تبلیغات
گزارش هشتمين باشگاه نجوم رشت
ارسال در: 1385/10/03-00:00
باشگاه نجوم آذرماه رشت طبق زمانبندی قبلی، عصر روز دوشنبه 27  آذر ماه با حضور علاقمندان و چند تن از مسوولين شهر برگزار گرديد.

باشگاه نجوم آذرماه رشت طبق زمانبندی قبلی، عصر روز دوشنبه 27  آذر ماه سال جاری، ساعت 4 بعد از ظهر، آغاز به کار کرد. این باشگاه با حضور حدود 100 تن از علاقه مندان به نجوم در سالن اجتماعات کانون  پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت برگزار شد.

پس از قرائت قرآن و سرود، آقای کسری امیری فرد از انجمن نجوم ژوپیتر (وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت ) حاضرین را در جریان آخرین اخبار نجومی آذر ماه قرار داد که از مهمترین آنها خبر جالب کشف آب در مریخ بود. سپس طبق برنامه ی از پیش تعیین شده کانون نجوم سها (وابسته به گروه فیزیک دانشگاه گیلان) به طرح سئوالهایی برای مسابقه ی نجومی آذرماه پرداخت.

شهردار محترم رشت جناب آقای مهندس ساغری که با هیأت همراه در باشگاه نجوم آذر حضور یافته بودند به ذکر توضیحاتی در مورد شگفتیهای علم نجوم پرداختند. سپس ایشان از طرح احداث رصدخانه ای در شهر رشت خبر دادند و افزودند: این رصدخانه در حال حاضر در مرحله ی مکان یابی و مطالعات است و پس از آن در صورت تأمین منابع مالی لازم، با توجّه به اولوّیت بندی نیازهای شهر، ساخت آن آغاز خواهد شد. شهردار رشت، مکان ساخت رصدخانه را یکی از پارکها و یا اطراف شهر، جایی که برای ساخت رصدخانه مناسب تر است ذکر کرد.

قرعه کشی و اهدای جایزه ی مسابقه ی نجومی ماه قبل (آبانماه) که توسط انجمن علمی پژوهشی نجم شمال برگزار شده بود .برنامه ی بعدی باشگاه نجوم رشت بود که توسط ریاست محترم شورای اسلامی شهر رشت جناب آقای مهندس عاقل منش به انجام رسید. ایشان پس از اهدای جایزه، طی سخنانی کوتاه و امید دهنده   پیگیری و رفع مشکلات و تنگناهای پیش روی گروههای نجومی شهر رشت  توسط شهردار و دیگر مسئولین امر تاکید کرده و خواهان تسریع در اجرای طرح رصدخانه شهر رشت شدند.

پس از استراحتی کوتاه، خانم مهندس سیما کریمی پور از انجمن نجوم اکلیل شمالی لاهیجان به ارائه ی مقاله ای با عنوان  "نجوم در قرآن" پرداخت که بسیار مفیدو جالب بود.

رویدادهای نجومی دي ماه، موضوع سخنرانی آقای کسری منصف از گروه نجوم سمپاد گیلان (تیزهوشان رشت) بود که به همراه آن چند تصویر زیبا نیز نمایش داده شد.

آخرین برنامه ی باشگاه نجوم آذر ماه رشت نیز به توضیح و تفسیر چند تصویر زیبا و جالب توجّه ی نجومی اختصاص پیدا  کرد که توسط  آقای پیمان مهدوی از موسسه ی ستاره شناسی روجا صورت گرفت.

هشتمین باشگاه نجوم رشت در حالی برگزار شد که هنوز حل مشکل تعیین مکانی مشخص و ثابت و تأمین هزینه های اجرایی آن در هاله ای از ابهام فرو رفته است. برگزار کنندگان این باشگاه در جستجوی راهکارهایی برای تضمین هرچه بیشتر برگزاری مداوم و مطلوبتر آن هستند. سالن و اجاره آن، امکانات سمعی و بصری، اطّلاع رسانی و مکاتبات ، حمل و نقل ،  پذیرایی و... از جمله عوامل دخیل و مسئله ساز دربرگزاری مطلوب باشگاه نجوم رشت است. در این راستا،  ظرفیت فرهنگی و اجتماعی شهر و میزان توجّه مسئولین محترم شهر به برگزاری چنین برنامه هایی، امری بسیار تاثیرگذار در اجرای بهینه باشگاه نجوم رشت است.

به هر تقدیر  باشگاه نجوم رشت، جایگاهی است برای پیوند چند گروه نجومی فعال شهر با  صدها شهروند علاقه مند و مشتاق.

                                                                                            گزارشگر: آقای پیمان مهدوی

 

 

 

در حاشیه باشگاه نجوم رشت:

  • جالب است بدانید شهردار محترم رشت تا حدّ زیادی به نجوم مسلط است. توضیحات وی در مورد سیاهچاله ها و لنزهای گرانشی و... ، گواه این مدّعاست.
  • همکاری مسئول محترم کانون پرورش فکری جناب آقای مهندس طاهری و همکاران زحمتکش ایشان و مجری باشگاه سر کار خانم قامتی در اجرای مطلوب باشگاه جای بسی تقدیر و تشکّر دارد. امید است این همکاری تداوم یابد.
  • سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت از نظر ظرفیت، امکانات سمعی و بصری و ... برای برگزاری باشگاه نجوم رشت بسیار مناسب است.
  • برگزاری دو باشگاه نجوم در یک شهر، امری بی سابقه است.ظاهرا در شهر رشت دو گردهمایی به نام باشگاه نجوم برگزار میشود.
  •  نکته مهّم و قابل توجّه:  نهمین باشگاه نجوم رشت، دوشنبه 25  دی ماه و باشگاههای بعدی نیز در دوشنبه پایانی هر ماه رأس ساعت  4  بعد از ظهر برگزار خواهد شد.

                                                                کمیته اجرایی باشگاه نجوم رشت

 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید