تبلیغات
نمای شگفت انگیز سیاره سرخ!
ارسال در: 1382/11/22-00:00
فضاپیمای «مارس اکسپرس» آژانس فضایی اروپا اخیرا تصویری بسیار زیبا از عوارض سطحی مریخ به زمین ارسال کرده است.

عکس: اسا

 

فضاپیمای «مارس اکسپرس» آژانس فضایی اروپا (اسا) اخیرا تصویری بسیار زیبا از عوارض سطحی سیاره مریخ به زمین ارسال کرده است.
  این تصویر که توسط مدارگرد «مارس اکسپرس» از ارتفاع 275 کیلومتری سطح سیاره سرخ گرفته شده است، نشان دهنده ناحیه ای از مریخ موسوم به «والس مارینریس» (
Valles Marineris) است. بنظر می رسد عوارض سطحی این ناحیه در اثر جریانهای آب در گذشته های دور ایجاد شده باشد.
  مدارگرد «مارس اکسپرس»، چندی قبل نیز اطلاعات تازه ای را درباره وجود ذخاير بزرگی از يخ در قطب جنوب سياره سرخ به زمین ارسال کرد. البته مدارگرد «اوديسه مريخ» ناسا دو سال قبل شواهدی مبنی بر وجود يخ در قطب جنوب مریخ را بدست آورده بود و «مارس اکسپرس» در واقع، همان نتايج مدارگرد «اوديسه مريخ» را با روشی متفاوت تاييد کرد.

  «مارس اکسپرس» اولین ماموریت آژانس فضایی اروپا (اسا) در سیاره سرخ است که در 12 خرداد 1382 بوسیله موشکطرح: اسا روسی «سایوز/فرگات» از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شد و در چهارم دی ماه سال جاری با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت. این مدارگرد با استفاده از هفت ابزار نصب شده بر روی آن، در طول 687 روز (معادل یک سال مریخ) به مطالعه جو، زمین شناسی، ساختار مریخ و جستجوی آب در لایه های زیرین سطح این سیاره خواهد پرداخت.

  به همراه فضاپیمای «مارس اکسپرس»، یک مریخ نشین ساخت انگلستان، موسوم به «بیگل 2» نیز روانه سیاره سرخ شده بود. این مریخ نشین 40 میلیون پوندی، 28 آذر 1382 از فضاپیمای مادر خود جدا شد و طبق برنامه، بایستی در ساعت 6:23 بامداد پنجشنبه 4 دی ماه به کمک چتر و کیسه های هوایی مخصوص، بر روی سطح مریخ فرود آمده باشد. ولی از آن هنگام تاکنون هیچ سیگنالی از این مریخ نشین بد اقبال به زمین ارسال نشده و بنظر می رسد دیگر باید این ماموریت را شکست خورده تلقی کرد!
  مریخ نشین «بیگل 2» بر خلاف مریخ نوردهای «اسپیریت» و «آپورچونیتی» ناسا که هم اکنون سرگرم ارسال داده و عکس از سیاره سرخ هستند، اساسا قادر به حرکت در سطح مریخ نیست. قرار بود «بیگل 2» در مدت تقریبا 6 ماه به مطالعه خاک مریخ، تجزیه و تحلیل جو و جستجوی علائم حیات در گذشته این سیاره بپردازد.
 

 

 

در همین رابطه بخوانید :

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید