تبلیغات
پلوتون از دید فضاپیمای افق های نو
ارسال در: 1385/09/12-00:00
سرانجام فضاپیمای افق های نو در ادامه ماموریت خود توانست نخستین تصویر از سیاره کوتوله پلوتون را به زمین ارسال کند.در طی 10 سال آینده هنگامی که افق های نو به نزدیک ترین فاصله از پلوتون می رسد ،انقلابی در دانش ما پیرامون این سیاره کوتوله به وقوع خواهد پ
 

این نما که توسط تصویر بردار دور برد اکتشافی LORRI در تاریخ 21 تا 24 سپتامبر سال جاری به هنگام بررسی تجهیزات اپتیکی افق های نو در چند فریم ثبت شده بود، پس از ذخیره موقت در حافظه دستگاه در تبادل داده ای، از سوی فضاپیما به زمین ارسال شد.

در فاصله ای بیش از 4.2 میلیارد کیلومتر از فضاپیمای افق های نو سیاره کوتوله پلوتون همچون نقطه ای کم سو در زمینه ستارگان می درخشد.یکی از قابلیت های این فضاپیما جستجو و دنبال کردن دور برد اجرام می باشد.بدین ترتیب دانشمندان قادر خواهند بود در وهله نخست به بررسی سیاره کوتوله پلوتون در میدان دیدی به پهنای 2500 کیلو متر و سایر اجرام کمربند کویپر به پهنای 50 کیلومتر بپردازند.

پس از این که تصویر بردار LORRI در مکان پیش بینی شده پلوتن، جرمی را نمایان ساخت که با سرعت خاصی در امتداد صورت فلکى قوس(کماندار) حرکت می کند، متخصصین این پروژه به زودی دریافتند که سیاره پلوتون در میدان دید آنها قرار گرفته است. تصاویر گرفته شده توسط LORRI در 21 و 24 سپتامبر ،مهر تاییدی بر وجود پلوتن در این منطقه از فضا بود و احتمال وجود هرگونه پرتو کیهانی نیز به صفر رسید.برای اطمینان بیشتر جرمی که در مسیر پلوتون، حرکت می کرد دارای قدر 14 بود و این درست مانند قدری بود که از سیاره کوتوله پلوتون انتظار می رفت.

دانشمندان برای آنالیز داده های موجود در تصاویر ارسالی فضاپیمای افق های نو ،بار دیگر صفحاتی از کتاب کلاید تامبا پیرامون  کشف پلوتون را مرور کردند و با بهره گیری از استروبوسکوپ (دستگاه حرکت نما) به بررسی تصاوير چندگانه پرداختند.در این روش ستارگان در پس زمینه تصویر ثابت می مانند و سایر اجرام از جمله سیارات، سیارات کوتوله و... حرکت می کنند.

الن استرن مدیر ارشد ماموریت فضاپیمای افق های نو از موسسه تحقیقاتی ستوست در این باره می گوید:در حقیقت پیدا کردن جرم کم سویی همچون پلوتون در میان شمار زیادی از ستارگان پس زمینه، همانند پیدا کردن سوزن در انبار کاه بود.کلاید تامبا باید به خود می بالید، چرا که تیم LORRI با بهره گیری از روشی مشابه به جستجوی پلوتون پرداخت. از آنجا که تصویر بردار LORRI به تهیه عکس های دیجیتال می پردازد،مواردی مانند آشفتگی های جوی و یا پرتو های کیهانی در تحقیقات خللی ایجاد نمی کنند ، اما تامبا در زمان خود ناچار بود به اصلاح تصاویر موجود بپردازد.

 

پلوتون از دید فضاپیمای افق های نو در فاصله 4.2 میلیارد کیلومتری

 

تصویر بردار دور برد اکتشافی LORRI توسط آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز به منظور تهیه تصاویری با وضوح بسیار بالا از اجرام دور دست، طراحی و ساخته شده است.

به منظور بررسی های نهایی تجهیزات اپتیکی فضاپیمای افق های نو ، دانشمندان شبیه سازی را ترتیب دادند و در این شبیه سازی فضاپیما به جستجوی اجرام کمربند کویپر پرداخت.

فضاپیما افق های نو هم اکنون مراحل کنترل نهایی خود را با موفقیت پشت سر نهاده و سیگنال های ارسالی از پلوتون -30 تا 40 بار بیشتر از سطح پارازيت تصاویر- به شفافی دریافت شده است.

اندی چنگ از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه هاپکینز در این باره می گوید:افق های نو و تصویر بردار LORRI تا کنون تمامی مراحل ماموریت فضایی خود را بدون کوچک ترین نقصی پشت سر نهاده اند. ما باید تا سال 2015 –زمانی که فضاپیمای افق های نو  به نزدیک ترین فاصله به پلوتون می رسد- صبر کنیم، در این هنگام تصویربردار LORRI تصاویری دقیق و بی نظیر از این سیاره کوتوله به زمین ارسال خواهد نمود.علاوه بر این در مسیر فضاپیمای افق های نو در ژانویه و فوریه سال 2007 میلادی به بررسی و مشاهده سیاره مشتری خواهیم پرداخت و پس از گذر از کنار این سیاره فاز جدیدی از ماموریت افق های نو ،با جمع آوری داده هایی بسیار ارزشمند از سیاره کوتوله پلوتون  آغاز می گردد.

الن در پایان خاطر نشان کرد : از زمان کشف پلوتون تا کنون اطلاعات چندانی از این سیاره کوتوله در دست نیست.اما در سال های آتی با نزدیک شدن فضاپیمای افق های نو به پلوتون با استفاده از تصویر بردار LORRI و با توجه به زاویه ما نسبت به خورشید تغییرات درخشندگی این سیاره کوتوله را بررسی کرده و منحنی فاز آن را نیز محاسبه می نماییم.ما هرگز از روی زمین و یا مدار آن قادر به اجرای چنین ماموریتی نبوده ایم .این امر ما را قادر خواهد ساخت تا برای نخستین بار به بررسی سطح پلوتون و عناصر تشکیل دهنده آن بپردازیم، حتی زمانی که میلیارد ها کیلو متر از این سیاره کوتوله فاصله داریم.

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید