تبلیغات
لباس هاي مدال آور!
ارسال در: 1387/06/04-00:00
مايکل فلپس از لباس هاي ناسا استفاده كرد

رقابتهاي شناي المپيک پکن در حالي برگزار شد که شناگراني که اقدام به جابجا کردن رکوردهاي جهاني و المپيک کردند اکثرا از لباسهاي طراحي شده از سوي دانشمندان ناسا استفاده کرده بودند که در اين ميان مايکل فلپس چشمگيرترين آنها بود. اين شناگر آمريکايي در کنار ناتالي کاگين شناگر زن شرکت کننده در المپيک پکن از لباسهايي موسوم به Speedos LZR Racer استفاده کردند که به عقيده بسياري از کارشناسان کمک قابل توجهي به آنها در جابجايي رکوردها يکي پس از ديگري کرده است. مايکل فلپس شناگر آمريکايي که با کسب 8 مدال طلا در المپيک پکن رکوردي تاريخي از خود برجاي گذاشت از لباس شناي طراحي شده از سوي دانشمندان ناسا استفاده کرد که تاثير به سزايي در رکوردهاي وي داشته است. لباسهايي که اين شناگر و ساير شناگران المپيکي از آن استفاده کردند حاصل تحقيقات گروهي از دانشمندان در مرکز تحقيقات ناسا بوده است.    

                

 استيو ويلکينسون خالق اصلي اين لباسها در خصوص مشاهده شاهکار تاريخي خود و تيم تحقيقاتي اش گفت: به دقت بازيهاي المپيک و مسابقات شنا را دنبال کردم. من خوشحال هستم که شاهد استفاده از تازه ترين مظاهر فناوري نوين در ورزش روز و پرطرفدار جهان يعني شنا بودم. اين دانشمند مبتکر ادامه داد: براي دستيابي به اين لباسها، مدلها و مواد مختلفي را در تونلهاي ويژه باد با سرعت کم مورد بررسي قرار داديم. آنچه که ما انجام داده ايم در نوع خود يک پديده محسوب مي شود چون تلاش کرده ايم تا برخورد و تماس ميان سطح بدن ورزشکار و جريان آب را به صفر نزديک کنيم. به نظر مي رسد آنچه که اين تيم تحقيقاتي انجام داده اند، عملي شدن آرزوي چندين و چند ساله شناگران بوده است. اينکه اصطکاک و برخورد بدن شناگر با سطح آب به کمترين ميزان خود برسد به معناي افزايش سرعت شناگر و در نتيجه دستيابي به رکوردهايي است که تا همين چند سال پيش شناگران حتي به آن فکر هم نمي کردند. جابجايي 48 رکورد با LZR Racer تا پيش از برگزاري المپيک استفاده از اين لباس به جز آنکه در جريان برگزاري رقابتهاي شناي المپيک به يکي از پر سر و صداترين خبرها تبديل شده بود، تا پيش از آغاز اين رويداد نيز جنجال آفرين بوده است. تا آغاز بيست و نهمين دوره رقابتهاي المپيک بالغ بر 48 رکورد جهاني در رشته هاي مختلف شنا با استفاده از اين لباسها جابجا شد. از اين رو جاي هيچگونه تعجبي نداشته است که پيش از استارت هر دور از مسابقات المپيک شناگران را در حالي مي ديديد که اين لباسهاي جديد را بر تن کرده بودند. بررسي ساختار اين لباسها نشان مي دهد اليافي که در ساخت اين لباسها مورد استفاده قرار گرفته اند به شکل ريز لوله هايي هستند که در کنار يکديگر چيده شده اند. ويلکينسون در اين باره گفت : در اين لباس هيچگونه زاويه با برآمدگي ديده نمي شود پس منطقي است که انتظار حداقل اصطکاک بدن شناگر با جريان آب را داشته باشيم. طراحي اوليه اين لباس و ايده جالب توجه آن به 30 سال پيش باز مي گردد، زماني که حتي ويلکينسون هم فکر نمي کرد چنين نتيجه جالب توجهي حاصل شود. جاي هيچ شکي وجود ندارد که اين دانشمند و ناسا به عنوان بخشي از تاريخ شناي جهان و المپيک جاودانه خواهند شد.

علي پزشكي

 

 

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید