تبلیغات
شجره نامه مشابه کهکشان راه شیری و ابر ماژلانی بزرگ
ارسال در: 1382/07/05-00:00
با کشف هاله ستاره ای در اطراف ابر ماژلانی بزر

با کشف هاله ستاره ای در اطراف ابر ماژلانی بزرگ(LMC)،شجره نامه کهکشان راه شیری و قمر کهکشانی آن بسیار به یکدیگر نزدیک شده اند.

ستاره شناسان شواهد جدیدی یافته اند که نشان می دهد تاریخ تکامل "ابر ماژلانی بزرگ"(LMC) بسیار شبیه به کهکشان راه شیری است.این ابر،یکی از کهکشانهای اقماری است که بدور کهکشان راه شیری می گردد.

Large Magellanic Cloud 

ابر ماژلانی بزرگ(LMC)،یک کهکشان نامنظم است
که بدور کهکشان راه شیری می گردد.

::  AAO / ROE  / عکس از دیوید مالین  ::

 The Milky Way's Neighborhood

ابر ماژلانی بزرگ،عضو گروه محلی کهکشانی ما است. 
:: الیزابت روان :
Astronomy.com  ::

 

یک گروه بین المللی از ستاره شناسان در ژانویه 2003(دی-بهمن  1381)با استفاده از تلسکوپ VLT(تلسکوپ بسیار بزرگ) متعلق به رصدخانه جنوبی اروپا(ESO) در شیلی،شواهدی دال بر وجود یک هاله ستاره ای قدیمی در اطراف "ابر ماژلانی بزرگ"(LMC) یافته است.این هاله ستاره ای،شبیه هاله ستاره ای است که قبلا در اطراف کهکشان را شیری کشف شده بود.

هاله کروی اطراف کهکشان راه شیری،شامل ستارگان کهن سال و غول پیکری مانند ستارگان RR Lyrae است.ستارگان موسوم به RR Lyrae،از نوع متغیر تپش کننده هستند و اغلب در خوشه های کروی و هاله های کهکشانی دیده می شوند.بنابراین از این ستارگان می توان بعنوان ستارگان معیار برای بررسی وجود هاله در اطراف ابر ماژلانی بزرگ استفاده کرد.

VLT 

تلسکوپ VLT با استفاده از فناوری پیشرفته و شرایط رصدی عالی در شیلی،
تا بحال تصاویر نوری فوق العاده ای بدست آورده است.

:: رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) ::

ستاره شناسان با بررسی بیش از 8000 ستارهRR Lyrae  در ناحیه ای به مساحت 10 درجه مربع،موفق شدند 43 ستاره منفرد از نوع RR Lyrae را در ابر ماژلانی بزرگ کشف کنند.

"کم کوک" عضو تیم تحقیق از آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا،کاشف اصلی ستارگان RR Lyrae در ابر ماژلانی بزرگ(LMC)است.به گفته وی،با استفاده از این نوع ستارگان،به آسانی می توان مناطق ستاره ای پیر و کم آهن را شناسایی کرد.   

محققان با مطالعه حرکتهای تصادفی و سریع این ستارگان نمونه،توانستند وجود یک هاله ستاره ای کهن سال را در ابر ماژلانی بزرگ(LMC) به اثبات برسانند.این کشف نشان می دهد LMC و کهکشانهای کوچکتر مشابه آن،دارای هاله ستاره ای مشابه هاله کهکشان راه شیری هستند و بنابراین،تاریخ شکل گیری آنها بسیار شبیه تاریخ تکامل راه شیری است.

 

مشروح نتایج بدست آمده توسط این تیم تحقیقاتی در شماره 12 سپتامبر(22 شهریور) مجله Science امده است.

منبع خبر : www.astronomy.com

در همین رابطه بخوانید :

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید