تبلیغات
گزارش رویت هلال ماه جمادی الاول 1428
ارسال در: 1386/02/29-00:00
گزارش هاي رويت هلال ماه جمادي الاول 1428
 
 
بنام خدا
گزارش ستاد استهلال دفتر امام جمعه سیرجان
گزارش رویت هلال جمادی الاول 27/2/86
با توجه به تماسهایی که جهت تهیه خودرو و ابزار وتلسکوپ صورت گرفت موفق به تهیه هیچ ابزاری نشدیم.و در نتیجه اقدامی جهت رویت هلال صبحگاهی نشد و با توجه به احتمال رویت با چشم غیر مسلح هلال شامگاهی ثصمیم بر این شد با آقای امین میرحسینی به شکار با چشم غیر مسلح برویم. بهمین منظور با موتور سیکلت  YAMAHA 100 !!! بطرف کمربندی سیرجان حرکت کردیم و در محل خطرناک پل هوایی سیرجان – شهربابک که پر از عبور و مرور  کامیون ها و قطار بود توقف کردیم.سیاره زهره را در حین حرکت و پیش از غروب رویت کرده بودیم.افق تا 7 درجه غبار غلیظ و لکه های کوچک ابر داشت بطوری که خورشید پشت غبار غروب کرد. با وجود اینکه توانستیم عطارد را رویت کنیم اما هلال رویت نشد.
با تشکر
 صادق فرهادی
 گزارش مركز نجوم شهرضا 

بسمه تعالی

باستحضار میرساند گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا برای رویت هلال جذاب ماه جمادی الاول در شامگاه پنج شنبه 27/2/86 عازم صحرای دامزاد واقع در شرق شهرستان شهرضا شد ولی با توجه به شرایط نامناسب جوی بلافاصله عازم 40 کیلومتری جاده شهرضا – سمیرم (گردنه خروس گلو)شدیم ومتاسفانه بازهم به شرایط نامناسب جوی بر خوردیم وموفق به رویت این هلال جذاب نشدیم و در ساعت 19:12تیز پای منظومه شمسی عطارد با دوربین7015توسط آقای حسين جانقرباني و تعدادی از اعضای گروه به مدت 20 دقیقه بصورت نامرتب به علت نیمه ابری و غبار آلود بودن افق رویت شد .

تجهیزات: دو دستگاه دوربین 507 چهار دستگاه دوربین 427 دو دستگاه دوربین 7015

 

 
 
 

اسامی اعضای گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا

آقایان و خانم ها:

1- شهرام رحمتی 2- سروش رحمتی 3- ناصر جاوری 4-سید محسن میرطالب 5- رضا جانقرباني 6- علی جانقربانی 7- حسين جانقرباني 8- میترا هادیان 9- نجمه یوسفی 10-ماندانا رضاییه 11-زهرا فلاحی

متصدي گزارش : حسين جانقرباني رئیس مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا

 

گزارش ستاد استهلال استان  قم

 با عرض سلام و تحيّت

 احتراماً به استحضار می‌رساند: رصدگران ستاد استهلال استان قم به منظور رؤيت هلال ماه جمادي‌الأولي، بعد از ظهر روز پنج‌شنبه 27/2/1386 مطابق با 29/4/1428 همراه با تجهيزات کامل( شامل: دوربين‌هاي دوچشمی در اندازه‌هاي مختلف از جمله: 70 * 15 ، 50 * 7 و نيز قطب نما ، تراز و... ) به رصدگاه‌هاي اطراف شهر مقدّس قم عزيمت نموده و در مكان‌هاي مورد نظر مستقر گرديدند. در بعد از ظهرِ اين روز آسمان قم خصوصاً در سمت افق غربي نيمه ابري بود و به همين جهت لحظة غروب ظاهريِ ( رصديِ ) خورشيد هم قابل تشخيص نبود. از ميان گروه‌ها و افراد رصدگر ، دو گروه موفّق به رصد هلال شده و سايرين به دليل شرايط نامساعد جوّي، در رصد هلال ناكام ماندند كه توضيح آن به شرح ذيل مي‌باشد:

رؤيت كنندگان هلال عبارتند از :

1ـ آقايان: حجت الاسلام و المسلمين شيخ جعفر فلاح، حجت الاسلام و المسلمين سيّد رضا قلمکاريان‌اصفهاني، محمّدصالح نجف، مهدي پيوندزني و احمد رحماني از مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فلکي‌ـ نجومي قم وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني (مدّ ظلّه العالي) كه در ساعت 19:23 دقيقه و با استفاده از دوربين دوچشمي 70 * 15 در رصدگاه بوستان علوی( واقع در کيلومتر4 جادّة قم‌ـ نيزار ) با مختصّات جغرافيايي50 درجه و 48 دقيقة شرقی و 34 درجه و 34 دقيقه شمالی و 1021 متر ارتفاع از سطح دريا، موفّق به رصد هلال شدند. در اين برنامه آقايان حجت الاسلام و المسلمين سيّد محمّدباقر تکيه‌اي، محمّدرضا الهي و سيّد محمّدعلي موسوي‌صدر نيز حضور داشتند .

2ـ آقايان: محمود روح الأمين و علي‌رضا خيرانديش از خانة نجوم قم كه در شهرك پرديسان( واقع در کيلومتر7 جادّة قم‌ـ نيزار ) با استفاده از دوربين دوچشمي 70 * 15 هلال ماه جمادي‌الأولی 1428 هجری قمری را رؤيت نمودند.

لازم به ذكر است به دليل وضعيّت ابرناكي افق غربي، هيچ کدام از دو گروه يادشده نتوانستند نظاره‌گرِ هلال با چشم غير مسلّح باشند .

و امّا افراد و گروه‌هاي رصدي ناموفّق در رؤيت هلال عبارتند از :

1ـ حجت الاسلام و المسلمين دهقاني( امام جمعة محترم شهرستان جعفريه و رابط رصدگران استان قم با ستاد استهلال دفتر مقام معظّم رهبري ) به اتّفاق تني چند از همراهان كه در بوستان ولايت ( در مجاورت ميدان هفتاد و دو تن در شمال قم )، مستقر گرديده و استهلال نمودند ولي شرايط نامساعد جوّي اجازة كار را به ايشان نداد و نتيجة تلاش انجام شده از سوي آنان، عدم رؤيت هلال بود.

2ـ آقايان: حجت الاسلام و المسلمين بيژن سهرابي به همراه اعضاي محترم خانواده، محمّدحسين صداقت به اتّفاق والدة مكرّمه‌شان و سيّد علي ميرسالاري كه به ارتفاعات شمال شرقي شهرك پرديسان عزيمت نموده و با توجّه به مشخّصه‌هاي هلال و نيز وضعيّت نيمه ابري افق، استهلال را از ساعت 18 و 35 دقيقه آغاز كردند و اين حركت آنها تا ساعت 19 و 45 دقيقه هم ادامه داشت، امّا متأسّفانه به دليل آن‌كه تقريباً به طور پيوسته موضع قرارگرفتن هلال پوشيده از ابر بود، فعّاليّت آ‎نان هم نتيجه‌اي در بر نداشت.

شايان ذکر است اين گروه براي رصد هلال علاوه بر ساير تجهيزات، از دو دستگاه دوربين‌ دوچشمی 70 * 15 هم بهره گرفته بودند و در افق غربی آنها 1 درجه مانع طبيعی وجود داشت.

3- آقايان: سعيد صادقي و سيّد محسن منصوري كه در حوالي بوستان علوي مستقر گرديده و با چشم غير مسلّح به امر استهلال پرداختند لكن در اين راه تلاش آنها نيز با ناكامي همراه بود.

4ـ آقاي سيّد محمّدرضا سيّد‌موسوي به همراه اعضاي محترم خانواده كه از اطراف مسجد مقدّس جمكران       ( واقع در 7 كيلومتري جنوب شرقي قم ) و با چشم غير مسلّح در امر استهلال شركت كردند ولي كوشش آنان هم در رصد هلال عقيم ماند.

5ـ آقاي محمّد محمّدي‌ستوده كه با استفاده از يك دستگاه دوربين‌ دوچشمی 50 * 7 در منطقه‌اي واقع در پنج كيلومتري شهرستان دليجان در استان مركزي مهيّاي استهلال شد، امّا ايشان هم با افقي تمام ابري روبرو گرديد و بدون دست‌يابي به نتيجه‌اي، به كار خود پايان داد. 

* برخی از مشخّصه‌های هلالِ جمادي‌الأولي 1428 در غروب روز پنج‌شنبه در افق شهر مقدّس قم عبارتند از :

- سنّ هلال در لحظة غروب خورشيد : 20 ساعت و 05 دقيقه و 30 ثانيه     

- لحظة غروب خورشيد ( براساس محاسبات ) : ساعت 19 و 03 دقيقه و 30 ثانيه           

- لحظة غروب خورشيد ( براساس رصد ) : غيرقابل تشخيص             

- سمت خورشيد در لحظة غروب : 294 درجه و 23 دقيقة قوسی

- سمت ماه در لحظة غروب خورشيد : 294 درجه و 15 دقيقة قوسی

- اختلاف سمت ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 08 دقيقة قوسی 

- زاوية جدايی ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 12 درجه و 44 دقيقة قوسی

- ارتفاع هلال در لحظة غروب خورشيد : 10 درجه و 53 دقيقة قوسی

- درصد سطح روشن ماه : 23/1%          

- مکث ماه بعد از غروب خورشيد : 68 دقيقه           

- لحظة غروب ماه : ساعت 20 و 11 دقيقه و 30 ثانيه

 

                                                                                                                  والسلام

                                                                                                               قم ـ سيّد علي ميرسالاري

                                                                                                                   27/2/1386

گزارش انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

به نام خدا

با آرزوی سلامتی و صحت کامل برای تمام رصدگران عزیز

 واحد پژوهشی رؤیت هلال انجمن علمی پژوهشی نجم شمال بر اساس برنامه ریزی ماهانه ی خود اقدام به برگزاری رصد هلال ماه جمادی الاول 1428 گرفت که به علت شرایط بد جوی این امر صورت نپذیرفت.

مکان برگزاری رصد منطقه ی پیربازار حوالی 10 کیلومتری شمال شهر رشت انتخاب گردید که متاسفانه با ابرهای سراسری مواجه شدیم. در این رصد که در ساعتی قبل از اعزام به منطقه ی رصد لغو گردید آقایان مرتضی عمویی ، یوسف شعبانی ، مصطفی حسن پناه و محمد احمدی تیم اعزامی را تشکیل می دادند.

ابزارهایی که برای این رصد انتخاب شده بود :

دوربین دوچشمی 8020 Vixen ، دوربین دوچشمی 6020 روسی ، دوربین دیجیتال عکسبرداری و دوربین فیلمبرداری

 

به امید موفقیت رصدگران هلال ماه

 

واحد پژوهش هلال ماه انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

 

www.nssra.ir

برگرفته از سايت رويت هلال ماه  http://www.helalemah.ir/view.aspx?_ID=310
 
 
گزارش گروه نجوم اليس دانشگاه باهنر كرمان
 
گروه نجومی الیس دانشگاه شهید باهنر کرمان طی جلسه ای تصمیم گرفت که برای رویت هلال ماه جما دی الاول به میدان هفت باغ برود . اعضا گروه روز پنج شبه به میدان هفت باغ رفته و بعد از انتظار یک ساعته به تدريج افق غربي آسمان صاف شد و اعضا توانستد هلال ماه را در ساعت 18:50ببینند. نام رصد گران: آقایان اسماعیل کاظمی ، محمدرضا کریم پور ، نیما بهمنی ، اسماعیل پور جعفر آبادی ، وحید خضری نسب و خانم الهام ضیا ء علی
تهيه کننده: وحید خضری نسب
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید