تبلیغات
مروری بر خبر های نجومی در سال 2006
ارسال در: 1385/11/08-00:00
در 12 ماه میلادی گذشته خبر های نجومی متفاوت و پر اهمیتی  از سراسر جهان منتشر شد که بسیاری از این خبرها علاوه بر دانشمندان و منجمان آماتور توجه بسیاری از مردم را نیز به خود جلب کرد .
 
 
 
شاید بتوان گفت داغ ترین خبرهای نجومی در سال میلادی گذشته مربوط به پلوتو بوده ، در اواسط سال 2006 قمر های این سیاره که در سال 2005 توسط هابل کشف شده بود نام گذاری شد ،نیکس و هیدرا نام هایی بود که برای این دو قمر انتخاب شد  ،  پلوتو در سال گذشته با رای انجمن بین المللی نجوم  ( IAU ) از جمع سیارات منظومه شمسی خارج شد اما  هنوز  در کانون توجه بسیاری از منجمان قرار دارد . فضا پیمای New Horizons در 19 ژانویه به سمت پلوتو پرتاب شد و تا سال 2015 به این سیاره می رسد تا پرده از رازهای پلوتو و دیگر اجرام کمربند کویپر بردارد .

از سیارات خبر ساز دیگر سال گذشته می توان به مریخ اشاره کرد جایی که مدارگرد هایی مانند مدار گرد شناسایی مریخ و مارس اکسپرس به هم پیوستند تا تصاویر شگفت انگیزی را به زمین مخابره کنند  و  کاوشگرهای جان سخت روح و فرصت برای ارسال داده های خود به زمین با هم مسابقه گذاشته اند .اما مهم ترین خبر مریخ مربوط به چندین هفته ی پیش می شود ، هنگامی که دانشمندان با مشاهده ی تصاویر ارسالی از  مدارگرد Mars Global Surveyor متوجه تغییراتی در سطح مریخ شدند که به احتمال بسیار زیاد حاکی از جریان داشتن آب مایع بر روی مریخ است (خبر های مربوط به این اکتشاف حدودا یک ماه دیرتر منتشر شد ) .

مشتری در سال 2006 صاحب لکه ی قرمز دیگری شد و دنباله دار Schwassmann-Wachmann 3 نیز در جلوی دید تلسکوپ های زمینی تکه تکه شد . فضاپیمای کاسینی اطلاعات حیرت آوری را از سطح تیتان،  و همچنین حلقه های زحل به زمین مخابره کرد و کاوشگر Stardust نیز پس از ماه ها قرار گرفتن در فضای میان سیاره ای در این سال به زمین بازگشت .

نخستین ماهواره کشور ما نیز  سه ماه پس از پرتاب در اوایل سال 2006 با موفقیت در مدار قرار گرفت سینا در حال حاضر با ارسال اطلاعات برای نهادهایی نظیر سازمان محیط زیست ، ناجا ، وزارت كشور ، سازمان هواشناسی و هواپیمایی كشور،اطلاعات خوبی را در اختیار این نهاد ها قرار میدهد .  

اما مهمترین خبر نجومی در روی زمین شاید مربوط به زلزله ی هاوایی باشد که باعث لرزش رصد خانه ی بزرگ هاوایی شد اما خوشبختانه رصد خانه آسیبی جدی ندید .

 

 

 

 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید