تبلیغات
به دنبال شكار هليكس
ارسال در: 1384/06/09-00:00
سحابي هاي سياره نما ديگر پايان عمر ستاره اند كه لايه هاي خود را از دست داده و به يك ستاره كوتوله سفيد رنگ تبديل شده است .

 يكي از بارزترين نمونه آنها سحابي هليكس در صورت فلكي دلو است .

بي شك سحابي هليكس از بهترين اجرامي است كه مي توان در آسمان شب سراغ گرفت . دليل اين نامگذاري شكل مارپيچي آن است . NGC 7293  يا سحابي هليكس از درخشنده ترين و بزرگترين سحابي هاي سياره نما در آسمان است . حتي برخي افراد لز پشت جوينده تلسكوپ هاي خود توانسته اند آن را رصد كنند .

قطر زاويه اي آن در حدود 30 دقيقه يعني به اندازه قطر زاويه اي ماه است . پس قبل از رصد ميتوان فهميد كه به دنبال چه چيزي ميگرديم . به دليل زياد بودن قطر زاويه اي آن استفاده از بزرگنمايي هاي كم توصيه ميشود تا ميدان ديد بازتر باشد .

 

صورت فلكي دلو اين شبها هنگام غروب در ميانه آسمان است . براي يافتن آن از ستاره قدر چهارم دلتا – دلو استفاده كنيد . اين ستاره را در ميدان ديد خود قرار دهيد . حدود 3 درجه پايين تر از آن  اوپسيلون دلو از قدر 5.2 قرار دارد . در پرش بعدي به سحابي هليكس ميرسيم . در 1 درجه اي غرب اوپسيلون دلو اين سحابي از قدر مجموع 7.3 ميدرخشد .

 

ممكن است در ابتدا چيزي جز يك گوي مه آلود چيز ديگري به نظر نيايد . اما اگر كمي دقت كنيد شايد بتوانيد شكل بيضي گون و حتي حلقه آن را تشخيص دهيد . اگر از تلسكوپ هاي 6" يا بزرگتر استفاده ميكنيد ميتوانيد ستاره مركزي آن را از قدر 13.5 ببينيد .

 

اين سحابي حداقل با يك وسيله رصدي به قطر 50 ميلي متر رصد ميشود كه اين به دليل كم بودن نور سطحي آن است . بنابراين براي رصد آن به آسماني تاريك و به دور از آلودگي نوري نياز خواهيد داشت . هليكس به دليل آنكه روي دايره البروج قرار دارد در هر ماه يك بار در فاصله نسبتا كم در حدود 6 درجه از ماه قرار ميگيرد . بنابراين فرصت مناسبي براي عكاسي است .

منبع :Parssky.com
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید