تبلیغات
پرواز فونیکس به سوی مریخ
ارسال در: 1386/05/14-00:00
موشک دلتا II با موفقیت مریخ نشین فونیکس را با یک روز تاخیر به سوی مقصدش پرتاب کرد.
 کاوشگر "فینیکس" (Phoenix) سوار بر یک راکت دلتای دو، از مرکز فضایی "کیپ کاناورال" در ایالت فلوریدا پرتاب شد.فینیکس قرار بود روز جمعه پرتاب شود، اما هوای نامساعد در روز سه شنبه در اطراف سکوی پرتاب، مانع عملیات سوختگیری مرحله دوم راکت شد.فینیکس، بر ناحیه قطب شمال مریخ فرود خواهد آمد تا به تحلیل نمونه خاک و یخ آن بپردازد و در جستجوی نشانه های گذشته و حال آثار حیات برآید.اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، فینیکس باید در ماه مه سال 2008 به مریخ برسد.
این کاوشگر قرار است برای مدت سه ماه در سطح مریخ به مطالعات علمی بپردازد اما برخلاف دو کاوشگر دیگر ناسا به نام های "اسپیریت" و "آپورچونیتی"، در جای خود ثابت خواهد بود.فینیکس مجهز به یک بازوی روباتیک است که سطح مریخ را برای رسیدن به لایه یخ حفر خواهد کرد و نمونه های استخراجی را برای تجزیه و تحلیل به سکوی کاوشگر منتقل خواهد کرد.
این کاوشگر ابتدا برای ماموریت ماهواره ای "مطالعه گر مریخ" (Mars Surveyor) که اصلا برای پرتاب در سال 2001 برنامه ریزی شده بود ساخته شد اما آن پروژه در سال 2000 کنار گذاشته شد.بسیاری از تجهیزات و ابزارهای علمی فینیکس برای "فرودآینده قطبی مریخ" (Mars Polar Lander ) ساخته یا طراحی شده بود که در سال 1999 پس از ورود به اتمسفر مریخ ناپدید شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تصاویر ویدویی پرتاب 
شبیه ساز فرود به مریخ
 
 
 
فونیکس بر خلاف ماموریت های قبلی همچون روح و فرصت به جای حرکت در میان دشت ها یا دره ها ، در جای خود ثابت می ماند . در این ماموریت فونیکس با حفاری به عمق سنگ ها و یخ های قطب شمال مریخ نفوذ می کند تا به طور مستقیم آنها را بررسی کند . این بررسی به دانشمندان کمک خواهد کرد تا تاریخچه آب در این سیاره را بهتر بشناسند ، دانشمندان امیدوارند به کمک این ماموریت به آثاری از حیات میکروبی باقیمانده از گذشته دست پیدا کنند و یا احتمال ذوب شدن یخ ها در دوره های مشخص را بدست بیاورند . اطلاعات دیگری را در خبر مربوط به پرتاب این مریخ نشین دنبال کنید.
 
 
 
 
 
 
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید