تبلیغات
گزارش برگزاري باشگاه هاي نجوم
ارسال در: 1385/12/23-00:00
گزارش برگزاري آخرين باشگاه هاي نجوم ايران در اسفند سال 1385
 
گزارش ویژه دوازدهمین باشگاه نجوم اصفهان ( www.Isfastro.org )
 

در این نشست ابتدا كلیپ "فضا در سال 85" توسط آقای محمدرضا رضایی به نمایش در آمد. پس از آن آقای عباس احمدیان درباره نتایج بدست آمده از هلالهای صبحگاهی رویت شده در سال 1427، خصوصا هلال شوال و ذیحجه و رویت هلال در روز توضیخاتی داد و همراه با ارائه اظلاعاتی از لحظه غروب خورشید و رویت این هلالها گفت: به زودی شاهد دو هلال ركورد شكن خواهیم بود، هلال ربیع الاول (28 اسفند جاری) كه تنها یك آزمایش رصدی محسوب می شود و احتمال درصد رویت آن بسیار كم است و هلال جمادی الثانی (خرداد 86)، با جدایی زاویه ای زیاد و سن كم و قابلیت رویت پذیری با ابزار اپتیكی پر قدرت كه با حوزه گرفتن در مناطق شرقی كشور احتمال شكار آن بسیار بالا رفته تا جایی كه اگر رویت شود ركورد آقای قاضی میر سعید را خواهد شكست.

 

پس از پخش كلیپ باشگاه كه غیبت آقای علیرضا تیموری را پر كرد، پای صحبتهای آقای داریوش ذوالفقاری راد با عنوان "وداع و انتظار در اعتدال"، كه ابتدا با تعاریف اولیه ای چون اعتدال بهاری، حركت انتقالی زمین، تمایل محور زمین، تغییرات میل خورشید و جدول تغییرات در نیمكره شمالی و غیره آغاز شد، نشستیم. آشنایی با موضع خورشید در مناطق مختلف جغرافیایی كره زمین و چگونگی تغییرات آب و هوا در نقاط انقلابین و اعتدالین بخش دیگر سخنان او را تشكیل می دادند. تصاویر بسیار زیبایی از آلبوم عكسهای طلوع و غروب گرفته شده توسط او، احساس زیبای لحظات در انتظار طلوع و غروب خورشید نشستن را در تمامی ما زنده كرد. وی همچنین تصاویر برگزیده ای از وقایع به یاد ماندنی 85 از جمله هفته و روز نجوم، رصد بارش های شهابی، هلال های كم فروغ و تصویر به یادماندنی شكار هلال شوال، دنباله دار مك نات، ماه گرفتگی و غیره را به نمایش در آورد و در پایان سخنانش گفت:

لحظه لحظه زندگی ما از آغاز تا پایان با وداع و انتظار همراه بوده

و خواهد بود ،  ظرف بیرونی هر اتفاق و رخداد زمان است و زمان ،  

فاصله بین دو  رویداد ...

گذشته هر اتفاق ، وداعی است برای حال و شوق انتظار

، امیدی است برای رسیدن  در آینده ایی نزدیک

آینده ای که شاید خیلی زود با آن وداع کنیم وچشم به انتظار

ثانیه هایی دیگر بدوزیم ...

در این میان هرگاه که خود را در حجم انبوهی از جدایی ها و رسیدن ها،

سردرگم می یابم ، به سراغ باغ آسمان می روم ، میوه ایی خوش نور

 از آن می چینم و بر شاخه درخت دلم می نشانم

و آنزمان خودم را می بینم که آرام شده ام .

 

حضور آقای محمد آكوچكیان در باشگاه های نجوم نوید موفقیتی دیگر در استفاده از پیشرفت علم و تكنولوژی است. و اینبار در فاصله زمانی استراحت و پذیرایی، نصب رایگان نرم افزار Solaris، دایره المعارف ساده منظومه شمسی، هدیه نوروزی مركز پژوهشی هدایتگران اندیشه به 20 نفر از موبایل داران بولوتوث دار بود که با استقبال بسیاری نیز روبرو شد.

 

مهمترین برنامه آن شب بزم شبانه و گفتگوی صمیمی و به یاد ماندنی آقای علیرضا بوژمهرانی و سید رضا منجمی با مجری گری محمد سلطانی بود كه با بیان خاطرات چگونگی ورود آن دو به عرصه نجوم آغاز شد. این گرد همایی پس از یكساعت بحث و گفتگو درباره روند فعالتهای نجوم در اصفهان و شكل گیری مركز آموزش نجوم ادیب به عنوان اولین مركز نجوم در ایران و معرفی دیگر مراكز نجومی و نقش آنها در پرورش استعدادهای خلاق و یادی از خانم مریم اشرفی، جمشید ارشدی، علیرضا رفیعی، احمدرضا کریمی، پایان شهیدی، سیاوش ایرانپور، علی فروغی، کیان کیانی، حمید مقدس پور و دیگر عزیزان و افتخاراتی كه هر یك از آنها آفریدند، با چند خاطره شیرین از آقای بوژمهرانی به پایان رسید.

 

لازم به ذکر است سالن کتابخانه مرکزی در آخرین باشگاه نجوم اصفهان با هنرمندی خانم رایحه صنعت گر و الهه نوربخشیان و تدارک سفره هفت سین بسیار زیبایی که در مدت زمان اندکی اماده شده بود مزین گردید.

 

بالاخره باشگاه نجوم این ماه نیز با اعلام برندگان نهمین مسابقه نجومی SMS توسط محمد آكوچكیان و اهدای جوایز توسط آقای بوژمهرانی و زمانپور، ساعت 20:30 به پایان رسید.

 

در انتها لازم می دانیم از تمامی كسانی كه در برگزاری باشگاه های نجوم اصفهان در سال 85 حضور داشته و نقش موثری در برپایی این نشست ها داشته اند نام برده، تشكر و قدر دانی نمائیم:

 

اساتید و اعضاء مركز آموزش نجوم ادیب، مركز پژوهشی هدایتگران اندیشه، ستاد استهلال استان اصفهان، کانون نجوم دولت آباد، انجمن اختروش، گروه فضانوردان جوان، گروه نجوم شاهین شهر، نجف آباد، شهرضا، باغ بهادران و کانون نجوم دانشگاه اصفهان

 

لیلا میر شمشیرگران، مینا شیران، مینا هوشمند، طالبی، سكینه عابدی، كوثر عابدی و آقای محمد سلطانی مجریان باشگاه های نجوم

 نوید مقتدری زاده، فرشید نصر ابادی و پویان ابراهیمی عكاس و فیلمبردار در باشگاه های مختلف امسال و  واحد سمعی بصری روابط عمومی شهردای اصفهان

 

 

و بالاخره تلاش تمامی كسانی که در راه اندازی و تداوم ویژه نامه باشگاه نجوم که هر ماه با مقالاتی پر بار در اختیار حضار باشگاه قرار می گرفت خصوصا آقای مهدی کمیلی و خانم محبوبه عرب بهمنی هاجر احمد زاده و همچنین آقای محمد رحیمی در راه اندازی سایت باشگاه نجوم بسیار سپاسگذاریم.

 

آنچه بر باشگاه نجوم 85 اصفهان گذشت

 

فروردین

ریحانه كبیری

محمد آکوچکیان

 

علیرضا تیموری

سید رضا منجمی

كسوف 9 فروردین (1)

كسوف و غده هایی كه سر باز می كنند

هندسه كسوف

ما و نجوم 85

اردیبهشت

سید رضا منجمی

حسین رجالی

دکتر کاظم نفیسی

مهدی کمیلی

مهندس پایان امینی

محمد صادق نیک اقبال

محمد آكوچكیان

سرمقاله

سفرنامه کسوف 85 

بعد چهارم و قرآن

نمایش اسلاید کسوف

تلسکوپهای آینه مایع

ستاد استهلال استان اصفهان

مسابقه نجومی 1SMS

خرداد

محمد همایونی

معین مصلح

سید رضا منجمی

علیرضا تیموری

 محمد رضا نوروزی

کورش رکنی

محمد آكوچكیان

ستاد استهلال اصفهان

تصویربرداری دیجیتال

ساعتهای آفتابی

خورشید سالانه- آنالما

عکاسی آنالما

آسمان نما

مسابقه نجومی 2SMS

تیر

محمد آکوچکیان

مهدی رحیمی

محمد رضا رضایی

داریوش ذوالفقاری راد

محمد رضا عتیقه چی

محمد آكوچكیان

تحلیلگر خورشید

ستاد استهلال اصفهان

سفر به ماه

زمین ، تو چقدر خوش شانسی!

فیزیک ستاره ای

مسابقه نجومی 3SMS

مرداد

لیلا امینی

محمد سلطان الکتابی

سکینه عابدی

محمد آكوچكیان

ماموریت دیسکاوری

به استقبال هلال رمضان و شوال

یادمان دکتر حسابی

مسابقه نجومی 4SMS

شهریور

دکتر رکنی زاده

نیما سینا

كوثر عابدی

محمد آكوچكیان

كاوش در فیزیك جدید

رباتیك فضایی

گردشگری در فضا

مسابقه نجومی 5SMS

مهر

مهدی رحیمی

علیرضا تیموری

اكبر زمانی

این ماه عجیب

اپتیك جوی

تاریخچه و عوارض ماه

آبان

محمد همایونی

علیرضا تیموری

گروه فضانوردان جوان

مهندس پایان امینی

رویت هلال شوال

اخبار نجومی

اهمیت فناوری فضا در زندگی انسان

تلسكوپهای آینه مایع

آذر

عباس احمدیان

داریوش ذوالفقاری راد

 

محمد سلطانی

علیرضا تیموری

زویا شکوهی

محمدرضا رضایی

محمد آکوچکیان

هلال شامگاهی ذیحجه

شب یلدا می آید اما نه برای همه!

تکنیکهای عکاسی نجومی (1)

اخبار نجومی

حیات مریخی

كلیپ تاریخچه سفر به مریخ

مسابقه نجومی 6SMS

دی

محمد سلطانی

علیرضا تیموری

محمد رضا رضایی

مهدی اسحاقی

محمد آکوچکیان

تکنیک های عکاسی نجومی (2)

پدیده های آسمانی

سفینه های مرگ

انرژی تاریک

مسابقه نجومی 7SMS

بهمن

کاظم کوکرم

اردلان آرمین

علیرضا تیموری

محمد رضا معصومی

محمد سلطانی

محمد آکوچکیان

رصد های هدفمند در شهرهای بزرگ

داستان رصد خانه ملی

نکته های ماه

رویت هلال

تکنیک های عکاسی نجومی (3)

مسابقه نجومی 8SMS

اسفند

محمد رضا رضایی

عباس احمدیان

داریوش ذوالفقاری راد

علیرضا تیموری

باشگاه نجوم اصفهان

محمد آکوچکیان

فضا در سال 85 

رویت هلال 

وداع و انتظار در اعتدال 

نکته های ماه 

شبانه (ویژه نوروز 86)

مسابقه SMS (9)

 

بیایید مثل ماهی قرمز تنگ بلور سفره هفت سین مان دلی اندازه دریا داشته باشیم

نوروز فرخنده 1386 هجری شمسی و تولد دوباره طبیعت بر شما مبارك باد

  نويسنده : هاجر احمدزاده
 

 

 

گزارش آخرین باشگاه نجوم شهر رشت در سال 1385

 

روز دوشنبه، 21 اسفند ماه آخرین باشگاه نجوم شهر رشت در سال 1385، با حضور منجّمان و علاقمندان به این علم آسمانی در سالن اجتماعات پارکِ علم و فن آوری شهر رشت  با موفقیت برگزار شد.

باشگاه اسفند ماه یک هفته زودتر از موعد متداول -که دوشنبه ی آخر هر ماه است- و با هماهنگی و اطلاع رسانی در باشگاه قبل برای دهمین بار برگزار گردید. در این باشگاه نیز تلاش شد تا با ارائه ی مقالات آموزشی و پژوهشی در سطوح مختلف، ارائه ی اخبار و رویدادهای نجومی ماهانه و مسابقه ی نجومی، به ارتقای سطح دانش نجومی علاقه مندان و همسو و هدفمندتر کردن فعالیتهای گروههای مختلف نجومی استان و در نهایت ترویج علم زیبای نجوم در میان عموم مردم پرداخته شود.

 

باشگاه اسفند ماه با کمی تأخیر در ساعت 16:20 کار خود را با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملّی کشور عزیزمان ایران آغاز کرد.

برنامه ی نخست باشگاه با عنوان اخبار نجومی و علوم فضایی اسفند ماه توسط آقای صادق نجفی از انجمن نجوم اکلیل شمالی لاهیجان ارائه گردید. که با پخش تصاویر دیدنی همراه بود.

پس از این بخش نوبت به طرح مسابقه ی نجومی اسفند ماه و اعلام پاسخ مسابقه ی ماه گذشته و اهدای جایزه رسید. این بخش طبق برنامه ی از پیش تعیین شده، قرار بود  توسط  یکی از اعضای انجمن نجوم ژوپیتر وابسته به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت اجرا شود که به دلیل عدم حضور به موقع ایشان توسط دبیر اجرایی انجمن برگزار گردید. در پایان نیز به قید قرعه جایزه مسابقه به خانم  دل آرا رفیعی شاد اهدا  شد. جالب آنکه ایشان یک نوجوان کم و سن سال ولی با اطّلاعات عالی و قابل تحسین بودند.

لازم به توضیح است که به دلیل غیرفعال بودن سایت باشگاه در ماه گذشته، آقای همّتی حین اجرای بخش اعلام نتایج مسابقه ماه گذشته، به افراد حاضر در باشگاه فرصت کوتاهی دادند که در مسابقه شرکت کنند که با استقبال حضار مواجه شد و سرانجام با اضافه شدن اسامی جدید به لیست پاسخ دهندگان به مسابقه بهمن ماه و پس از قرعه کشی از میان آنها ، برنده مشخص شد و به او جایزه ای اهدا گردید.

در ادامه قرار بود طبق برنامه ریزی قبلی مقاله ای آموزشی با عنوان « شاتل فضایی » توسط خانم فاطمه اصدق پور، یکی از اعضای فعال انجمن ژوپیتر، ارائه گردد که به دلیل مشکل بوجود آمده برای ایشان این مقاله در باشگاه این ماه ارائه نگردید.

در بخش بعدی آقای امیر موسوی از کانون نجوم سهای دانشگاه گیلان، مقاله ای با عنوان « نوروز در نجوم » ارائه کردند. ایشان در این مقاله ی جالب  ابتدا به بیان مفاهیمی مانند:کره سماوی ، صفحه مداری زمین ، دایره البروج و نقاط اعتدالین و... در حوزه ی نجوم کروی پرداختند سپس به تشریح تاریخچه پیدایش گاهشمار و تقویم و بالاخره تقویم شمسی(تقویم جلالی) و همچنین بیان دلایلی برای اثبات برتری این تقویم نسبت به سایر تقویم های مورد استفاده ی بشر پرداختند. آقای موسوی در پایان مقاله ی خود به بحث درباره ی جنبه ی فرهنگی نوروز و سایر آداب وسنن ایرانیان باستان پرداختندکه با وجود تهاجم و تبلیغات خرده فرهنگهای غربی ، بسیار مناسب و بجا بود.

 

 

در ادامه سرکار خانم سیما کریمی پور که مجری این ماه باشگاه بودند، یک زمان 15 دقیقه ای را به منظور پذیرایی و استراحت اعلام کردند. جالب آنکه این مدّت کوتاه با پخش تصاویری خاطره انگیز از دوره های گذشته ی باشگاه همراه بود، که هم تداعی کننده خاطرات برای حضار بود و هم نگاهی گذرا بر سیر تکاملی باشگاه داشت.

بعد از استراحت و در بخش دوم برنامه های باشگاه یک نماهنگ نجومی که کار جذاب و تاثیرگذاری از آقای جواد عزیزی از انجمن علمی پژوهشی نجم شمال بود به نمایش گذاشته شد.

طبق برنامه ریزی و ضابطه باشگاه مبنی بر ارائه ی مقالات آماتوری نجوم یا تخصصی در بخش دوم باشگاه، آقای سهیل خوشبین فر از انجمن علمی پژوهشی نجم شمال به ارائه ی مقاله ای پر محتوا در زمینه ی کیهان شناسی پرداختند. عنوان مقاله ی ایشان « نگاه ما به کیهان » بود که در واقع بخش دوم مقاله ی ایشان در باشگاه قبلی محسوب  می شد. در این مقاله در ادامه ی پرداختن به تاریخچه ی کیهان شناسی و نظریات پیدایش جهان، به توضیح نظریات عصر حاضر و مخصوصاً نظریه ی انفجار بزرگ و مسائل و قضایای ریاضی آنها پرداختند که برای کسانی که به نجوم و شاخه ی کیهان شناسی تخصصی تر می نگرند، بسیار جالب و مفید بود.

بخش بعدی و پایانی باشگاه اسفند ماه نیز به آشنایی با رویدادهای آسمان فروردین ماه اختصاص یافت که این بخش نیز توسط خانم آیناز ساکت از انجمن علمی پژوهشی نجم شمال اجرا گردید. خانم ساکت با نمایش تصاویر گرافیکی مربوط به این رویدادها که بیشتر آنها به مقارنه ها اختصاص داشت به این نکته نیز اشاره کردند که در آسمان فروردین رویدادهای دیگری نیز وجود خواهند داشت که چون در روشنایی روز صورت می گیرند، معمولاً به صورت محسوس قابل رویت نیستند که ایشان به چند نمونه از آنها اشاره کردند.

و سرانجام کار دفترآخرین باشگاه نجوم رشت در سال 85  خورشیدی و در ساعت 19 با اعلام خانم سیما کریمی پور به پایان آمد اما حکایت باشگاه نجوم رشت در 27 فروردین 86 همچنان باقی است تداوم خواهد یافت.

  

در حاشیه ی باشگاه:

·     در این باشگاه حضور علاقمندان نسبت به باشگاه گذشته کمی کمرنگتر به نظر می رسید که شاید با در نظر گرفتن عواملی از قبیل: برگزاری باشگاه زودتر از موعد همیشگی، وجود کارهای شخصی مربوط به پایان سال و از همه مهمتر انجام نگرفتن تبلیغ گسترده ، این کاهش منطقی باشد.

·     پس از پایان باشگاه، علاقه مندان به مبحث کیهان شناسی به دور آقای  خوشبین فر گرد آمده و سئوالات خود را ایشان پرسیدند که پاسخهای روشن ایشان نیز جالب توجّه بود.

·     یک روز قبل از برگزاری باشگاه با خبر شدیم که برای یکی از اعضای محترم انجمن نجوم ژوپیتر مصیبتی پیش آمد شده که حتی فعالیتهای سایر اعضای این گروه را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است. اعضای باشگاه نجوم رشت نیز به نوبه ی خود این مصیبت وارده را به ایشان و خانواده داغدارشان تسلیت می گویند.

·     متأسفانه با وجود دعوت همیشگی مسئولان باشگاه از انجمن نجوم ثاقب و اعضای محترمشان جهت حضور و ارائه مقاله و مطلب با نام خودشان در باشگاه نجوم رشت ولی در این ماه نیز حضور آنان در باشگاه خالی بود.

·     آخرین بخش از برنامه های باشگاه نیز مانند سابق اختصاص به پخش یک نماهنگ نجومی داشت که این بار قرار بود توسط یکی از اعضای گروه ستاره شناسی روجا انجام پذیرد که این نماهنگ به دلیل مشکل فنی آماده پخش نگردید.

·     متأسفانه در این باشگاه نیز مشکل تهیه ی مکان برگزاری باشگاه در جای خود پا برجا بود و مسئولان باشگاه مجبور شدند برای نخستین بار و جهت تأمین هزینه اجاره ی سالن برگزاری باشگاه، اقدام به اخذ مبلغی به عنوان ورودی نمایند.

         

گزارشگر:  مرتضی عمویی   
E-mail: rasht.astroclub@gmail.com
 
 
 
 
 
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
آرین
1391/04/21   5:37:00 PM
سلام دل آرا من آرینم البته اگر مارو یادت باشه واقعا بهت تبریک میگم (((((((((عاشقتم)))))))))همچنین از سایت بسیار عالیتون متشکرم که حتی خبر های قدیمی را هم نگه میدارید

آرین
1391/01/30   6:15:00 PM
خانم دل آرا رفیعی شاد واقعا به شما تبریک می گم و آرزوی خوشبختی در سال های بعد را نیز برای شما آرزو مندم ........م از تهران واز سایت خوبتون تشکر میکنم . واقعا خوشحالم کرد.

مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید