تبلیغات
گزارش برگزاری باشگاه های ایران
ارسال در: 1386/06/07-00:00
گزارش برگزاری باشگاه های نجوم ایران در مرداد ماه 1386
 
 
 
 

گزارش برگزاری چهاردهمین باشگاه نجوم رشت

29 امرداد 1386 چهاردهمین باشگاه نجوم رشت مطابق معمول برگزار شد. باشگاه نجوم همایش های ماهانه ی منجمین آماتور شهر رشت است. این باشگاه بیش از یک سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و برای 14 ماه متوالی برنامه های متنوعی را برای بازدیدکنندگان تهییه کرده است.

باشگاه نجوم مرداد ماه رشت حدود ساعت 16:30 در مکان همیشگی خود در مرکز پارک علم و فن آوری استان گیلان برگزار شد. در همایش این ماه برنامه های مختلفی ارائه شد که به اختصار به آنها اشاره می شود :

مطابق معمول اولین برنامه ی باشگاه را داوود همتی به توضیح چند اصطلاح نجومی اختصاص داد و توضیحاتی درباره ی کره ی سماوی و اجزای آن و شهاب ها و شهابواره ها ارایه داد. همچنین از نخستین فضانورد زمینی صحبت کرد - که یک سگ بود -  که شوروی سابق برای اولین بار به فضا فرستاد. همچنین درباره ی مقوله ی فضا و دانش فضایی توضیحاتی دادند که مورد توجه حضار قرار گرفت.

پس از آن بابک سلطانی با اخبار امرداد ماه تریبون را در دست گرفت. اخبار این ماه دو خبر ویژه داشت، بازگشت به فضای اندیور و خبر اصلی طوفان یک ماهه ی سیاره ی سرخ  همچنین از ققنوس و اهداف این ماموریت صحبت شد و در بخش اخبار ستاره شناسی به کشف خوشه ی کروی جدیدی توسط اسپیتزر اشاره شد که در حالت عادی دیده نمی شود. در بخش اخبار فضا هم به چند خبر درباره ی پروژه های فضایی ماه قبل اکتفا شد. اما اخبار داخلی بر خلاف ماه گذشته از کمیت و کیفیت بهتری برخوردار بود. از برگزاری همایش منجمین آماتور خراسان گرفته تا خبر گلنک خوردن عملیات احداث رصدخانه ی ملی در هفته ی دولت.

علی رازقی یکی از مدرسین سالهای گذشته ی نجوم رشت نیز این ماه در باشگاه نجوم حضور داشت و تدریسش را در باشگاه برای بیش از 100 نفر ارایه داد. رازقی از این پس برنامه ای را به صورت سریالی در توضیح و بررسی صورت های فلکی خواهد داشت. اولین بخش این برنامه به توضیح پیرامون صورت  فلکی های مشهور دب اکبر و دب اصغر و بررسی اجرام غیر ستاره ای و جالب توجه آنها اختصاص یافت و قرار است که به همین ترتیب در باشگاه های بعدی سایر بخش های آسمان هم بررسی شوند. گفتنی است که علی رازقی یکی از اعضای کمیته ی علمی باشگاه نجوم رشت است.

نماهنگ علی پور احمد پایانِ بخش نخست برنامه های باشگاه را اعلام کرد و شرکت کنندگان برای استراحتی کوتاه به سالن پذیرایی راهنمایی شدند. در وقت استراحت، بازارچه ی نجومی باشگاه که از ماه گدشته فعالیت خود را آغاز کرده، رونق زیادی داشت. در این بازارچه شرکت کنندگان می توانند پوستر، فیلم، نرم افزار، کتاب و نقشه های نجومی مورد نیاز خود را تهیه کنند. لازم به ذکر است که این بازارچه با همکاری صمیمانه ی فروشگاه آسمان شب برگزار می شود.

پس از نزدیک به پانزده دقیقه استراحت و پذیرایی، بخش دوم برنامه های باشگاه با سخنرانی شهاب فقیه زاده آغاز شد. فقیه زاده در این قسمت مباحث ماه گذشته ی خود را ادامه داد و به فیزیک به عنوان اهرمی برای درک بهتر نجوم نگاهی انداخت. به قول ایشان بدون دانستن فیزیک نمی توان یک منجم آماتور بود و ما همه باید برای درک مسائلی که با آنها روبرو هستیم، فیزیک بدانیم. بحث های این ماه بیشتر درباره ی گرانش و معنای آن ادامه یافت. فقیه زاده با کمک گرفتن از حاضرین باشگاه و وارد کردن آنها به بحث، تاثیر خوبی روی اکثر شرکت کنندگان در باشگاه گذاشت و اکثر افراد از درک خوب مفاهیم مورد نظر ایشان سخن می گفتند.

هر ساله با نزدیک شدن به ماه رمضان، رویت هلال به یکی از پرطرفدارترین علایق منجمین و عموم مردم تبدیل می شود. به همین سبب یوسف شعبانی تحقیق خود را درباره ی رویت هلال های جوان و زیبای ماه برای عموم ارائه داد و از تجربیات خود نیز در توضیح و توصیف فعالیت های اینچنینی استفاده کرد تا برنامه اش به یکی از پرطرفدارترین بخش های باشگاه این ماه تبدیل شود. پایان دهند ی باشگاه این ماه هم نماهنگ زیبای نوید کرمی بود.

خبرنامه ی باشگاه هم مثل همیشه در میان شرکت کنندگان توزیع شد. شنیده ها حاکی از آنست که خبرنامه ی باشگاه را بعضی جاها بهتر از باشگاه می شناسند . این ماه نیز مانند ماه گذشته با وجود اینکه تیراژ خبرنامه بیش از تعداد حاضرین بود، اما کم آمد. بعضی افراد دو یا چند خبرنامه درخواست می کردند تا بتوانند آن را به سایر افرادی که به نجوم علاقه مندند برسانند.

بابک سلطانی

باشگاه نجوم رشت

امرداد 1386

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید