تبلیغات
گزارش برگزاري تور ساعت هاي آفتابي
ارسال در: 1387/04/01-00:00
برنامه بازديد از ساعت هاي آفتابي مساجد و البنيه تاريخي اصفهان به مناسبت روز ساعت هاي افتابي توسط مركز اموزش نجوم اديب برگزار شد.

 روز ساعت هاي افتابي در اصفهان

تور نیم روزه از ساعت 8 صبح الی 13 با عنوان بازدید از ساعت های آفتابی مختلف از مساجد شهر اصفهان (كه البته در عمل خیلی با نام بازدید فرق داشت علمی بود یا تاریخی یا فرهنگی و یا …..) با حضور جمعی از همکاران میراث و موزه ها، اعضای انجمن های مختلف استانها و اعضای مرکز نجوم ادیب برگزار شد. گردانندگان اصلی این تور جناب آقای سید رضا منجمی، آقای علیرضا تیموری و آقای اکبر زمانی بودند (البته با همکاری سازمان میراث فرهنگی و سازمان تفریحی فرهنگی شهرداری اصفهان )

برنامه تور ساعت 8:25 (با توجه به ان تایم بودن،قرار بود ساعت 8 صبح آغاز شود) در محل مسجد امام واقع در میدان نقش جهان در پای سنگ شیخ بهایی با صحبتهای اقای منجمی شروع گردید. ایشان در مورد نحوه ی کارسنگ شیخ بهایی، عکس های ارسالی از شهرهای مختلف (از جمله مراغه، تبریز، تهران، زنجان و رشت) سخن راندند. وی تصریح کرد هنوز شاهد تخریب هایی در ساعت های آفتابی (آنهایی که فقط ما می شناسیم) دیده می شود ولی نوید این را داد که با کمک میراث به تعمیر و مرمت این آثار پرداخته شده است و امید است که این کارها مداوم وپیوسته باشد البته اگر به صورت علمی به مرمت این آثار پرداخته شود.(از جمله مسجد حکیم)

علیرضا تیموری سخنران بعدی این تور بود که قرار بود صحبت های خودش را با نشان دادن اسلاید شروع کند(ولی زهی خیال باطل، طبق معمول بی برنامگی و عدم امکانات از قبل تعیین نشده). تیموری تاکید داشت با اینکه چند سالی است که این تورها برگزار می شود ولی بازهم  شاهد کارهای عملی زیادی در این زمینه نیستیم. (خوشبختانه امسال سه ساعت آفتابی ساخته شده همراه تور شد و آقای تیموری روسفید گردیدند!).هم چنین اظهار داشت هدف از این تورها این نیست که ساعتی بسازیم که زمان را به ما نشان دهد بلکه بیشتر جنبه نمادی دارد و جهت آشنایی بیشتر با نحوه ی کار ساعت های آفتابی.وی گوشزد کرد که در این زمینه شهر تهران نسبت به اصفهان پیش قدمتربوده است.تور امسال را  با تورسالهای پیش مقایسه کرد و تاکید داشت ما چیزی به عنوان ساعت آفتابی نخواهیم دید بلکه  فقط بقایای تخریب شده ی آن را خواهیم دید. همچنین در مورد سنگ شیخ بهایی صحبت کرد و این سوال پیش آمد که چرا این چنین سنگها (نمونه ی دیگر ان در مسجد جامع می باشد چیزی که شاید هیچ موقعی این سنگ به چشم ما نیامده و همت به تخریب آن به علت دست و پاگیربودن آن گمارده ایم!)

در پی صحبتهای ایشان اقای زمانی آن را تکمیل کردند و در مورد انواع ساعت هایی که تا به حال مورد استفاده بشر در طول تاریخ بوده است وانواع خطهای نوشته شده بر دیوارهای مسجد سخن گفتند.

جناب آقای دکتر امیری (کارشناس سازمان میراث فرهنگی) سخنران بعدی این تور بودند ایشان تاکید داشتند که با توجه به مهم جلوه کردن این موضوع بعضی از همکاران ایشان نیز در این تور شرکت دارند. موضوع اصلی صحبتهای ایشان بیشتر بر شخصیت خود شیخ بهایی بود که  شیخ بهایی یک نقش اسطوره ای برای اصفهانی ها دارد و هر معماری خارق العاده ای که رخ دهد به او نسبت می دهند.

در ادامه برنامه دوستانی که ساعت های افتابی ساخته بودند به توضیح ساعتهای خودشان پرداختند و عکس های رسیده را به معرض تماشا و توضیح اختصاص داده شد.

مکان بعدی مسجد حکیم (قدیمی ترین مسجد شهر اصفهان) بود پس گروه با سرویس مخصوص مخصوص به سمت مسجد حکیم راه افتادند.

درهای مختلف مسجد بازدید شد و اقای زمانی توضیحاتی را نیز ارائه دادند. در مسجد به بازدیداز ساعت افتابی تازه مرمت شده (باکمی بیشتر از اختلاف شاخص )، تست ساعتهای آفتابی ساخته شده توسط بچه ها و تعدیل زمان، نحوه گذاشتن ساعت افتابی و نحوه پیداکردن قبله پرداخته شد.و در اخر به این نتیجه رسیده شد که قبله مسجد حکیم به اندازه 16 درجه اختلاف دارد.

مکان بعدی مسجد جامع اصفهان بود. که سنگ شیخ بهایی(سنگ دوم ان حالت مثلثی شکل دارد که هرگاه سایه ی آن روی خود سنگ افتاد موقع ظهر شرعی می باشد. که مورد تخریب تقریبا کامل پرداخته شده است) مورد بازدید قرار گرفت. هم چنین از معماری فوق العاده عالی این مسجد وجود دو خط ابی روی دیوار بود که در مورد خط اول می توان گفت موقع ظهر را نشان می دهد ولی در مورد خط دوم هنوز توضیح کاملی پیدا نشده است.توضیحاتی در مورد جاهای مختلف مسجد و داستان های مربوط به ان توسط اقایان تیموری و زمانی شکل گرفت.

گزینه بعدی مسجد علیقلی اقا بود که با توجه به هماهنگی های قبلی به پشت درهای بسته برخوردیم و مجبور شدیم از درهای سرویس بهداشتی به مسجد وارد شویم مسجد کوچک و قدیمی همراه با حمام، بازارچه، زورخانه در بیرو ن مسجد همراه شده بود. نکته اصلی ساعت افتابی می بود که بر اثر اشتباه گرفتن با بند لباس شاخص ان شکسته شده بود.

از حمام و بازارچه ی ان بازدید به عمل امد.

و گزینه ی اخر مسجد سید بود که بازهم با شاخص شکسته مسجد همراه شده بود.در اخر هم سری به مقبره ای که انجا بود زده شد و از برنامه ی اخر که مسجد مصلی بود بازماندیم.

 
 
 
 
 
 
 
با سپاس از اقاي محمد همايوني براي ارسال تصاوير برنامه
 

 روز ساعت هاي آفتابي در يزد

روز31 خرداد مصادف با انقلاب تابستانی وروزساعت های افتابی در یزدتوسط انجمن اماتوری نجوم یزدو با همکاری خانه ریاضیات برگزار شد.در این مراسم برنامه هایی نظیر :کارگاه ساخت ساعت های خورشیدی ،نمایش زمان به وسیله این ساعت ها ، رصد خورشیدانقلاب تابستانی، اموزش بعضی مفاهیم مقدماتی نجوم،و برسی چهارطاقی باستانی مصلی یزدازلحاظ نجومی،ازجمله برنامه های این جشنواره بود. به طور کلی برگزاری برنامه های از این دست برای ترویج نجوم در بین عموم بسیار موثر است.لیکن یکی از وظایف عمده انجمن هاوگروهای نجومی تلاش در جهت تحقق این امراست.

انجمن اماتوری نجوم یزدو باتشکرازخانه ریاضیات

 
 
منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید