تبلیغات
اروپا در مریخفرود در اعماق یک دهانه؟
ارسال در: 1382/10/08-00:00
 آخرین فرضیه مطرح شده در مورد سرنوشت مریخ نشین

 

  عکس از شرکت علوم سامانه های فضایی مالین  

تصویر فوق،20 دقیقه پس از فرود مریخ نشین "بیگل-2" توسط مدارگرد "نقشه بردار سراسر مریخ" ناسا گرفته شده است.

به گفته دانشمندان،مریخ نشین "بیگل-2" احتمالا داخل دهانه ای افتاده است که در نزدیکی محل فرود "بیگل-2" قرار دارد.این دهانه،اخیرا توسط فضاپیمای نقشه بردار سراسر مریخ ناسا کشف شده است.

مریخ نشین "بیگل-2" متعلق به آژانس فضایی اروپا(اسا)،طبق برنامه بایستی ساعت 06:23 بامداد پنجشنبه 4 دی 1382 بر روی سطح مریخ فرود آمده باشد.
ولی تمام تلاشهای صورت گرفته توسط مدارگرد "ادیسه مریخ" ناسا،تلسکوپ رادیویی "جردل بنک" انگلستان و نیز تلسکوپ رادیویی دانشگاه استنفورد آمریکا برای دریافت سیگنال از آن،تا کنون بی نتیجه بوده است.

طبق آخرین فرضیه ارائه شده،احتمالا این
مریخ نشین داخل یک دهانه ی برخوردی با پهنای تقریبا یک کیلومتر فرود آمده است.در تصویری که 20 دقیقه پس از فرود مریخ نشین "بیگل-2"،توسط مدارگرد "نقشه بردار سراسر مریخ" ناسا گرفته شد،در ناحیه فرود،دهانه برخوردی دیده می شود که قبلا کشف نشده و در نتیجه،در محاسبات مسوولین گروه "بیگل-2" منظور نشده بود.(این دهانه در شکل مقابل با حرف H نشان داده شده است و داخل ناحیه بیضی شکل محل فرود "بیگل-2" قرار دارد).
 

  عکس از شرکت علوم سامانه های فضایی مالین  

دهانه برخوردی که احتمال می رود مریخ نشین "بیگل-2" در اعماق آن فرود آمده باشد.

البته به گفته "کولین پیلینگر" طراح اصلی "بیگل-2"،قبل از جدا شدن مریخ نشین از فضاپیمای "مارس اکسپرس" در 28 آذر ماه و سقوط آن به سمت مریخ،امکان تعیین محدوده بیضی شکل محل فرود آن به هیچ وجه با دقت امکان پذیر نبود.بعلاوه در تصاویری که این گروه از محل احتمالی فرود مریخ نشین،مورد بررسی قرار داده بود،هیچ نشانی از یک دهانه برخوردی با پهنای یک کیلومتر وجود نداشت.
با اینحال "پیلینگر" می گوید:فرضیه سقوط "بیگل-2" در اعماق این دهانه،بدترین فرضیه ممکن است که در صورت صحت،نشان از نهایت بد اقبالی ما دارد!!

مریخ نشین "بیگل-2" برای کاهش سرعت خود در هنگام سقوط به سمت مریخ،از چترهای بازشونده استفاده کرد.همچنین از سه بالش ضربه گیر برای جلوگیری از صدمه زدن به آن در هنگام برخورد با سطح مریخ و جهش های متوالی استفاه شد. به گفته طراحان،سامانه فرود این مریخ نشین برای مناطق غیر شیب دار و غیر صخره ای طراحی شده بود.همچنین با توجه به سایه درون این دهانه،فرود "بیگل-2" در آن ممکن است باعث بروز مشکل در صفحات خورشیدی مریخ نشین شده باشد.

با وجود همه احتمالات مطرح شده،فرض اعضای گروه "بیگل-2" همچنان بر این است که این مریخ نشین با سلامت بر روی مریخ نشسته است و فقط به دلیلی که فعلا نمی دانیم مشکلی در سامانه ارتباطی آن رخ داده است.
مدارگرد "مارس اکسپرس"،مادر "بیگل-2"،فعلا در حال گردش بدور مریخ و رسیدن به مدار نهایی خود است.طبق برنامه ای که در رایانه "بیگل-2" ذخیره شده است،این مریخ نشین از 16 دی به بعد،سیگنالهایی را برای زمین ارسال خواهد کرد. در همین زمانها،مدارگرد "مارس اکسپرس" از بالای محل فرود "بیگل-2" عبور خواهد کرد و آخرین بختهای دانشمندان برای برقراری تماس با این مریخ نشین اروپایی را آزمایش خواهد کرد.

در همین رابطه بخوانید :

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید