تبلیغات
برگزاري باشگوه روز نجوم در ايران
ارسال در: 1386/02/01-00:00
جشن روز جهاني نجوم در ايران همراه با اكثر كشورهاي جهان برگزار شد.
برنامه های انجمن نجوم شباهنگ باغبهادران استان اصفهان در هفته نجوم به شرح زیر می باشد: .حضوراعضای هیئت مرکزی انجمن در مدارس ابتدایی منطقه و توضیح وتوجیح کودکان دبستانی با نجوم وروز نجوم .1 مسابقه نقاشی های نجومی بین کودکان دبستانی با شعار نجوم وصلح..2 3.زدن زنگ نجوم توسط دانش آموزبرگزیده اولین دوره المپیاد نجوم (حدیث امینی )در مدارس منطقه. 4.برگزاری رصد عمومی در شامگاه 5شنبه 30فروردین با حضور دانش آموزان منطقه. 5.برگزاری دومین همایش نجوم دانش آموزان و معلمین منطقه در تاریخ 9 اردیبهشت 1386با حضور دکتر محمدرضا نوروزی و اعضای انجمن نجوم ادیب اصفهان و اعضای سازمان فضایی ایران.
 هفته نجوم در شهرستان بروجرد

 هفته نجوم امسال در شهرستان فرزانگان و اندیشمندان بروجرد حال و هوائی دیگر داشت . پس از مدتها و در راستای اهداف شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران سه گروه عمده و فعال نجوم پژوهش سرای دانش آموزی ، دانشگاه آزاد و فروشگاه ایساکو در طرحی واحد و تحت عنوان انجمن نجوم بروجرد با دعوت از  استاد مصطفی خسروی مدرس نجوم و برگزاری رصد های عمومی در روز نجوم در یکی از  بزرگترین پارکهای ایران ( باغ فدک بروجرد ) و پخش بروشور و مصاحبه های مختلف با رادیو محلی بروجرد و همچنین برگزاری نخستین کنفرانس اختر فیزیک در تاریخ شنبه 1/2/1386 در محل سالن دکتر حسابی دانشگاه آزاد ، هفته پرباری را پشت سر گذاشتند . ضمنا با توافق گروههای نجوم این شهرستان  از این پس انجمن نجوم شهرستان بروجرد و گروه های زیر مجموعه آن خواهان ارتباط تنگاتنگ و بیشتر با شاخه آماتوری نجوم ایران هستند که مساعدت های دوستان در انجمن نجوم ایران می تواند راهگشای انجمن نجوم بروجرد باشد . در پایان ، انجمن نجوم شهرستان بروجرد  از همکاری  صمیمانه  مهندس مصطفی خسروی که در این مدت با صبر و علاقه بسیار علاوه بر برگزاری کنفرانس اختر فیزیک ، در رصد های عمومی علاقمندان به نجوم را نیز راهنمائی می فرمودند تشکر صمیمانه دارد و امیدوار است که علاقمندان به نجوم در سراسر خاک زیبا و پهناور ایران زمین در سایه الطاف الهی زندگی خوب و سرشار از موفقیت داشته باشند و ستاره های بخت شان در آسمان بیکران   همیشه پر نور و روشن باشد .

( فتح اله شریفی مسئول انجمن نجوم پژوهش سرای دانش آموزی ،علی اکبر گودرزی  مسئول انجمن نجوم دانشگاه آزاد واحد بروجرد وفرهاد داودوندی   مسئول گروه نجوم فروشگاه ایساکو  )
 گزارش روز نجوم در دولت آباد اصفهان
گزارش روز نجوم پس از حمد و ثنای پروردگارآسمانها و زمین و ضمن آرزوی موفقیت وسلامتی برای کلیه منجمان مروّج نجوم گزارش برنامه های اجرا شده توسط مرکز نجوم و ستاره شناسی دولت آباددر هفته نجوم بدین شرح است: 1- برگزاری مسابقه نجوم: این قسمت از برنامه را با توجه به اینکه برای اولین بار در سطح منطقه امجام می شد سعی کردیم با بررسی تمام جوانب کار،چه به لحاظ اجرای با کیفیت مسابقه وچه به لحاظ مدیریت توزیع برگه های مسابقه و حتی در نظر گرفتن سطح سوالات با سطح اطلاعات مردم اجرا کردیم. سرانجام پس از بررسی 100سوال در سطح مقدماتی نجوم،تعداد20سوال را انتخاب کردیم وآماده چاپ کردیم.برگه های مسابقه رادرنمازجمعه مورخه24/1/85، در کلیه مراکز علمی و فرهنگی،کانونهای مساجد،مدارس،وحتی پایگاههای بسیج توزیع کردیم.کلا استقبال نسبتا خوبی از این مسابقه شدو قرعه کشی این مسابقه را در روز جمعه در سمینار نجوم انجام دادیم. 2- زنگ نجوم در مدارس: برنامه ریزی این قسمت از برنامه در اوایل اسفند ماه 1385صورت گرفتو پس از اخذ مجوز رسمی از اداره آموزش و پرورش منطقه،به ما اجازه داده شد که از پنجره های خالی (زنگ بیکاری)در جهت آموزش علم نجوم در مقطع راهنمایی استفاده کنیم. 3- برگزاری رصدهای خیابانی: این قسمت از برنامه را در طول هفته نجوم 3شب به مدت 1:30دقیقه انجام دادیم که با توجه به عدم ماه در آسمان شب ما مجبور شدیم فقط سیاره زحل را با تلسکوپ 4/5اینچ نشان دهیم که به طور میانگین حدود 70 نفر به سایت رصدی ما آمدندوچون اکثرا این سیاره را برای اولین بار می دیدند،واقعا حیرت زده می شدند. 4- برگزاری نمایشگاه نجوم درنماز جمعه: با توجه به اینکه روز نجوم ،در روز جمعه بود نمایشگاهی را در مسجد جامع دولت آباد،محل برگزاری نماز جمعه برگزار کردیم که با نمایش پوسترهای نجومی ،مجلات نجوم،تلسکوپهای دست ساز مرکزو....نماز گزاران از این نمایشکاه دیدن کردند.در ضمن مطالبی هم در مورد علم نجوم و همچنین روز نجوم و اعلام برنامه های مرکز نجوم گفنه شد. 5- برگزاری سمینار نجوم: با توجه به اینکه سمینارهای ماهیانه نچوم آخرین جمعه هر ماه بر گزار می شود و با نظر به اینکه برنامه این ماه با روز نجوم مصادف بود،ضمن اینکه محل برگزازی سمینار نجوم رابا عکسها و ابزارآلات نجومی پر کردیم،سعی کردیم موضوعاتی را برای این سمینار انتخاب کنیم که برای کسانیکه اولین بار در این سمینار شرکت میکنند پیجیده و خسته کننده نباشد. سمینار سفر به فضا و نمایش فیلم نجومی از جذابترین قسمتهای این برنامه بود. خلاصه خروجی یا نتایجی که این مجمعه فعالیتهای ناچیز ما داشت ضمن آشنایی مردم و ترویج علم نجوم،بار دیگر درخواستهای بسیاری از سوی مراکز علمی و فرهنگی،کانونهای مساجد،مدارس و حتی پایگاههای بسیج جهت برگزاری شب رصدی و کلاسهای آموزش نجوم را داشتیم. متصدی گزارش:احمد رضا رحیمی(مسول مرکز نجوم وستاره شناسی دولت آباد)
روز نجوم ( ستاره شناسی ) در اهواز

شهر اهواز همراه با دیگر شهر های ایران اقدام به برگزاری برنامه های مختلفی در شهر اهواز، در جهت گسترش علم ستاره شناسی نموده است. به دلیل مشکلات خاص شهر اهواز و جو نامناسب این شهر تصمیم گرفتیم که روز ستاره شناسی را در محل پژوهش سرای دانش آموزی ناحیه 3 اهواز برگزار کنیم. برای این منظور تعداد بسیاری برگه های تبلیغاتی و .... در سطح شهر پخش شد. در زمان مراجعه به پژوهش سرا به اعضای گروه اعلام کردند که هماهنگی نشده و .... ( حذف می شود ).مدیریت انجمن تصمیم به برگزاری برنامه های روز ستاره شناسی در یکی از پارکهای اهواز ( البته آرامترین پارک شهر ) نمودند. هماهنگی ها با مسئول محترم پاسگاه شماره 14 ( کیانپارس ) بعمل آمد و 3 نفر سرباز و یک درستگاه خودرو در اختیار این انجمن گذاشتند. تمامی هماهنگی ها انجام شده بود و وسایل برپایی نمایشگاه در ساعت 16 به محل فرستاده شد. در مدت 30 دقیقه تمامی غرفه ها و وسایل برگزاری روز ستاره شناسی آماده شدند.در ساعت 17:15 برنامه با توضیحات دوستان درباره غرفه های خودشان شروع شد. علوم فضایی، منظومه شمسی، تاریخ ستاره شناسی، تلسکوپ، رصد، اجرام آسمانی و فروشگاه از جمله غرفه های برپا شده در این محل بود. در این برنامه به طور متوسط تعداد 200 نفر از مردم اهواز شرکت کردند. رصد ماه، ناهید، زحل دارای جذابیت زیادی برای مردن بود.  با توجه به تمامی مشکلات و ناهماهنگی ها این روز نیز با خوبی و زضایت اعضا به پایان رسید.مدیریت برنامه : خسرو جعفری زاده، هماهنگی : فروغ دزفولی، پشتیبانی : زهرا جولا و میلاد جبوری عباسی، حمید رضا خلیلی، جزایری، جناب آقای یاسائی، غرفه تلسکوپ : مهیار جودکی، شاتلها : محمود میاحیون، منظومه شمسی : سمیرا نوروزیان، فروشگاه : خالد خسرجی، تاریخ ستاره شناسی : منصوره مدنی، رصد آسمان : رضا جعفری زاه، مهیار جودکی، شهابسنگها : مجید حاجی پور، اعماق آسمان : آتنا بیژن زاده، ابزاررصدی : خانم حسینی

« از تمامی دوستانی که در برگزاری این برنامه با ما همکاری نمودند بسیار سپاسگذاریم »

گزارش برگزاري رز نجوم در موزه چهل ستون اصفهان - مركز پژوهشي هدايتگران انديشه

منجمان آماتور و پرتجربه اصفهانی نیز هفته و روز نجوم را با برنامه های متنوع گرامی داشتند. نخست دانشگاه پیام نور اصفهان از 26 فروردین فعالیت های خود را با رصدی خارج از شهر آغاز كرد. در نجف آباد نیز همراه با برپایی نمایشگاهی با غرفه های بسیار متعدد از جمله ماكت استون هنج با يونوليت و آشنايی مردم با اين بنای تاريخی، مسابقه وال بلاگ (بهترين جمله نجومی)، آشنايی با اجرام آسمان و ابزار نجومی (تراش آينه) و برنامه ای جهت آشنا نمودن ناشنوایان به نجوم در هنرستان ناشنوايان فردوس اصفهان در سومين روز از هفته نجوم، هر روز سمیناری با عناوین مختلف توسط دانشگاه های دیگر ارائه گردید.به مناسبت گرامیداشت هفته نجوم و همزمانی آن با هفته بناها و محوطه های تاریخی، پنجشنبه 30 فروردین 86 مركز پژوهشی هدايتگران انديشه با همكاری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، شب رصدی به یادماندنی را در كنار عمارت تاریخی چهلستون برپا كردند. در این شب علاوه بر رصد اجرام سماوی، نمایش اسلاید با توضیحات آقای احسان رعنایی درباره منظومه شمسی، كهكشانها و دیگر زیبایی های خلقت، برگزار شد كه توجه بسیاری را به خود جلب نمود. از جمله كسانی كه در این مراسم ما را همراهی كردند، برادران كمالی از گروه نجوم دولت آباد بود كه تا انتهای برنامه به عنوان راهنما در کنار مردم بودند. جلسه پرسش و پاسخ نجومی پایان بخش برنامه های به ظاهر ساده اما اثربخش آن شب بود. نکته جالب این برنامه همراهی گرم و حضور معاونان و مدیران سازمان میراث و بسیاری از کارکنان آن بود. به دلیل مسائل امنیتی کاخ-موزه چهلستون این برنامه با اطلاع رسانی محدودی برگزار شد.

چهلستون اصفهان از مبارك ترين بناهای تاريخی دنيا

رصد اجرام آسمان با راهنمائی دکتر محمد رفیعی نیا (كاخ چهلستون)

نمايش اسلايد و حس شاه عباسی در عمارت چهلستون

رصد اجرام آسمان با راهنمائی مرضیه پورامرالهی و آقای کمالی (كاخ چهلستون)

احسان رعنائی در حال توضیح اسلایدها (كاخ چهلستون) عكس از محمد سلطانی

گزارش از هاجر احمد زاده 
همچنين در روز نجوم تعدادی دیگر از گروه های نجومی اصفهان این روز با شكوه را به میان مردم رفتند و ایده های خود را به اجرا در آوردند كه از میان آنها می توان به مركز آموزش نجوم ادیب (پارک کوهستانی صفه) و دانشگاه هاي پيام نور اصفهان - شهرضا - نجف اباد كه در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان (حاشیه زاینده رود- سی و سه پل) اجرا ميشد كه شامل برنامه هایی از قبیل مسابقه نجومی ویژه کودکان ونوجوانان، نمایش اسلاید و فیلم، رصد آسمان شب، جمع آوری پيامهای KEO، نقاشی كودكان، پازل، ساخت ابزار نجومی، كار با نرم افزار های نجومی و دیگر برنامه ها جهت آشنایی و انس بيشتر حدود پنج هزار نفر از مردم با جلوه های آسمان، اشاره كرد.

   مركز نجوم اديب در ادامه هفته نجوم برنامه های خود را اينچنين ادامه می دهد: بازديد حدود 40 مدرسه به طور رايگان از مركز، برنامه رصد عمومی در روز پنجشنبه 6 ارديبهشت، جشن منجمان آماتور اصفهانی، نجوم در رسانه و تخفيف ويژه اين هفته غرفه فروش

  گوش جان بر ندای آسمان فرا ده تا نغمه عشق بشنوی  واین بار من و تو میهمان کسانی بودیم که با گوش جان به شنیدن این زیبا نوای آسمان نشستند. به مناسبت هفته نجوم وپیرو متعالیترین و زیباترین رسالت و هدف تمامی انجمنهای نجومی سراسر کشور عزیزمان ایران یعنی نشر و گسترش علم آسمانی نجوم،انجمنهای نجوم و فیزیک دانشگاههای پیام نور مراکز اصفهان(هلیاد) ،نجف آباد(ونوس)و شهرضا(سها) اقدام به برگزاری برنامه ای شامل  سمیناروکارگاه آموزشی ورصدخورشیدی در هنرستان کار و.دانش فردوسی(مرکز آموزش ناشنوایان درشهرک امیریه)از ساعت10 الی 13 ودرتاریخ27/1/ 86کردند.

  با کمال تشکر از تمامی کسانی که به نوعی در اجری این حرکت زیبای انسانی نقشی را ایفا کردند.
غلامحسین کریمی عضو انجمن اختروش ایران

 

 برنامه روز نجوم توسط انجمن كاسپين اسكاي - قزوين
برنامه روز نجوم توسط انجمن كاسپين اسكاي - قزوين
 برنامه روز نجوم توسط انجمن كاسپين اسكاي - قزوين
 
 
 
 
 
طي ساعات آينده گزارش هاي رسيده از برگزاري اين مراسم در همين بخش درج خواهد شد.
 

به نام خدا

گزارش برگزاری روز نجوم 1386

گروه نجوم سمپاد (دبیرستان های فرزانگان تهران (FarAS  ) و کرج و فارغ التحصیلان این دو دبیرستان)

هماهنگ کنندگان: ساغر اسدی، پگاه لطفیان و آزاده فتاح.

مسئولان نجومی برنامه: سحر رحمانی، نگین سهراب خانی

محل برنامه: بوستان سئول- واقع در اتوبان کردستان.

زمان برنامه: ساعت 12 تا 20 روز 31 اردیبهشت ماه 1386

از شب گذشته اعضای گروه بناهای تاریخی نجومی در محل پارک حاضر بودند برای ساختن نمایی از استونهج. مردمی که در پارک حاضر بودند، از آن ها اطلاعاتی در این مورد می خواستند و اعضا بعد ازتوضیحاتی در مورد روز نجوم و برنامه های آن، از مزدم دعوت می کردند که فردا به آنجا بیایند.

ساعت 12 روز جمعه 31 فروردین ماه 1386 بچه های دو دبیرستان به همراه فارغ التحصیلان این دو مدرسه در بوستان سئول برنامه ی خود را برای روز نجوم آغاز کردند. این برنامه ها شامل:

1)      ساخت ماکت منظومه ی شمسی با مقیاس اندازه و فاصله

2)      محاسبه ی سن و وزن آدم ها در سیارات دیگر و در ماه زمین

3)      معرفی صور فلکی دایره البروج

4)      ساخت ساعت آفتابی

5)      شگفتی های نجومی

6)      لباس فضانوردی و بهینه سازی آن

7)      Space Craft

8)    نجوم برای کودکان ( شامل نقاشی کودکان بر روی پارچه و کاغذ، ساخت منظومه ی شمسی با خمیر بازی و گل، بازی با تفنگ آب پاش و آموزش منظومه ی شمسی با آن (ابتدا مسئولان اسم سیارات را به بچه ها یاد می دادند و بعد به آن ها تفنگ می دادند تا بچه ها با تفنگ به آن ها شلیک کنند.) ساخت صور فلکی به کمک میله و گلوله، بازی حافظه، پازل های نجومی و .....). به همراه جایزه

9)      ساخت ماکت استونهج

10)   نجوم باستانی

11)   Bad Astronomy

12)   اخبار

13)   حیات برون زمینی (2 غرفه)

14)   UFO چیست و آیا وجود دارد؟

15)   عکس با لباس فضانوردی و لباس منجمان درCD  به همراه عکس های نجومی

16)   رصد خورشید، ماه و زهره

17)   پروژه های فضایی

18)   سیاه چاله چیست؟

19)   پاسخ به سوال های نجومی

20)   Time Line  تاریخ نجوم جهان

به همراه پخش کارت های تبریک روز نجوم و ....

این برنامه تا ساعت 20 روز جمعه ادامه پیدا کرد. اسپانسر های این برنامه سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان و فرزانگان تهران و کرج بودند.

برنامه های روز جهانی نجوم در قزوین

انجمن نجوم کاسپین اسکای به مناسبت روز جهانی نجوم برنامه های زیر را برگزار نمود :
تبلیغات گسترده از جمله نصب بنر روز جهانی نجوم ، پوستر ، پخش خبر و گزارش برگزاری روز نجوم در رادیو و تلویزیون استان
پنج شنبه 30 / 1 / 86  : برگزاری همایش نجومی که با سخنرانی پیرامون مطالبی مانند سفرهای فضایی، روز نجوم و تاریخچه ی نجوم ایران ، بررسی رویدادهای آسمان شب ، نمایش فیلم و عکس های نجومی که با استقبال پرشور دانش آموزان ، دانشجویان و عموم مردم مواجه شد . جمعه 31 / 1 / 86  : روز جمعه با استقرار گروه در پارک فدک برنامه ها با رصد خورشید آغاز گردید و در قسمت های دیگر برنامه غرفه ی نقاشی کودکان ، معرفی کتاب ، ساخت ساعت آفتابی ، پخش ویژه نامه " آسمان شب " برگزار شد .  از ساعت 15 موضوع رصدی به ماه تغییر پیدا کرد که حدودا تا ساعت 20  ادامه داشت و بعد از آن به رصد سیاره ی زحل پرداخته شد . که تمام این برنامه ها با استقبال شدید عموم مردم مواجه شد و باعث شد که برنامه به رصد مشتری هم بیانجامد . ( با داشتن افق شرقی منفی )   
در طی کل برنامه های گروه ،  اشخاصی پاسخگوی سوالهای عموم مردم بودند . شخصی با پوشیدن لباسی مانند لباس فضا نورد پاسخگوی این سوالات بود ، اشخاص دیگر هم به سوالات عمومی درباره این علم پاسخگو بودند  

گزارش برگزاری روز نجوم توسط انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

 به مناسبت سی و یکم فروردین ماه ، روز ملی و جهانی نجوم ، انجمن علمی پژوهشی نجم شمال اقدام به برگزاری یک روز نجومی در پارک قدس (محتشم) رشت نمود. این برنامه ی نجومی که به رغم نمناکی و سردی هوا با استقبال گرم آحاد مردم روبرو شد ، از ساعت 9 صبح آغاز و تا ساعت 20:30 ادامه داشت.

در این برنامه که به صورت مستقل و با هماهنگی پارک قدس رشت برگزار شد ، علاقمندان ضمن بازدید از نمایشگاهی که در فضای باز و جو صمیمیِ روز نجوم برگزار می شد ، می توانستند سئوالات نجومی خود را بپرسند و از علاقه مندی های نجومی خود صحبت کنند و در جمع های دو یا چند نفره در مورد موضوعات مورد علاقه به بحث و گفت و گوی علمی بپردازند. غرفه ی تصاویر و پوستر های زیبای نجومی از اولین غرفه هایی بود که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نمود.

تجهیزاتی همچون تلسکوپ ها و دوربین های دوچشمی و دست ساز ، عرضه ی نرم افزارهای معتبر نجومی ، اسلاید شوی نجومی فرصت مناسبی را برای آشنایی عموم افراد با این علم شور انگیز فراهم نمود. در بخشی از نمایشگاه کارگاهی در زمینه ی ابزار اپتیکی برگزار شد. ضمناً با توجه به ابتکار انجمن علمی پژوهشی نجم شمال در انتشار مقالات نجومی ، بازدید کنندگان می توانستند با اعلام اسم مقاله ی مورد نظر خود ، آن را از طریق پست دریافت کنند .از سوی دیگر کتب نگارش شده توسط برخی از اعضای انجمن نیز مورد توجه عموم بازدیدکنندگان قرار گرفت.

نکته ی جالبی که در مورد این روز به چشم می آمد تغییر شدید آب و هوا ، در شهر رشت بود به طوری که در صبح با یک هوای کاملاً صاف و بدون ابر ، در ظهر با هوای ابری و در غروب با ریزش باران روبرو بود. البته ریزش باران نیز نتوانست مانع از برگزاری روز نجوم شود که همین امر تحسین مردم را به همراه داشت.با توجه به اینکه در بازه ی خاصی از زمانِ برگزاری نمایشگاه قسمتی از آسمان منطقه صاف شده بود ، برخی از بازدید کنندگان از چگونگی رصد خورشید مطلع و با روش های مختلفِ رصد آشنا شدند. در این میان بازدید برخی از فرهیختگانِ گمنام در لباس مردم ناشناس شهر ، چیزی بود که برای اعضای انجمن علمی پژوهشی نجم شمال بسیار جالب می نمود.در حاشیه ی نمایشگاه ، برخی از بازدیدکنندگان این فرصت را یافتند تا به وسیله کامپیوتر  با برخی از نرم افزارهای  نجومی آشنا شوند. از سوی دیگر پخش تصاویر نجومی به صورت اسلاید در هنگام شب توجه بسیاری را به خود. جلب کرد.

انجمن علمی پژوهشی نجم شمال وظیفه ی خود می داند که از مردم علم دوست و همچنین منجمان و دوستداران نجوم که از این روزِ بازِ نجومی استقبال کردند صمیمانه تشکر کند. انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

 همايش نجوم كهكيلويه و بوير احمد ( دانشگاه ياسوج )
به مناسبت هفته ی نجوم نخستین همایش نجوم استان کهگیلویه و بویر احمد توسط گروه نجوم سپهر بسیج دانشجویی دانشگاه یاسوج و خانه ی نجوم استان برگزار گردید.این همایش با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید.در ادامه جناب حجه الاسلام والمسلمین حسینی امام چمعه ی یاسوج در مورد نجوم و اهمیت پرداختن به ابن مقوله در جامعه ایراد سخن نمودند.پس از آن جناب آقای دکتر سعید عطارد استاد نجوم و اخترفیزک برجسته ی کشوری به سخنرانی پرداختند.
مستندی زیبا وجذاب از ستاره شناسی برنامه ای بود که در ادامه اجرا گردید. خورشید گرفتگی عنوان سمینار آقای خسرو جعفر زاده مسوول انجمن ستاره شناسی اهواز بود که حضار پس از مشاهده ی مستند شاهد اجرای آن بودند.
در ادامه سمینار گذشته ، حال و آینده ی نجوم(ستاره شناسی) توسط سید مسعود پرهیزگاری مسوول گروه نجوم سپهر و خانه ی نجوم استان برگزار گردید.که در آن علاوه بر بحث مذکور به بیان تاریخچه تشکیل ، افتخارات وبرنامه های گذشته ، حال و آینده ی گروه پرداختند.و با تقدیر وتشکر از المپیادی های گروه (برگزیدگان امسال المپیاد نجوم) برنامه درون یالن خاتمه یافت و میهمانان برای رویت آسمان زیر سقف گنبد نیلی رفتند.
http://www.sepehrnojum.com  

گزارش برگزاري هفته نجوم در نجف آباد (اصفهان)
   

بسمه تعالی

انجمن نجوم دانشگاه پیام نور نجف آباد(ونوس) به مناسبت هفته جهانی نجوم تصمیم به برپایی نمایشگاهی در سطح دانشگاه گرفت. که تقریبا از دو هفته مانده به برگزاری آن مشغول به آماده سازی آن شدیم. نمایشگاه را در روز پنج شنبه توسط رییس دانشگاه جناب آقای فروزنده مهر افتتاح کردیم.

 برنامه روز نجوم توسط گروه نجوم سمپاد (دبیرستان های فرزانگان تهران (FarAS  ) و کرج و فارغ التحصیلان این دو دبیرستان)

برنامه روز نجوم توسط گروه نجوم سمپاد (دبیرستان های فرزانگان تهران (FarAS  ) و کرج و فارغ التحصیلان این دو دبیرستان)

برنامه روز نجوم توسط گروه نجوم سمپاد (دبیرستان های فرزانگان تهران (FarAS  ) و کرج و فارغ التحصیلان این دو دبیرستان)

یکی از مهمترین قسمت های این نمایشگاه ماکت استون هنج بود که برای اینکه هزینه زیادی نبرد آن را با یونولیت درست کردیم و سعی شد تا بنای اصلی آن را به نوعی باز سازی کنیم. یک بروشور از تاریخچه آن آماده کردیم و در اختیار بازدید کننده گان قرار دادیم. یکی از اعضای تیم نیز درمورد چگونگی کاربرد آن به بازدید کننده گان توضیح می داد. یکی دیگر از غرفه های نمایشگاه را وال بلاگ نامیدیم و در آن اعضای شرکت کننده هر متنی که در مورد نجوم و آسمان و ستاره ها دوست داشتند می نوشتند تا در پایان به بهترین متن نوشته شده هدیه ای اهدا کنیم. غرفه دیگر به نام سن و وزن در ورای زمین بود که توسط نرم افزار سن و وزن افراد را در سیارات دیگر محاسبه می کردیم که مورد توجه بسیاری از علاقه مندان قرار گرفت.غرفه دیگر دیدار با آسمان نام داشت که با پوسترهایی که تهیه کرده بودیم تزئین شده بود.مسئول غرفه با توضیحاتی که می داد مراجعه کننده گان را با آسمان بیکران آشنا می کرد. غرفه دیگر آموزش تراش آینه بود که در این غرفه بازدید کننده گان را با نحوه تراش آینه توسط دست که قبلا به وسیله تیم ساخته شده و به بهره برداری رسیده بود، آشنا می کردیم. چتر آسمان از دیگر جاهای دیدنی نمایشگاه بود که در زیر آن چند صورت فلکی مهم آسمان منقوش شده بود و علاقه مندان با قرار گرفتن زیر این چتر می توانستند خود را در آسمانی پر ستاره فرض کنند. در بخش انتهایی این نمایشگاه پخش فیلم و کلیپ نجومی در نظر گرفته شده بود که بازدید کننده گان برای رفع خستگی نیز می توانستند بر روی صندلی های قرارداده شده بنشینند و از تصاویرو کلیپ های نجومی لذت ببرند که استقبال بسیار زیادی از این قسمت به عمل آمد. از نمایشگاه علاوه بردانشجویان و مسئولین دانشگاه، اعضای انجمن نجوم دانشگاه پیام نورشهرضا ، مسئول محترم سایت پارس اسکای(آقای رحیمی) و اعضای انجمن اختروش ایران نیز بازدید کردند. البته در طول هفته(روز دوشنبه 27 فروردین) تیم نجوم برنامه دیگری نیز با همکاری انجمن نجوم دانشگاه های پیام نور شهرضا واصفهان درهنرستان ناشنوایان فردوس اصفهان انجام داد که طی آن برنامه هایی از قبیل ساخت ساعت آفتابی – آموزش کار با تلسکوپ و دوربین دوچشمی- رصد خورشید- و پخش فیلم و کلیپ نجومی در آن مرکز انجام گرفت.روز چهار شنبه نیز مهمان انجمن نجوم( سها) دانشگاه پیام نور شهرضا بودیم که سمینارهایی در زمینه نجوم در این روز برگزار شد. سپس برای رصد هلال ربیع الثانی 1428 به پشت بام این مرکز رفتیم و در کنار اعضای انجمن اختروش این هلال را رصد کردیم.اعضای انجمن نجوم و همکاران این انجمن در این برنامه عبارتند از:خانم ها: رفیعی-سمانه وفروغ احادیث-پایدار-غفاری-نصر-سیاحی – عظیمه و فاطمه عادلنیا-قربانی-انصاری-کریم خانی آقایان:اکبری-فاضل-نصر- معصومی-رفیعی-حسینی-صادقی با تشکر

 
عكس ها و گزارش از :محمد رضا معصومی
  
گروه نجوم دانشگاه پيام نور اصفهان - گروه نجوم ونوس دانشگاه پيام نور نجف اباد و گروه نجوم دانشگاه شهرضا به همراه  پايگاه اطلاع رساني آسمان پارس  اقدام به برگزاري روز نجوم در ساحل زاينده رود - مجاور پل تاريخي سي و سه پل و در خانه كودك و نوجوان اصفهان نمودند. اين برنامه از ساعت 12 تا 21.30 روز جمعه 31 فروردين ماه اجرا و با استقبال گسترده مردم اصفهان روبرو شد.
 مراسم بزرگداشت روز ملي نجوم روز جمعه در مركز علوم و ستاره شناسي تهران با حضور بيش از يكصد نفر از علاقه مندان به علم نجوم برگزارشد.
به گزارش خبرنگار ايرنا ، اين مراسم با هدف ترويج علم وايجاد انگيزه در دانش پژوهان نوجوان و جوان به منظور رشد سطح اطلاعات علمي آنان برگزار شده است.اين گزارش مي‌افزايد : بررسي عقايد كلي منجمان و فلاسفه كهن، چگونگي حركات اجسام مختلف، متناهي بودن ابعاد آسمان و كيهان علل محدود بدون آسمان در اندازه خود، ساختار منظومه شمسي و شرايط موجود در سيارات از برنامه‌هاي ويژه اين روز است.

 برگزاري نمايشگاهي درخصوص علم نجوم درغالب شش غرفه با موضوعات نقاشي كودكان، نجوم، پخش عكس وفيلم در خصوص توليد عالم هستي، غرفه مزرعه سبز- فلك، اساتير نجومي و حجم‌سازي منظومه شمسي از ديگر ويژه برنامه‌هاي اين روز است. مدير مركز علوم و ستاره شناسي تهران با اشاره به تاريخچه نجوم درگفت وگو با ايرنا گفت : دانش نجوم يكي ازنخستين گرايشهاي علمي است كه بشر به كشف حقايق آن رغبت نشان داده ، اما مسلما نگاه او نمي‌توانسته ازآغاز يك نگاه علمي باشد. سيد " داود جبلي" افزود : اين گنبد افراشته كه پراست از نقاط درخشنده و دور از دسترس در ابتدا تنها مكاني مناسب براي قرار دادن مقدساتش محسوب مي شده است. وي اظهار داشت : درسال ‪ ۱۹۷۳‬در ايالات متحده آمريكا دركاليفرنيا مراسمي به نام روز نجوم برگزار شد و به تدريج با شكل‌گيري اتحاديه نجوم در كشورهاي اروپايي و فعاليتهاي آن، اين مراسم شكل باشكوهتري به خود گرفت. جبلي افزود : مراسم روز نجوم معمولا در ابتداي هرسال خورشيدي يعني يكي از ماه‌هاي فروردين يا ارديبهشت و مصادف با يك واقعه نجومي و نزديك به شب هفتم ماه قمري برگزار مي‌شود و اين تنها به اين علت است كه ماه دراين حالت بهترين شكل جهت رصد را داراست.

 گزارش  برگزاري روز نجوم در قم

عضو ستاد بزرگداشت هفته نجوم، از برپايي چهار ايستگاه سيار رصد آسمان درشهر قم خبر داد وگفت: اين چهار ايستگاه جمعه شب و در آخرين روز هفته نجوم با حضور مدرسين نجوم مراكز آموزش عالي ومركز مطالعات و پژوهشهاي فلكي نجومي استان قم و جمع كثيري از نجوم شناسان آماتور درچهار بوستان شهر برپا شد. حجت‌الاسلام "سيد محمدرضا حسيني" در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ، گفت: بر اساس مصوبات ستاد تا سال ‪ ۸۷‬دو رصد خانه توسط پژوهش سراي آموزش و پرورش قم دراين شهر احداث خواهد شد. وي اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي قم نيز براي ساخت رصدخانه ‪ ۱۲‬تا ‪۱۴‬ اينچ اعلام آمادگي كرده و فاز مطالعاتي آن از امسال آغاز شده است . مشاور استاندار در آموزش وپژوهش همچنين، تجهيز چهار پژوهش سراي دانش آموزي به كتابخانه‌هاي نجومي، تصويب احداث اردوگاه كشوري نجوم در قم و رصد آسمان در طول هفته نجوم را از جمله فعاليت‌هاي ستاد بزرگداشت هفته نجوم استان ذكر كرد.

حجت‌الاسلام حسيني همچنين تصويب راه‌اندازي مركز نجوم كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان قم شامل كتابخانه، آسمانما و رصد خانه را از ديگر فعاليتهاي اين ستاد ذكر كرد. مشاور استاندار در امور آموزش وپژوهش گفت: طلاب و روحانيوني كه‌رساله سطح چهار و دكتري خود را با تاييد مركز مديريت حوزه علميه قم در عرصه نجوم گردآوري نمايد از طرف سازمان تبليغات اسلامي مورد حمايت قرار مي‌گيرند. حسيني يادآور شد: مراسم شب رصدي شب گذشته با حضور نيروهاي مقاومت بسيج، شهرداري و نيروي انتظامي توسط مركز مطالعات و پژوهشهاي فلكي نجومي در يكي از مناطق استان قم برگزار شد. وي همچنين اظهار داشت: چهارشنبه هفته جاري نيز مراسم استهلال عمومي ربيع الثاني در بوستان علوي قم برگزار شد. اين ستاد با حضور اعضاي هيات نجوم قم و با هدف فراگير نمودن علم نجوم و آشنايي هر چه بيشتر با مسايل مربوط به فضا در قم تشكيل شده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 برنامه روز نجوم توسط انجمن علمی پژوهشی نجم شمال - رشت
 

  برنامه روز نجوم توسط انجمن علمی پژوهشی نجم شمال - رشت

  برنامه روز نجوم توسط انجمن علمی پژوهشی نجم شمال - رشت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 برنامه روز نجوم توسط گروه نجوم ثاقب گيلان - رشت
برنامه روز نجوم توسط گروه نجوم ثاقب گيلان - رشت
برنامه روز نجوم توسط گروه نجوم ثاقب گيلان - رشت
برنامه روز نجوم توسط گروه نجوم ثاقب گيلان - رشت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 
  
 
 انجمن نجوم دانشگاه پیام نور نجف آباد(ونوس)
 انجمن نجوم دانشگاه پیام نور نجف آباد(ونوس)
  انجمن نجوم دانشگاه پیام نور نجف آباد(ونوس)
  غرفه كاردستي و نقاشي هاي نجومي صورت كودكان - سي و سه پل - اصفهان - دانشگاه پيانم نور اصفهان - نجف اباد و شهرضا

 نمايشگاه عكس و شبيه ساز صورت هاي فلكي - سي و سه پل - اصفهان - دانشگاه پيانم نور اصفهان - نجف اباد و شهرضا

  رصد خورشيد و ماه - سي و سه پل - اصفهان -  دانشگاه پيانم نور اصفهان - نجف اباد و شهرضا

 غرفه كاردستي هاي نجومي - سي و سه پل - اصفهان -  دانشگاه پيانم نور اصفهان - نجف اباد و شهرضا

 رصد ماه و زهره - سي و سه پل - اصفهان -  دانشگاه پيانم نور اصفهان - نجف اباد و شهرضا
برنامه روز نجوم سي و سه پل - اصفهان -  دانشگاه پيانم نور اصفهان - نجف اباد و شهرضا - عكس از محمد رضا معصومي
 برنامه روز نجوم سي و سه پل - اصفهان -  دانشگاه پيانم نور اصفهان - نجف اباد و شهرضا - عكس از محمد رضا معصومي
 برنامه روز نجوم سي و سه پل - اصفهان -  دانشگاه پيانم نور اصفهان - نجف اباد و شهرضا - عكس از محمد رضا معصومي

 رصد ماه و زهره - برنامه مركز اموزش نجوم اديب - كوه صفه - اصفهان
 رصد ماه و زهره - برنامه مركز اموزش نجوم اديب - كوه صفه - اصفهان

 نقاشي كودكان - برنامه مركز اموزش نجوم اديب - كوه صفه - اصفهان

 رصد ماه - برنامه مركز اموزش نجوم اديب - كوه صفه - اصفهان

 غرفه نقاشي - برنامه مركز اموزش نجوم اديب - كوه صفه - اصفهان

 پازل رصد ماه و زهره - برنامه مركز اموزش نجوم اديب - كوه صفه - اصفهان
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 
 
 

 رصد خورشيد - عكسها : همدم نيكخواه ParsSky.com
  بخش نقاشي - عكس :  ParsSky.com

 پرسش و پاسخ در حضور كارشناسان نجوم -  عكس : ParsSky.com

  برنامه شبكه جهاني جام جم به مناسبت روز جهاني نجوم - تهران پارك ملت - عكس :  ParsSky.com

  اجراي زنده همراه با حضور كارشناسان نجوم - برنامه تلويزيوني آسمان شب - تهران پارك ملت - عكس :  ParsSky.com

 تهران - پارك ملت - عكس : ParsSky.com

 

 عكس :  ParsSky.com

 عكس :  ParsSky.com
  عكس :  ParsSky.com
 مراسم برگزاري روز نجوم در كرج - ساختمان شهرداري - ستاره پارسي - www.PersianStar.com
مراسم برگزاري روز نجوم در كرج - ساختمان شهرداري - ستاره پارسي - www.PersianStar.com
مراسم برگزاري روز نجوم در كرج - ساختمان شهرداري - ستاره پارسي - www.PersianStar.com
 ادامه تصاوير روز نجوم در كرج - http://www.persianstar.com/content/view/172/1
 
 
 

 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید