تبلیغات
نمای جدید زحل!
ارسال در: 1382/12/09-00:00
فضاپیمای «کاسینی-هویگنس» چهار ماه پیش از رسیدن به مدار زحل، تصویر زیبایی از این سیاره ی حلقه دار به زمین ارسال کرد.

عکس: ناسا / موسسه علوم فضایی

در حالیکه حدود چهار ماه تا رسیدن فضاپیمای «کاسینی-هویگنس» به مدار سیاره زحل باقی مانده است،این فضاپیما تصویر بسیار زیبایی از دنیای حلقه ای این سیاره به زمین ارسال کرد.
 
تصویر روبرو، حاصل ترکیب مجموعه ای از تصاویر سیاره ی زحل است که توسط دوربین زاویه-باریک فضاپیمای «کاسینی» در بیستم بهمن ماه سال جاری با استفاده از فیلترهای مختلف از زحل گرفته شد و برای اولین بار دیروز (جمعه 8 اسفند 1382) برای اطلاع عموم منتشر گردید.

 این تصویر هنگامی گرفته شد که «کاسینی» در فاصله ی 64.9 میلیون کیلومتری زحل قرار داشت. کوچکترین ساختارهای مشاهده شده در این تصویر، حدود 540 کیلومتر پهنا دارند. در این تصویر، ضخامت قسمتهای مختلف حلقه  پیرامون سیاره و نیز تنوع رنگ جو سیاره ی زحل را بخوبی می توان مشاهده کرد.
 دانشمندان ماموریت «کاسینی» امیدوارند با نزدیکترین شدن این فضاپیما به زحل در ماههای آینده، جزئیات دقیق تری از حلقه ها و جو این سیاره معلوم شود. در ماههای آینده، تقریبا هر روز در طول موجهای مختلف از زحل و حلقه های آن تصویربرداری می شود. فضاپیمای «کاسینی» اواسط فروردین 1383 تصویربرداری از یکی از اقمار زحل به نام «تیتان» (Titan) را آغاز می کند و اواسط خرداد نیز از ارتفاع 2000 کیلومتری یکی دیگر از اقمار زحل موسوم به «فوئب» (Phoebe) می گذرد.

 این فضاپیما پس از رسیدن به مدار مورد نظر در 10 تیر 1383، ماموریت چهار ساله ی خود در مدار زحل را آغاز خواهد کرد. همچنین یک کاوشگر به نام «هویگنس» بر روی فضاپیمای کاسینی سوار است که اوایل دی 1383 از فضاپیما جدا می شود و به سمت جو ضخیم و گازی تیتان شیرجه می رود. این کاوشگر احتمالا در اقیانوسی از متان مایع بر سطح تیتان فرود خواهد آمد.
حدود 260 دانشمند از 17 کشور مختلف امیدوارند به کمک فضاپیمای «کاسینی-هویگنس» درک بهتری از سیاره ی زحل، حلقه ها و مغناطیس سپهر آن و نیز تیتان و دیگر اقمار یخی زحل بدست آورند.

سایتهای مرتبط

ماموریت کاسینی-هایگنز

موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech)

سازمان ملی فضانوردی آمریکا (NASA)

 آژانس فضایی اروپا (ESA)

 

آزمایشگاه نیروی محرکه جت(JPL)، وابسته به موسسه فناوری کالیفرنیا، مدیریت ماموریت «کاسینی-هویگنس» را برای اداره علوم فضایی ناسا در واشینگتون بر عهده دارد. «کاسینی-هویگنس»، ماموریت مشترک سازمان ملی فضانوردی آمریکا (ناسا)، آژانس فضایی اروپا (اسا) و آژانس فضایی ایتالیا است.

در همین رابطه بخوانید :

منبع :آسمان پارس
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید