تبلیغات
کاسینی در سالی که گذشت
ارسال در: 1385/10/14-00:00
مروری بر تصاویر ارسالی فضاپیمای کاسینی در سال 2006
منظومه سیاره زحل هر روز شگفت‌انگیزتر از قبل ظاهر می‌شود. حلقه‌های زیبا و اسرارآمیز زحل که پیش‌از این موادی جامد انگاشته می‌شدند، درحقیقت کولاک‌هایی از ذرات یخ‌آب هستند که با خرده‌سنگ و غبار درآمیخته‌اند و در پهنای تنها یکصد متر به‌دور سیاره مادر دوران می‌کنند. فضاپیمای کاسینی در سالی که گذشت، تصاویری بسیار بی‌نظیر از این منظومه سیاره‌ای ارسال کرد که برای نخستین‌بار، چشم ما را به اسرار دنیای پویای این منظومه سیاره‌ای باز کرد.
کاسینی برا ثبت این تصویر می‌بایست شرایطی فراهم می‌آورد تا زحل در تاریکی کامل ثبت شود. برای این‌کار، فضاپیما به پشت زحل رفت و با پدید آوردن خورشیدگرفتگی، تاریکی را به‌حدی رساند که بتواند حلقه‌های این سیاره را در شکلی دیگر ثبت کند. دانشمندان در این تصویر توانستند حلقه‌های کم‌نور جدیدی را کشف کنند که پیش‌از این در درخشش سیاره زحل پنهان شده بودند(بالا). در این تصویر همچنین نمای زیبایی از زمین در فاصله یک میلیارد کیلومتری ثبت شده است.
پایین» نمایی طلایی از بخش بیرونی حلقه B، شکاف کاسینی و بخش داخلی حلقه A
 
پایین» شکاف کاسینی از زمین خالی به‌نظر می‌رسد، اما این تصویر رنگی ساختارهای متنوعی را درون این شکاف نشان می‌دهد.
 
پایین» حلقه‌ها و رقص قمرها: دفنیس، قمر کوچک زحل درون شکاف کیلر به‌دور سیاره مادر می‌گردد. امواجی که در لبه‌های شکاف کیلر دیده می‌شود، مربوط به برهمکنش گرانشی بین قمر و حلقه‌ها است.
 
پایین» جزئیاتی که در این تصویر از حلقه F ثبت شده است، پیش‌ازاین هرگز دیده نشده بود. این اختلالات منشا گرانشی دارد و مربوط به تعامل بین قمرواره‌های کوچکی است که درون حلقه یا نزدیک به هسته روشن این حلقه دوران می‌کنند. 
پایین» قمر پرومتئوس دو باریکه بلند ذرات یخ را از حلقه F بیرون کشیده است.
 
پایین» شکاف انکه و قمری که آن‌را جارو می‌کند.
  پایین» مواد یخی درخشان در باریکه‌هایی که هریک ده‌ها هزار کیلومتر درازا دارند، از قمر انسلادوس به‌سوی حلقه E کشیده شده‌اند.
 
پایین» نه روز پیش‌از ورود به مدار، کاسینی توانست این نمای رنگ طبیعی را در تصویری نفیس ثبت کند.
 
پایین» تصویر رنگ کاذب از دو موج چگالی در حلقه A زحل.
 
پایین» بهترین نمای حلقه‌های زحل در نور فرابنفش. داده‌های فرابنفش به فهم منشا و تحول حلقه‌ها کمک می‌کند.
 
پایین» حلقه‌های باریک، سیاره رنگی و بازی زیبای سایه‌ها روی سیاره.
 
پایین» چشمان دوتایی کاسینی می‌تواند همزمان اطلاعات کاملی را درمورد ساختار حلقه‌های زحل جمع‌آوری کند.
 
پایین» بزرگ‌ترین تصویر از زحل و حلقه‌هایش در رنگ طبیعی.
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید