تبلیغات
گزارش برگزاری باشگاه های نجوم
ارسال در: 1386/04/30-00:00
گزارش برگزاری باشگاه نجوم در نقاط مختلف ایران

گزارش برگزاری باشگاه نجوم رشت – تیر 86

 
25 تیر، آخرین دوشنبه ی ماه، چهاردهمین باشگاه نجوم رشت در مکان همیشگی ، سالن اجتماعات پارک علم و فناوری استان گیلان برگزار شد. باشگاه ساعت 4:15 با اندکی تاخیر شروع به کار کرد و داوود همتی در بخش مفاهیم پایه ی اینبار برای حضار از علم کیهانشناسی، نجوم رصدی، تولید نور در ستارگان و .... صحبت کرد.در این قسمت از برنامه های باشگاه که برای عموم مردم و افرادی که تازه با نجوم آشنا شده اند در نظر گرفته شده، به توضیح مطالب پایه ای  پرداخته می شود. این ماه درباره ی سازوکار تولید نور در ستارگان، علت چشمک زدن آنها در آسمان و مقایسه ی آن با سیارات، که چشمک نمی زنند و مطالبی پیرامون نجوم رصدی پرداخته شد که مورد توجه قرار گرفت و طبق نظر سنجی انجام شده، شرکت کنندگان کیفیت این برنامه را بهتر از ماه پیشین می دانستند.  
 

 
پس از آن، بابک سلطانی با بخش اخبار میزبان حاضرین در باشگاه بود. ایشان در سه بخش، اخبار مربوط به فعالیت های فضایی، ستاره شناسی و اخبار داخلی ماه گذشته را بررسی کردند. از جمله ی  عناوین اخبار می توان به موضوع طوفان مریخ و مشکلی که برای مریخ نورد فرصت پیش آمده اشاره کرد. تلسکوپ بزرگ جزایر قناری نیز خبر ویژه ی این بخش بود. در بخش اخبار داخلی به نامه ی بابک امین تفرشی اشاره و به بحثی کوتاه پیرامون جامعه ی نجوم آماتوری ایران پرداخته شد.
پس از اخبار، آخرین برنامه ی قبل از استراحت و پذیرایی را مرتضی عمویی و مصطفی حسن پناه اجرا کردند که به توصیف و بررسی مهارت های رصدی می پرداخت، مهارت هایی که هم برای افراد تازه کار و هم برای آنها که مدتهاست نجوم کار می کنند بسیار مفید است؛ مانند استفاده از چشم بند، حبس کردن نفس در سینه، نگاه با گوشه ی چشم و تکنیک هایی از این قبیل. اکثر حاضرین از این برنامه راضی بودند.
 

    

 
پس از اتمام این برنامه و استراحتی کوتاه، شهاب فقیه زاده با "نجوم و فیزیک نظری" تریبون را به دست گرفت. برنامه ی ایشان که قرار است به صورت چند بخش در باشگاه های ماه های بعد نیز ادامه یابد در واقع توضیح ارتباط تنگاتنگ بین نجوم و فیزیک است. توصیف برخی قوانین و معادلات فیزیکی که در دنیای ستاره شناسی و خصوصاً کیهانشناسی مورد استفاده قرار می گیرند. بحث این ماه، پیرامون فلسفه ی علم فیزیک و ارتباط کلی آن با دنیای نجوم بود که در ماه های بعد نیز ادامه می یابد.
 
 
سوال و جواب بین علاقه مندان این بحث و آقای فقیه زاده، پس از اتمام باشگاه، نشان از جلب توجه مخاطبین داشت.پس از نجوم و فیزیک نظری ، علی طوافی آسمان مرداد را توصیف کرد. پدیده های آسمانی مرداد و وضعیت سیارات و همسایه های منظومه ای مان از بخش های این برنامه بود.حسن ختام باشگاه این ماه نیز مانند باشگاه های قبل، نماهنگ نجومی بود که این ماه نیز پیمان مهدوی آن را تهییه کرده بود.
در باشگاه این ماه ، برای اولین بار بخش بازارچه به بخش های جنبی باشگاه اضافه شد که مورد استقبال قرار گرفت و  همانطور که پیش بینی می شد با شروع فصل تابستان تعداد شرکت کنندگان در باشگاه افزایش یافت.
 
 
 
این ماه نیز خبرنامه ی باشگاه نجوم رشت ، بین شرکت کنندگان توزیع شد. این خبرنامه، نشریه ای است که در آن بخشی از اخبار گروه ها و فعالیت های آنها در کنار خلاصه ای از مقالات ارائه شده در باشگاه به علاوه ی برخی اخبار روز نجومی در آن گنجانده می شود. همچنین به این خبرنامه یک برگه ی پرسشنامه نیز پیوست شده که حاضرین در باشگاه به بخش های مختلف باشگاه نمره می دهند و نظراتشان را تشریح می کنند.
شایان ذکر است که پانزدهمین باشگاه نجوم رشت، آخرین دوشنبه ی ماه بعد(مرداد ماه)، راس ساعت 4 در مکان معمول برگزار می شود.
 
 
باشگاه نجوم رشت
 تیر 1386
گزارش: بابک سلطانی
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید