تبلیغات
سرنوشتی شبیه به کلمبیا
ارسال در: 1386/03/24-00:00
روز جمعه هنگام پرواز تکه ای از فوم مخزن اصلی آتلانتیس جدا شد و فضانوردان را با مشکل مواجه کرد
 
 
 
 

روز جمعه است. همه نگاه ها به آتلانتیس. شمارش معکوس به پایان می رسد.1.2.3.... موتور ها روشن می شوند. در حالی که همه به شعله های قرمز آتلانتیس خیره شده اند این سازه دست بشر از سکوی پرتاب بلند می شود. با بلند شدن شاتل مسئولان بخش پرواز نفس راحتی می کشند. اما هیچ کس نمی داند که چه سرنوشتی در پیش روی آتلانتیس است. سرنوشتی شاید شبیه کلمبیا. باز هم جدا شدن تکه ای از فوم به کار رفته در مخزن سوخت اصلی. اما خوشبختانه این ماموریت پیامدی نظیر انفجار کلمبیا را در پی ندارد. اینک 10 سانتیمتر از فوم جدا شده و همه منتظر این هستند که ببینند چه پیش می آید. شاتل به سفر خود ادامه می دهد و با وجود تمامی مشکلات 48 ساعت بعد به ایستگاه می رسد. " ریک استارکو " فرمانده شاتل به محض رسیدن این خبر شادی بخش را برای مسئولان و ناظران مستقر در هیوستون تگزاس می فرستد. خوشحالی وجود همه را فرا می گیرد. حالا نوبت آن است که فضانوردان توانائی خود را نشان دهند و آموزه های خود را برای تعمیر شکاف موجود به کار بندند. اما سوراخ کجاست ؟

 
حفره ایجاد شده بر اثر جدا شدن تکه ای 10 سانتیمتری از مخزن اصلی
 
گروه فضانوردان با استفاده از دوربین هائی که تمام زوایای شاتل را زیر نظر داشتند و همچنین بررسی وضعیت بدنه با استفاده از بازوی رباتیک این حفره را در قسمت چپ بدنه یافتند. حالا چکار کنیم ؟ فضانوردان باید با استفاده از تصاویر مدل سه بعدی آن را طراحی کنند و جای آن را با قطعه کنده شده عوض کنند. در همان هنگام که فضانوردان مشغول این کار بودند، " لینت مدیسون " سخنگوی ناسا در جمع خبرنگاران حضور داشت. او گفت : " اين قسمت در هنگام بازگشت به جو زمين بيش از هزار درجه فارنهايت گرما نمي‌بيند و اين حفره دقيقا درجايي نيست كه باعث نگراني كارشناسان باشد. " با این حال هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و فضانوردان نباید کارهای خود را بر اساس ضرب المثل هرچه پیش آید خوش آید، جلو ببرند. مدل سه بعدی از روی شکاف ساخته می شود و حالا نوبت نصب آن است. راهپیمائی فضائی انجام می شود و این قطعه با موفقیت در جای خود نصب می شود. پس از انجام این کار نوبتی هم که باشد نوبت نصب صفحات خورشیدی جدیدی است که فضانوردان برای ایستگاه فضائی به عنوان هدیه برده اند. نصب این قطعات نیز به خوبی انجام می شود. اینک مدت زمان ماموریت فضانوردان از 11 روز به 13 روز افزایش یافته است.( به دلیل تعمیر همان شکاف ایجاد شده ) لحظات حساس این ماموریت که با موفقیت به پایان رسید اما معلوم نبود اگر مهندسان ناسا متوجه شکاف نمی شدند چه آینده ای در انتظار آتلانتیس بود. تا ساعاتی دیگر فضانوردان همراه با آتلانتیس با سربلندی به سمت زمین حرکت می کنند. گزارش و تصاویر مربوط به بازگشت شاتل را ساعات آینده در پارس اسکای ببینید. در ضمن اگر دوست دارید بازگشت آتلانتیس را به طور مستقیم مشاهده کنید به رسانه ناسا تی.وی مراجعه نمائید.   

تکه جدا شده از فوم اصلی و فوران گازها( آرشیو )
 
 
                               
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید