تبلیغات
اطلاعات مقدماتي از ستارگان
ارسال در: 1384/11/05-00:00
ستارگان کره ای سوزان از گاز هستند که بر خلاف سیارات توسط نور خود می درخشند.

اسامی خاص بعضی از ستارگان

آخر النهر،بطن قنطورس،ثریا،ثعبان،(جدی) ستاره قطبی، جنب الفرس،جنب برساوس ،دبران،دبه،رأس الجاثی،رأس التوأم المقدم،رأس التوأم المؤخر،رجل الجبار،رجل قنطورس،ردف،رشا،سرةالفرس،سماک اعزل،سماک رامح ، سها ،سهیل، شرطین،شعرای شامی،شعرای یمانی،صرفه، عقد ثریا، عناق، عیوق،غول،فرد،فرقدان،فم الحوت،قائد، قلب الاسد ، قلب العقرب، متن الفرس، مراق، مرزم، منکب  الجبار، منکب الفرس، ناطح، نسرطایر، نسرواقع، نیر الفکه، وزن شمالی،وزن جنوبی.، ناطح، نسرطایر، نسرواقع، نیر الفکه، وزن شمالی،وزن جنوبی.

ماده،به فشار و درجه حرارت باور نکردنی می رسد. انرژی ستارگان ناشی از فعل و انفعالات هسته ای است.هیدروژن به هلیم تبدیل می شود و در حین این واکنش،گرما و نور بسیار زیادی از خود ساطع می کند.این،همانند واکنشی است که در یک بمب هیدروژنی اتفاق می افتد. نزدیکترین ستاره به زمین خورشید است و قطری حدود 4/1میلیون کیلومتردارد.

با این حال خورشید ستاره ای است متوسط.در هر ستاره،آنقدر ماده وجود دارد که می توان حدود یک میلیون زمین از آن درست کرد.جرم زمین حدود 6هزار میلیارد میلیارد تن است.

ماده تشکیل دهنده اغلب ستارگان هیدروژن است و به نظر می رسد،این ماده اساسی ترین ماده سازنده جهان است.کوچکترین ستاره ها،اندازه ای همانند زمین دارند ولی  جرم و چگالی آنها بسیار زیاد است.این نوی ستارگان در رده ی کوتوله های سفید قرار دارند.درجه حرارت یک کوتوله ی سفید نمونه،2 برابر درجه خورشید است و چگالی آن 000/170 برابر چکالی خورشید می باشد ولی شعاع آن 014/0 شعاع خورشید است.از طرف دیگر بعضی ستارگان غول اسا هستند:اگر یکی از انها به جای خورشید قرار می گرفت شعاع آن تا مدار زحل امتداد می یافت.به همین دلیل به این ستارگان "غول" می گویند.اَبَر غولانی وجود دارند که شعاع آنها 400 برابر شعاع خورشید و حجم آنها 64 میلیون برابر حجم خورشید بوده ولی احتمالا جرم آنها از  50 برابر جرم خورشید تجاوز نمی کند.برخی از ستارگان نورانیت ثابتی ندارند و تغییراتی در روشنائی آنها دیده می شود گاه نورانیت ستارگانی به نام نوا(نواختر) در طی چند روز هزاران بار بیشتر شده سپس رو به تاریکی می گراید.

رنگ ستارگان نیز متفاوت است.این رنگها بین ابی مایل به سفید تا قرمز تغییر می کند.ستاره شناسان از روی رنگ می توانند ستاره گان رارده بندی کنند.ستارکان آبی درجه حرارت بسیار زیادی حدود50000درجه دارند،در حالی که درجه حرارت ستارگان قرمز رنگ حدود30000 درجه است. ستارگان با درجه حرارت زیاد نادر هستند. یکی از بزرگترین کشفیات نجوم معاصر،یافتن ارتباط بین طیف ستارگان و درجه حرارت آنهاست. تقریبا طیف تمام ستارگان  "سری طیفی" قرار می گیرند.این سری هفت گانه به نامهای m-k-g-f-a-b-oرا شامل می شود که هر گروه(بجز گروه اول و آخر) به ده بخش تقسیم می شوند. حرارت سطحی آنها به ترتیب از چپ به راست شامل=000/50-000/25-000/9-000/7-500/5-500/4و000/3 درجه هستند. رنگ آنهانیز به ترتیب از چپ به راست شامل: آبی،آبی- سفید، سفید،زرد-سفید،زرد،نارنجی تا قرمز و  قرمز هستند.

منبع :Astrophysics
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید