تبلیغات
پنجاه سال از تسخير فضا به دست انسان گذشت
ارسال در: 1386/07/14-00:00
دانشمندان شوروي چهارم اکتبر سال 1957(ساعت 10 و 28 دقيقه شب به وقت مسکو) نخستين ماهواره ساخت بشر، «اسپوتنيک- 1» را در مدار زمين قرار دادند و جهان وارد عصر فضا شد.

دولت مسکو روز بعد عکس و خبر اين رويداد را به مطبوعات داد و جهان را به حيرت واداشت. مفسران رسانه ها اين پيروزي روس ها را يک کودتاي علمي عليه امريکا تلقي کردند. ماهواره «اسپوتنيک- 1» که توسط سرگئي کوروليوف طراحي شده بود 90 کيلوگرم وزن داشت. در بسياري از کشورها علائم مخابراتي اين اسپوتنيک دريافت شد. امريکاييان که در نظر داشتند سال بعد احتمالاً يک ماهواره 11 کيلوگرمي را در مدار زمين قرار دهند، از اين پيروزي مسکو سخت نگران شدند. دولت امريکا با شتاب تمام دست به يک آزمايش فضايي زد تا به اتباع اين کشور اميد دهد که روحيه خود را از دست داده بود، ولي اين آزمايش شکست خورد. ترس امريکاييان بيشتر از موشکي بود که اين ماهواره را به فضا برده بود زيرا قرارگرفتن کلاهک اتمي بر چنين موشکي برايشان تصوري وحشت انگيز شده بود. تا امريکاييان به خود بجنبند، روس ها سگي به نام «لايکا» را با يک ماهواره و در سال 1961 يوري گاگارين (نخستين فضانورد جهان) را با اسپوتنيک- 3 در مدار زمين قرار دادند.

برخلاف 15 سال گذشته (سال هايي که از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي گذشت) امسال به مناسبت پنجاهمين سال تسخير فضا مراسم متعدد و باشکوه و پرسر و صدا در روسيه برگزار شد. اين مراسم و نطق هايي که به مناسبت آن ايراد شد نشان مي دهد که روس ها به دوران رقابت هاي فضايي بازخواهند گشت، به همان گونه که به رقابت هاي نظامي  بازگشته اند .

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید