تبلیغات
فينیکس به یخ رسید
ارسال در: 1387/05/28-00:00
تصاویر جدید فينیکس آشکار کرد که لایه درخشان دیده شده در زیر بستر مریخ ، یخ است ، نه نمک

چند روز پیش بیلچه ی مریخ نشین فينیکس، بعد از خاک برداری چاله ی کوچکی در سطح مریخ ایجاد کرد که لایه سفید و درخشانی در چاله دیده می شد . دانشمندان با اینکه می دانستند در زیر سطح مریخ و در قسمتی که فينیکس فرود آمده یخ وجود دارد ، اما شک داشتند که این لایه یخ است یا نمک .

فينیکس در طول این چند روز تصاویر جدیدی از این چاله به زمین ارسال کرد . این چاله به طور غیر رسمی "Dodo-Goldilocks" نام گذاری شده است . تصاویر جدید ارسال شده از Dodo-Goldilocks نشان می دهد که مقداری از این لایه درخشان کم شده است (همان طور که در تصویر متحرک زیر مشاهده می کنید).

دانشمندان با مشاهده این تصویر کاملا اطمینان پیدا کردند که این لایه ، یک لایه ی یخی است که در اثر تماس با هوا بعد از چند روز بخار شده است و اگر این لایه از نمک بود ، هرگز چنین اتفاقی برایش نمی افتاد .

پیتر اسمیت مدیر بخش تحقیقات فينیکس در این باره گفته است : "ما می دانیم که یخ چیزی جز H2O نیست ، و وجود یخ به تنهایی برای ما اهمیت ندارد بلکه این ناخالصی های موجود در یخ و همینطور خاک روی آن است که برای ما اهمیت دارد و می توانیم به وسیله ی آن تاریخچه ی حیات در مریخ را در صورت وجود شناسایی کنیم ."

همچنین ، پیش از این ، مهندسان پروژه فينیکس در روز پنجشنبه اعلام کردند که بازوی روباتیک مریخ نشین در هنگام کندن زمین با سطح سخت مواجه شده اند . این چاله ی جدید کنده شده "Snow White 2" نام گذاری شده است و در همان عمقی به سطح شخت رسیده که در چاله ی "Dodo-Goldilocks"  آب پیدا شده بود . این امر دانشمندان را بسیار هیجان زده کرده است و آنها احتمال می دهند این لایه نیز بخشی از یخ باشد .  


  منبع : universetoday
  نويسنده
 : محسن بختیار

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید