تبلیغات
مریخ اندازه ماه نمی شود
ارسال در: 1386/06/04-00:00
در خبر ها و برخی رسانه های خبری اعلام شده است که مریخ روز 5 شهریور ماه مصادف با 27 آگوست در کنار ماه و به اندازه ماه یا به درخشندگی آن خواهد بود. خبری که از اساس اشتباه و بیشتر به یک جوک میماند.
 
 
 

 ◄ اگر مریخ در فاصله ای بسیار نزدیک به ما بود شاید دیدن این منظره دور از تصور نبود!  فاصله این دو جرم اسمانی چنان از هم دور است که در خیال هم نمی توان مریخ را بزرگ و درخشان در کنار ماه دید.

چند هفته ایست کاربران دنیای مجازی اینترنت  سایت ها و وبلاگ ها - بسیاری از رسانه ها -  خبرگزاری ها ی رسمی و غیر رسمی اقدام به انتشار خبری با عنوان درخشندگی مریخ  و یا نزدیکی مریخ به زمین کرده اند.
 
متن این شایعه چنین است :
 
در روز بيست و هفتم آگوست معادل دوم شهريور سياره مريخ يكي از درخشانترين اجرام قابل رويت در آسمان خواهد بود. رويدادي بسيار نادر كه آنرا حلول دو ماه در يك آسمان مينامند. براي مشاهده و رصد اين پديده زيبا دوم شهريور ساعت سي دقيقه نيمه شب نگاهي به آسمان بيندازيد. شايد برايتان جالب باشد بدانيد دفعه بعدي كه اين رويداد جالب را ميتوانيد ببينيد سال 2287 ميلادي خواهد بود. پس تا زنده هستيد اين فرصت را از دست ندهيد و اين پيام براي همه دوستان خود ارسال نماييد.
 
این خبر از اساس غلط و اشتباه است. و احتمالا تاثیر گرفته از آخرین نزدیکی مریخ در سال 1382 بوده  است. در این سال مریخ با توجه به وضعیت مداری که نسبت به مدار زمین پیدا کرد به نزدیک ترین فاصله خود رسید. و جالب اینجاست که این شایعه سال به سال به صورت گسترده تر تکرار شده است.
از رسانه ملی و خبرگزاری های رسمی انتظار میرود در درج چنین خبر هایی دقت بیشتری داشته باشند. و با کمک گرفتن از مشاوران علمی - متخصصان و منجمان ایرانی و یا حداقل جستجو در سایت های اینترنتی اطلاعات صحیح و درستی در این باره کسب و رفتاری شبیه به رسانه های زرد نداشته باشند.
 
چند نکته :
  • مریخ در هیچ زمانی شاید از ابتدای خلقتش به ما چنین نزدیک نبوده و نخواهد شد.
  • مریخ در هیچ حالتی چنان درخشنده نمیشود که بتوان آن را ماه دوم آسمان نامید. نه به لحاظ نزدیکی به زمین و نه وضعیت جوی و خاصیت سطح آن.
  • مریخ در چنان فاصله ای از زمین قرار گرفته است ( حدودا 80 میلیون کیلومتر) که در بهترین شرایط و نزدیکترین حالت به اندازه ای نیست که بتوان حتی با چشم قطر آن را تشخیص داد.
  • مریخ یک سیاره است که مثل ماه نورش را از  خورشید میگیرد پس نور درخشندگی خود را از خورشید خواهد گرفت که با توجه به خاک آن معمولا قسمت بزرگی از این نور جذب شده و نور بسیار کمی را بازتاب میکند.
  • ماه در فاصله حدود 300 هزار کیلومتری زمین قرار دارد.
  • ماه در زمانی که شایعه میگوید در فاصله ای کمتر از 80 میلیون کیلومتری مریخ قرار گرفته است.
  • با توجه به قطر ظاهری ماه  و مریخ در آسمان و مسافت زیاد بین آنها و نسبت قطر این دو جرم اسمانی چنین اتفاقی محال است.
  • جنس خاک ماه بیشترین انعکاس نور را نسبت به خاک مریخ دارد. اگر به فرض محال فاصله مریخ بسیار نزدیک هم که باشد باز هم خاک مریخ بیشتر این نور را جذب میکند.

چه زمانی ممکن است این اتفاق بیفتد :

 آخرین نزدیکی مریخ به زمین : 5 شهریور 1382 - و زمانی حدود 59619 سال پیش بوده است.

به گفته "راجر سینوت" از ماهنامه معتبر Sky & Telescope،آخرین باری که مریخ به نزدیکترین فاصله از زمین رسید ،   59619   سال پیش بوده است. البته نزدیکی بعدی مریخ با زمین،فاصله زمانی زیادی با ما ندارد ! ششم شهریور سال 1666 خورشیدی،نسل های بعدی می توانند مجددا نزدیکترین فاصله تا مریخ را تجربه کنند! مریخ در سال 1367خورشیدی نیز  تقریبا در همین فاصله از زمین قرار داشت و د رعمل،اندازه و روشنایی آن بسیار شبیه شهریور ماه سال 1382 بود.در آن هنگام،قطر ظاهری اندازه گیری شده مریخ بوسیله تلسکوپ،23.8 (بیست و سه و هشت دهم) ثانیه قوسی بود که این قطر ظاهری در سال 1382 به 25.1 (بیست و پنج و یکدهم)ثانیه قوسی رسید.در مهر 1384 نیز مریخ از فاصله نسبتا کمی از زمین رسید و در آن هنگام،قطر ظاهری آن 20.2 (بیست و دودهم) ثانیه قوسی  بود.

 

  • زمانی که مریخ از مدارش خارج و در مدارهای داخلی منظومه شمسی جایی نزدیک زمین قرار گیرد.
  • زمانی که زمین به مداری فراتر از مدار فعلی رانده شود و در فاصله ای نزدیک به مریخ قرار گیرد.

 

 
 
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید