462,c-he@tamu.edu

     

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید