تبلیغات
برنامه های سراسری جشنواره ساعت های آفتابی
ارسال در: 1386/03/31-00:00
دومين جشنواره ملی ساعت‌های آفتابی به همت انجمن نجوم ایران- شاخه آماتوري ، ۳۱ خرداد ماه ۱۳۸۶،‌ در تهران و در پارک سئول و همچنین چند شهر دیگر کشور برگزار می‌شود.

افتتاحيه  اين برنامه ها در ساعت ۱۰ صبح در تالار اجتماعات اين پارک واقع در خيابان ملاصدرا ،‌ خيابان شيراز شمالي،‌ انتهاي خيابان پرديس،‌ برگزار خواهد شد.   

علاقمندان مي توانند ضمن بازديد از ساعتهاي آفتابي گوناگوني  که از سراسر ايران براي شرکت در اين جشنواره به تهران ارسال شده است از ساعت ۱۴ تا ۱۷ نيز در جلسات سمينار علمي که درباره اين ابزارهاي تاريخي و علمي  و همچنين نحوه  ساخت ساعت آفتابی تدارک ديده شده است،‌شرکت نمايند. پايان بخش اين جشنواره مراسم بررسي آرا و معرفي ساعتهاي برگزيده دومين جشنواره ساعتهاي آفتابي ايران خواهد بود.

 

همزمان با برگزاری این جشنواره، برنامه‌های گوناگونی در سراسر ایران، به مناسبت روز ساعت‌های آفتابی برقرار است. در تهران، موزه زمان با همکاري رصدخانه زعفرانيه تهران و موسسه توسعه مطالعات علمي،‌ برنامه‌ای را بدین منظور ترتیب داده است. در اصفهان، تاکنون دو مرکز برای برگزاری این جشنواره اعلام آمادگی  کرده‌اند. مرکز نجوم ادیب اصفهان در برنامه‌ای ابتکاری،‌ توری درون شهری را برای بازدید عموم از ساعت‌های آفتابی و شاخص‌های سطح شهر بین ساعات ۹ الی ۱۲ در نظر گرفته است. موسسه آسمان پارس نیز، گروه دیگری است که به برگزاری روز ساعت‌های آفتابی در ميدان زيبا و تاريخي نقش جهان اصفهان و در ضلع غربی مسجد امام اصفهان از ساعت 11 تا 13 خواهد پرداخت.

 

در مشهد،‌دبیرستان فاتح، محل برگزاری باشگاه‌های نجوم اين شهر ، تا ساعت ۴ بعد از ظهر میزبان برنامه روز ساعتهاي آفتابي خواهد بود،‌ که همراه با کارگاه ساخت و نمایش ساعت آفتابی برگزار مي شود. کتابخانه عمومی سعادت شهر از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر برنامه ای را برای بازدید عموم تدارک دیده است.

 

به مناسبت جشنواره ساعت آفتابي برنامه هاي متنوعي در بوستان ملت رشت برپا خواهد شد، از جمله نمايشگاه مدل هاي مختلف ساعت آفتابي نمايش عکس های ساعت آفتابي سراسر دنيا و نيز مدل های آموزشي جهت معرفي مفاهيمي چون انقلاب تابستاني ، دايره البروج ، آنالمای خورشيدي و ... کارگاه عمومي (ساخت کيت ساعت آفتابي براي عموم مردم) و ... . باشگاه نجوم خرداد ماه گيلان نیز در همین رابطه، از ساعت ۱۱ الی ۱۳ روز پنج شنبه ۳۱ خرداد، مقارن با سالروز تاسيس انجمن نجوم ثاقب گيلان و جشنواره ملي ساعت آفتابی، در ساختمان انجمن نجوم ثاقب واقع در همین بوستان برگزار مي شود. سخنران اصلي اين برنامه استاد جناب آقاي دکتر محمد باقري هستند که با موضوع ساعت های آفتابي به ارائه سخنراني مي پردازند، اين برنامه هم چنين شامل ارائه تازه ترين خبرهاي نجومي ، کارگاه ساعت آفتابي اوريگامي ، معرفي کتاب ، ارائه سخنراني با موضوع جهت يابي به کمک خورشيد ، نگاهي به عملکرد انجمن نجوم ثاقب گيلان و ... خواهد بود. همچنين کارگاه آموزشي ۲ ساعته ساخت ساعت آفتابي شامل آموزش ساخت و مدرج کردن چند نوع ساعت و ساخت نمونه کيت هاي ساعت آفتابي نیز در این روز برگزار می شود.

 

در شهر ري نيز با همکاري پژوهشسراي دانش آموزي ناحيه ۱ اين شهر ،‌برنامه متنوعي اي به مناسبت اين روز برگزار خواهد شد.

 

لازم به ذکر است که علاوه بر گروه نجوم مهبانگ در زاهدان در شهرهای کرمانشاه،‌ تبریز و بسطام  نیز برنامه‌هایی به این مناسبت از طرف گروه های فعال این شهرها تدارک دیده شده است.

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید