تبلیغات
بارش شهابي برساووشي
ارسال در: 1384/05/17-00:00
بارش شهابي برساووشي 27 تير هر سال همزمان با برخورد زمين با توده ذرات فعال مي شود و تعداد شهابهاي آن به تدريج افزايش مي يابد تا در حوالي 22 مرداد به اوج خود مي رسد. در اين هنگام زير آسمان تاريك مي توان شاهد 60-40 شهاب در ساعت بود.

  مقدمه

 

وقتي ذرات گرد وغباري كه در فضاي بين سيارات قرار دارند وارد جو زمين مي شوند در اثر سرعت بالا و اصطكاك شديد به وجود آمده مي سوزند و به صورت شهاب ديده مي شوند. در آسماني صاف و تاريك ممكن است در هر ساعت چند  شهاب مشاهده كنيد كه در نقاط مختلف آسمان ظاهر و به سرعت محو مي شوند. اما در شبهاي خاصي از سال تعداد شهابها به يكباره زياد مي شود كه به اين پديده «بارش شهابي»  گفته مي شود. بارش هاي شهابي در اثر ورود توده اي از ذرات به جو زمين به وجود مي آيند. اين ذرات با سرعت هاي زياد(چند ده كيلومتر در ثانيه) و تقريبا" به طور موازي وارد جو مي شوند. در نتيجه از ديد ناظر زميني به نظر مي آيد كه همه شهابها از يك نقطه آسمان خارج مي شوند كه به اين نقطه كانون بارش گفته مي شود.

كانون بارش در هر صورت فلكي باشد، بارش شهابي به نام آن خوانده مي شود. منشاء بسياري از بارش هاي شهابي، دنباله دارها هستند. اين صخره هاي يخي با حركت خود ذرات ريزي به جا مي گذارند. با  نزديك شدن دنباله دار به خورشيد تعداد ذرات به جا مانده افزايش مي يابد. بنابراين مدار دنباله دار مملو از ذراتي مي شود كه با همان سرعت دنباله دار و تقريبا" در همان مدار به دور خورشيد گردش مي كنند. به دليل حركت متناوب زمين به دور خورشيد ، سياره ما در زمان مشخصي از سال به نزديكي مدار دنباله دار مي رسد و با برخورد به اين ذرات بارش شهابي رخ مي دهد.

 

تاريخچه

بارش شهابي برساووشي يكي از معروفترين بارش هاي شهابي ساليانه است كه در2 2-21 مرداد به اوج فعاليت خود مي رسد. شايد به جرات بتوان گفت كه بارش شهابي برساووشي، يكي از شورانگيزترين فستيوالهاي ساليانه نجومي باشد كه در شب هاي گرم تابستان منجمان آماتور را گردهم مي آورد. نخستين گزارشات رصد اين بارش به بيش از 2000 سال پيش بر مي گردد كه در شرق دور(چين،ژاپن و ...) ثبت شده است. دنباله دار منشاء بارش برساووشي دنباله دار سويفت-تاتل است كه در سال 1862 توسط لوييس سويفت از نيويورك و هورس تاتل از رصدخانه هاروارد كشف شد. چند سال پس از كشف اين دنباله دار بود كه «شياپارلي» با كمك محاسباتش نشان داد كه دنباله دار سويفت-تاتل منشاء بارش شهابي است. اين اولين بار بود كه ارتباط بارش شهابي و دنباله دار به اثبات مي رسيد. افزايش فعاليت بارش برساووشي در سالهاي 63-1861 تاييد كننده اين مطلب بود. دوره تناوب دنباله دار سويفت-تاتل حدود 130 سال است و آخرين بار در اوايل ده 1990 به حضيض خود رسيد و در سالهاي 1992و 1991 سرعت ساعتي سمت الراسي(ZHR) آن به بيش از 200 رسيد. اما در سالهاي بعد  بارش برساووشي به فعاليت معمول خود ادامه داد تا اينكه همانطور كه انتظار مي رفت در سال گذشته در سال گذشته ZHR  اين بارش به 200 رسيد.

 

امسال چه خبر؟

بارش شهابي برساووشي 27 تير هر سال همزمان با برخورد زمين با توده ذرات فعال مي شود و تعداد شهابهاي آن به تدريج افزايش مي يابد تا در حوالي 22 مرداد به اوج خود مي رسد. در اين هنگام زير آسمان تاريك مي توان شاهد 60-40 شهاب در ساعت بود.پس از آن تعداد شهابها به تدريج كاهش مي يابد تا اينكه در 3 شهريور با خروج زمين فعاليت آن به پايان مي رسد. در سال گذشته مطابق پيش بيني افزايش قابل توجهي در تعداد  شهابهاي برساووشي رخ داد. امسال نور ماه مزاحم رصد نخواهد بود. زمان اوج اصلي بارش روز 21 مرداد  ساعت 23 به وقت رسمي ايران پيش بيني شده است. كه رصدگران ايراني شانس خوبي براي مشاهده آن خواهند داشت. در اين زمان ماه در افق غرب در حال غروب است و كانون بارش در افق شمال شرق طلوع كرده است.بررسي داده هاي  رصدي سالهاي 99-1997 نشان مي دهد كه ممكن است بيشينه ديگري در طول خورشيدي 140.4 (22 مرداد ساعت 7 صبح) رخ دهد.

 علاوه بر اين Mikiya Sato از ژاپن وضعيت توده ذرات به جا مانده از دنباله دار سويفت-تاتل را در سالهاي مختلف بررسي كرده است. نتايج او نشان مي دهد كه توده ذرات 1479 در فاصله بسيار نزديكي از مدار زمين قرار دارد.زمين در ساعت  UT 9  روز 21 مرداد با آن برخورد مي كند اما به دليل چگالي كم ذرات آن ،افزاشي فعاليت جندان قابل توجه نخواهد بود.

Vaubaillon  J.(از مركزIMCCE   فرانسه) نتيجه متفاوتي به دست آورده است. محاسبات او نشان مي دهد كه اوج در UT  3:54  روز 21 مرداد رخ مي دهد.

 

  

موقعيت توده ذرات مطابق محاسبات Sato

 

 

در هر صورت بارش شهابي امسال فعاليت معمولي( ZHR~100) خواهد داشت و زمان بيشينه آن پهن خواهد بود. بنابراين رصد شهابهاي درخشان اين بارش را  مي توانيد از شامگاه جمعه 21 مرداد  تا صبح 22 مرداد  ادامه دهيد و به رصد و  ثبت بارش شهابي بپردازيد.

 

براي اطلاع بيشتربه نشاني هاي زير مراجعه كنيد :

 

منبع :انجمن علمي پژوهشي نجم شمال
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید