تبلیغات
كاوشگر "كاگويا" آماده قرار گرفتن در مدار ماه مي‌شود
ارسال در: 1386/07/09-00:00
آژانس اكتشافات فضايي ژاپن (جاكسا) اعلام كرد: كاوشگر


روزنامه ژاپني "آساهي" روز دوشنبه به‌نقل از جاكسا گزارش داد: كاوشگر ماه بر اساس برنامه ريزي انجام شده در راستاي تنظيم برنامه سفر به ماه، روز شنبه به هشت هزار و ‪ ۵۰۰‬كيلومتري زمين نزديك شد. به گزارش ايرنا به‌نقل از آساهي، كاگويا نام يك شاهزاده اسطوره‌اي ژاپني است كه براي كاوشگر ماه ژاپن انتخاب شده و قرار است ظهر روز سه‌شنبه به مدار ماه برسد. اين كاوشگر ‪ ۵۵‬ميليارد يني كه ماموريت كاوش ماه را برعهده دارد و در ‪ ۱۴‬سپتامبر (‪ ۲۳‬شهريور) از پايگاه فضايي ژاپن در تانه‌گاشيما به فضا پرتاب شد، دوبار مدار بيضي شكل زمين را در مدت دو هفته طي خواهد كرد.

اين گزارش مي‌افزايد: فاصله ميان زمين تا ماه در حدود ‪ ۳۸۰‬هزار كيلومتر است كه اگر اين ماهواره بخواهد به‌طور مستقيم به سمت ماه حركت كند، در طي چندين روز به ماه خواهد رسيد. با اين حال آژانس اكتشافات فضايي ژاپن خواستار آن است كه كاگويا مدار زمين را دوبار طي كند تا زمان لازم براي آماده شدن تجهيزات آن به منظور انجام اين سفر فراهم شود. وقتي كاگويا نزديك ماه شود، انتظار مي‌رود در مدار اوليه ماه كه يك مسير بيضوي از يكصد كيلومتري به ‪ ۱۳‬هزار كيلومتري است، قرار گيرد. اگر اين چارچوب انجام شود، برنامه ريزي شده است دو ماهواره كوچك كاگويا از آن جدا شوند و سفر آرام خود به ماه را آغاز كنند.

انتظار مي‌رود ماهواره چهارمتر و ‪ ۸۰‬سانتيمتري كاگويا ماموريت بررسي ماه را در اواسط دسامبر پس‌از آن كه به مدار يكصدكيلومتري بالاي ماه برسد، آغاز كند. كاوشگر ژاپني كاگويا ساعت ‪ ۱۰‬و ‪ ۳۰‬دقيقه روز ‪ ۱۴‬سپتامبر با استفاده از موشك ملي "اچ..‪۲‬اي" ژاپن از پايگاه‌فضايي تانه‌گاشيما در استان كاگوشيما در جنوب اين كشور به فضا پرتاب شد و با موفقيت در مدار خود قرار گرفت. آژانس اكتشافات فضايي ژاپن (جاكسا) اعلام كرد: پرتاب موفقيت‌آميز نخستين ماهواره اكتشافي ماه (كاوشگرماه) از سوي اين كشور،درها را بر روي ماموريت جهاني براي اكتشاف ماه از زمان انجام برنامه آپولوي آمريكا در دهه‌هاي ‪۶۰‬ و ‪ ۷۰‬به اين سو، فراهم كرد. قرار بود اين كاوشگر ژاپني شانزدهم ماه ميلادي آگوست (‪ ۲۵‬مرداد) به فضا پرتاب شود كه به دليل بروز نقص فني در آن ،اين پرتاب به تاخير افتاد. ماهواره اكتشافي كاگويا دارا سه تن وزن، دو متر و ‪ ۱۰۰‬سانتيمتر عرض، دو متر و ‪ ۱۰۰‬سانتيمتر طول و چهار متر و ‪ ۸۰‬سانتيمتر ارتفاع است.

دو ماهواره كوچك همراه اين ماهواره اكتشافي هر كدام داراي ‪ ۵۰‬كيلوگرم وزن هستند. اين كاوشگر به همراه دو ماهواره كوچك همراه آن مجهز به ‪ ۱۴‬نوع تجهيزات تحقيقاتي مي‌باشد و قرار است از چندين كيلومتر از سطح ماه نقشه‌برداري و از ميدان مغناطيسي،جاذبه سطح آن و ديگر خصوصيات مربوط به ماه‌اطلاعاتي را جمع- آوري كند. اين كاوشگر با خود دوربين‌هاي توسعه يافته‌اي را حمل مي‌كند و قرار است كه تصاويري از فراز زمين نيز تهيه كند. ماموريت سازمان‌فضايي ژاپن در پرتاب كاوشگر به‌ماه نخستين طرح اكتشافاتي اين كشور در كره ماه، پس از ماموريت ماهواره "آپولو" آمريكا محسوب مي‌شود.

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید