تبلیغات
گزارش برگزاری باشگاه های نجوم
ارسال در: 1386/07/03-00:00
گزارش های برگزاری باشگاه های نجوم در ایران
گزارش برگزاری شانزدهمين باشگاه نجوم رشت
شانزدهمين باشگاه نجوم رشت ، دوشنبه پايانی شهريور ماه مصادف با سومين روز ماه مبارك رمضان در سالن اجتماعات پارك علم و فناوري گيلان برگزار شد. برنامه هاي اين باشگاه  با نيم ساعت تاخير، پس از مراسم آغازين با اخبار نجومي بابك سلطاني آغازشد. دروغ مريخي، جايزه ي 30 ميليون دلاري گوگل، نزديك ترين ستاره ي نوتروني و ... از جمله عناوين خبري اين ماه بود. صورتهاي فلكي، كه عنوان برنامه ي ماهانه ي علي رازقي در باشگاه نجوم است، اين بار به صورت فلكي شلياق اختصاص يافت. معرفي ستارگان شلياق، متغيرهاي شلياقي، اجرام غيرستاره اي اين صورت فلكي، بارشهاي شهابي مربوطه و تعاريفي نظير رده ي طيفي ستارگان و مواردي از اين قبيل، موضوع بحث رازقي بود.

توضيح و تفسير پديده ي الكترومغناطيس و تعاريفي نظير ميدان الكتريكي و مغناطيسي و چگونگي تاثير اين دو ميدان بر هم ، از جمله موضوعات مطرح شده در مبحث نجوم و فيزيك نظري بود كه شهاب فقيه زاده اجراي آنرا چند ماهي است در باشگاه نجوم آغاز كرده است.

فيلمي كه قرار بود پويا احمدي فرد آنرا نمايش بدهد آماده نشد و برنامه ي بعدي توسط محمد احمدي اجرا شد كه به توضيح رخداد هاي آسماني مهر ماه اختصاص يافته بود. احمدي همچنين در فرصت بدست‌ آمده توضيحاتي در رابطه با هلال ماه رمضان و  شوال ارائه داد. خبرنامه داخلي اين باشگاه نيز در 8 صفحه منتشر و توزيع شد.

 

 

گروه خبری باشگاه نجوم رشت

شهریور 86

rasht.astroclub@gmail.com

 

گزارش برگزاری ششمین باشگاه نجوم اصفهان

نخست خانم فریبا جعفری از گروه فضانوردان جوان به پاس از این روز که مصادف بود با یکصدوپنجاهمین سالگرد تولد دانشمند برجسته روسی، کنستانتین ادواردویچ تسیلکوفسکی، به ارائه‌ مقاله‌ای پیرامون زندگینامه‌ این دانشمند عالیقدر که امپراطور فضا نام گرفته است پرداخت. متن کامل این سخنرانی را در متن سخنرانی ها بخوانید.

پس از آن آقای عباس احمدیان که می توان از او به عنوان شکارچی جوان و موفقی در زمینه رویت هلال ماه در روز نام برد، گزارشی از عملکرد رویت هلال عجیب رمضان 1428 که رویت پذیری آن ابهاماتی را دربین بعضی از رصدگران هلال ایجاد کرده است ارائه داد. در این سخنرانی تصاویری که تلاش بی وقفه گروه 6 نفره عباس احمدیان از شامگاه سه شنبه 20 شهریور و حرکت به سوی ارتفاعات مارشینان را شامل می شد، به همراه قطعه فیلم کوتاهی از لحظه رویت کمان باریک هلال از دریچه تلسکوپ 14 اینچ توسط وی به نمایش در آمد. گوشه هایی از مطالب گفته شده در این سخنرانی را در بخش متن سخنرانی سایت باشگاه دنبال کنید.

آشنایی با قهرمانان كیهانشناسی سمینار آقای عمران مرادی در باشگاه اردیبهشت ماه که به علت کمبود وقت به تعویق افتاد، در این شب با معرفی شخصیتهای نابغه ای که نقش مهمی را در ارتقاء علم ایفا کرده اند ارائه گردید. اقلیدس که مبنای علم ریاضی را بنا نهاد، ارسطو، بطلمیوس کسی که مدل مدونی از کیهان ارائه کرد، کوپرنیک شخصیت انقلابی تاریخ کیهانشناسی، گالیله باطل کننده مدل بطلمیوسی، نیوتن کسی که نامش در همه جا بر زبانها جاریست و ارادت خاصی به علم ریاضی داشت، اولبلس که با طرح پارادوکسی جهشی در مدل کیهانشناسی ایجاد کرد و به گفته آقای مرادی عامل جرقه های اولیه کیهانشناسی بوده است، هابل که آغازگر دوره کیهانشناسی است، گاموف، اینشتین، مقایسه بین نیوتن و اینشتین و دیگر قهرمانانی که خدمات ارزشمندی در این زمینه انجام داده و به طوری گمنام مانده اند مطالب ارائه شده او بود که در آخر به معرفی استیون هاوکینگ رسید.متن کامل این سخنرانی را از اینجا گوش کنید.  

سمینار خانم شیدا سیمین درباره شهابسنگها و حیات در زمین به علت عدم حضور ایشان در باشگاه ارائه نگردید و باشگاه نجوم این ماه پس از استراحت و پذیرایی در ساعت 19:00 به پایان رسید.

www.isfastro.org

 

گزارش برگزاری باشگاه نجوم شهريور ماه مشهد

 

پنجاه و پنجمين باشگاه نجوم مشهد، پنجشنبه 29 شهريور 1386 از ساعت 15:30 الي 17:30 در محل دبيرستان حسين فاتح واقع در كوي آب و برق، ميدان صحيفه (ميدان 800) مقابل اداره برق برگزار شد. برنامه هاي اين باشگاه عبارت بودند از:

 

عنوان

سخنران / ارائه دهنده

زمان

اخبار

محمد مهدي مطيعي

15:30 الي 15:45

آسمان شب

سيد علي اصغر رباني

15:45 الي 16

تلسكوپ جيمز وب

دينا صديق زاده، سارا مادرشاهيان

16 الي 16:30

سيارات فراخورشيدي

خانم اعلايي

16:30 الي 17

نجوم و ادبيات

دكتر رنجبر راد

17 الي 17:30

  www.toossky.com


منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید