تبلیغات
گزارش برگزاری ماراتن صوفی منطقه ای در کرمان
ارسال در: 1386/07/08-00:00
به پاس نکوداشت خدمات دانشمند و منجم ایرانی عبدالرحمن صوفی انجمن نجوم ایران شاخه آماتوری تصمیم به برگزاری رقابتی تحت عنوان رقابت صوفی در سطحی بالاتر از ماراتن مسیه در فصل تابستان که با شرایط آب و هوایی کشور ما سازگارتر است،کرد.

 

به پاس نکوداشت خدمات دانشمند و منجم ایرانی عبدالرحمن صوفی انجمن نجوم ایران شاخه آماتوری تصمیم به برگزاری رقابتی تحت عنوان رقابت صوفی در سطحی بالاتر از ماراتن مسیه در فصل تابستان که با شرایط آب و هوایی کشور ما سازگارتر است،کرد.سال گذشته اولین دوره این رقابت با موفقیت برگزار شد و امسال نیز گروه نجوم ستاره ژرمانیا کرمان تصمیم گرفت این رقابت را به صورت منطقه ای در استان کرمان و استان های همجوار با حمایت دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار کند. به همین منظور گروه از هفته ها قبل کار هماهنگی های لازم جهت، ثبت نام شرکت کنندگان ، دعوت از داوران ، تامین امنیت منطقه و بیمارستان جهت اعزام یک دستگاه آمبولانس را انجام داد.

 

 

 

 

  یکشنبه 18 شهریور ماه 1386،رقابت صوفی کرمان با 16 شرکت کننده از شهرهای کرمان،بم و شیراز و با همراهی دو داور از مشهد در دو رده تلسکوپی و دوربین دوچشمی برگزار شد.محل برگزاری این رقابت در نزدیکی روستای بیدخون در شهرستان بردسیر در 100 کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان و در دشتی به ارتفاع بیش از 3700 متر و با عرض جغرافیایی 29.7 درجه شمالی و طول جغرافیایی 56.6 درجه شرقی در شبی تابستانی اما بسیار سرد در زیر آسمانی صاف، پرستاره از قدر 6.8+ و با دید عالی میزبان رقابت بود. روستایی که بعد از آخرین کسوف قرن در سال 78 باری دیگر میزبان گروه های نجومی بود.

 

 

 

 

  در ساعت 14:30 ظهر یکشنبه از سر در دانشگاه باهنر کرمان با یک دستگاه اتوبوس به سمت بردسیر حرکت کردیم و بعد از توقفی کوتاه در بردسیر ساعت 17:15 به محل رقابت رسیدیم که تا ساعت 18:00 کار استقرار گروه ها و سوار کردن تلسکوپ ها و تنظیم دوربین ها به طول انجامید.

 

 

 

  شرکت کنندگان در دو گروه که گروه اول شامل 3 گروه تلسکوپی و یک گروه دوربین دوچشمی با داوری آقای علی فتح الله زاده و کمک داوری خانم سارا بهجتی و گروه دوم نیز شامل 3 گروه تلسکوپی و یک گروه دوربین دوچشمی و با داوری آقای مجتبی دیانی و کمک داوری آقای احسان روح الهی به رقابت پرداختند.گروه اول شامل یک تلسکوپ "8 دابسونی اسکای واچر ، تلسکوپ"6 تال مدل TAL-150P ،تلسکوپ "5 تال مدل  TAL-120و دوربین تک چشمی  60*20 و گروه دوم نیز شامل یک تلسکوپ "8 دابسونی اسکای واچر ، تلسکوپ "5 تال مدل  TAL-120، تلسکوپ "4.5  مدل RET-114 و دوربین دوچشمی 70*15 بود.

 

 

 

 

 

  رقابت در شامگاه یکشنبه در ساعت 18:30 با سوت داوران آغاز شد و شرکت کنندگان خود را برای پیدا کردن 138 جرم  که سهم هر گروه تلسکوپی و دوربین دوچشمی 134 جرم بود ،آماده کردند.این رقابت دارای 140 امتیاز بود که 4 امتیاز متعلق به دو جرم طلایی رقابت M64 وM93  بود. فهرست اجرام شامل 78 جرم از فهرست مسیه،52 جرم از فهرست NGC و 2 جرم از IC به همراه سیارک وستا و 7 جرم از 9 جرم فهرست صوفی بود.

 

 

 

 

  طبق برنامه،تمامی گروه ها تا ساعت 11 که زمان استراحت و شام بود مشغول گرفتن اجرام بودند.مدت استراحت 45 دقیقه بود که با توجه به سردی بیش از اندازه هوا که کسی انتظار آن را نداشت کمی طولانی تر شد و بعد از آن کار رصد بی وقفه تا زمان طلوع ماه ادامه پیدا کرد. طلوع سیاره ناهید با درخشش بی نظیرش و در انتهای رقابت مقارنه ی هلال ماه و زحل و ستاره ی قلب الاسد شاید در کنار شکوه خوشه ها،سحابی ها و کهکشان ها از پشت چشمی ها از فراموش نشدنی ترین صحنه های رقابت بود.

 

 

 

 

 

  رقابت در ساعت 4:30 با سوت داوران پایان یافت و پس از استراحتی کوتاه و صرف صبحانه، نوبت به شمارش امتیازات و اعلام نتایج رسید که در گروه تلسکوپی آقایان سعید بهرامی نژاد و احسان رستمی زاده با 135 امتیاز و با تلسکوپ "6 تال مدل TAL-150P و خانم ها سمیه حاج خلیلی و الهام ضیاعلی در گروه دو چشمی ها با 72 امتیاز و با دوربین دوچشمی 70*15  به عنوان نفرات اول شناخته شدند.همچنین آقایان حمید زارع و حسین طالع زاده با 113 امتیاز و با تلسکوپ "8 دابسونی اسکای واچر بالای 100 امتیاز را کسب کردند.

 

 

 

 

  این رقابت به گفته ی داوران از سطح بالایی برخوردار بود که شاید این گفته و اجرای موفقیت آمیز رقابت خستگی چند هفته ای کار تدارکات و اجرای رقابت را از تمامی اعضای گروه از بین برد . 

 

 

 

 

در آخر باید از همکاری و هم فکری آقای کاظم کوکرم و انجمن نجوم و اختر فیزیک شیراز و آقایان علی فتح الله زاده از برگزیدگان اولین رقابت صوفی کشوری و هفتمین ماراتن مسیه و از اعضای انجمن آسمان توس مشهد و مجتبی دیانی از برگزیدگان ششمین ماراتن مسیه که بدون حضور ایشان بی شک رقابت با این کیفیت برگزار نمی شد ، سپاس گذاری کنیم.

 

کادر اجرائی رقابت صوفی کرمان به ترتیب حروف الفبا :

 

آقایان: سعید بهرامی نژاد،احسان رستمی زاده ،احسان روح اللهی،مسعود عالم زاده ،محمد جواد فهیمی ،کیوان لشکری

خانم ها : ساره امیدواری ،مرضیه جلال کمالی،سمیه حاج خلیلی ،مانیا رهبان

 

 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید