تبلیغات
توليد پوشش حرارتي ماهواره در ایران
ارسال در: 1382/11/28-00:00
پژوهشگران ايرانی با استفاده از يك روش جديد توليد رنگ،  موفق به ساخت پوشش حرارتي ماهواره شدند.

 پژوهشگران شركت صنايع مخابرات صا ايران با استفاده از يك روش جديد توليد رنگ، براي نخستين بار در كشور، موفق به ساخت پوشش حرارتي ماهواره شدند.


به گزارش خبرنگار سرويس پژوهش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان در ساخت اين پوشش ويژه از تركيب چندين تركيب رنگي با ضريب جذب و انعكاس حرارتي خاص و مواد افزودني مقاوم كننده در برابر اشعه‌هاي مخرب الكتروني، گاما و UV استفاده كرده‌اند.با توجه به اين كه ماهواره‌ها در محيط خلا - كه در آن تنها انرژي و انتقال حرارت تابشي وجود دارد - قرار مي‌گيرند، بايد به منظور تحمل شك‌هاي حرارتي بسيار شديدي كه در اثر قرار گرفتن مكرر در مقابل خورشيد يا در سايهبر آنها وارد مي‌شود، به يك سيستم انتقال حرارت مناسب مجهز باشند.براي ساخت اين پوشش از رنگ‌هايي با خواص اپتيكي مناسب و مقاوم در برابر خلا استفاده مي‌شود. اين رنگ‌ها با توجه به محل استقرار ماهواره بايد از مقاومت ويژه‌اي در مقابل اتمي‌هاي اكسيژن كه در مدارهاي بالاي جو به مقدار زيادي وجود داشته و سبب خوردگي سطوح مي‌شوند، برخوردار باشند.مهندس اكبر فرزامي، حميد حكيم و سعيد شقاقي، مجريان طرح ساخت پوشش‌هاي حرارتي ماهواره، در بخشي از مقاله پژوهشي مربوط به اين طرح آورده‌اند: توليد رنگ مورد نياز پوشش‌هاي حرارتي ماهواره مستلزم ساخت رزين، رنگدانه، حلال و مواد افزودني مربوطه مي‌باشد.رزيني كه مي‌تواند خصوصيات مورد نظر اين طرح را تامين كند، از نوع رزين‌هاي سيليكوني است كه در مقابل اتم اكسيژن مقاومند.

 

 

 


براي ساخت اين نوع رزين از يك راكتور Batch استفاده مي‌شود. واكنش مربوطه در حضور يك كاتاليزور اسيدي و در محيطي با pH اسيدي انجام مي‌شود. با توجه به اهميت مولفه‌هاي ضريب جذب و ضريب انعكاس حرارتي رنگ، رنگدانه‌هاي مورد استفاده بايد خواص اپتيكي مشخصي داشته باشند كه با توجه به نوع و مقدار پيگمنت‌هاي جذب بالا و پايين مقدار جذب از ‌٩/٠ تا ‌٢/٠ و مقدار بازتاب از ‌٢٥/٠ تا ‌٩/٠ قابل تغيير باشد.محققان در اين طرح براي دستيابي به جذب پايين از پيگمنت‌هاي سفيد نظير اكسيد روي و دي اكسيد تيتانيوم و براي دستيابي به جذب بالا از پيگمنت‌هاي سياه مانند اكسيد مس، اكسيد كبالت و دي اكسيد منگنز و يا فلزاتي نظير آلومينيوم استفاده كرده‌اند.در اين پوشش براي محافظت ماهواره در برابر اشعه نيز از مواد افزودني نظير ميكا استفاده شده كه در دستيابي به طيف رنگي مورد نظر نيز موثر بوده است.
مجريان اين طرح معتقدند، بر اساس بررسي‌هاي انجام شده، روش و مواد استفاده شده در اين طرح مناسب ترين روش و تركيبات براي ساخت پوشش ماهواره مي‌باشند كه امكان ساخت آنها در داخل كشور وجود داشته و تمامي ويژگي‌ها و استانداردهاي مورد نياز را تامين مي‌كند.
 

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید