تبلیغات
کهکشان سرخ فام M83
ارسال در: 1387/06/15-00:00
تصویر بردار میدان وسیع رصدخانه لاسیلا تصاویر زیبایی از کهکشان مارپیچی83M، شبیه کهکشان راه شیری، گرفته است. این کهکشان با درخشش میلیارد ها ستاره و تابش گاز های هیدروژن به رنگ سرخ، نمونه زیبایی از یک کهکشان مارپیچی میله دار است که بخاطر این شکل لقب کهک

تصویر بردار میدان وسیع رصدخانه لاسیلا تصاویر زیبایی از کهکشان مارپیچی83M، شبیه کهکشان راه شیری، گرفته است. این کهکشان با درخشش میلیارد ها ستاره و تابش گاز های هیدروژن به رنگ سرخ، نمونه زیبایی از یک کهکشان مارپیچی میله دار است که بخاطر این شکل لقب کهکشان سرسنجاقی جنوبی را به خود گرفته.

 

رصد خانه لاسیلا در بالای یکی از کوه های صحرای اتاکامای کشور شیلی قرار دارد. کهکشان 83M تقریبأ در فاصله 15 میلیون سال نوری در صورت فلکی مار آبی در نیم کره جنوبی قرار دارد. این کهکشان بیش از 40 هزار سال نوری امتداد یافته که حدود 2.5 بار کوچکتر از کهکشان راه شیری می باشد. اما از بعضی جهات، کهکشان 83M به کهکشان ما شباهت دارد، زیرا هر دو کهکشان به علت تراکم کروی ستارگان در هسته کهکشانی، شکل میله را دارند.

 

این تصویر کامل بازوی های مارپیچی کهکشان 83M را نشان می دهد که با درخشندگی نور یاقوتی مزین شده است. این ها ابر های بزرگ تابان گاز هیدروژن است. تابش های فراسرخ از ستاره های تازه بدنیا آمده و ستاره های بزرگ، گاز های این ابر را یونیزه می کنند و باعث می گردد تا مناطق وسیع هیدروژنی به رنگ سرخ مشتعل شوند. این مناطق ستاره ساز در برابر تابش ابدی ستاره های زرد کهنه در نزدیکی برجستگی مرکز کهکشان در این تصویر به خوبی نشان داده شده. تصویر نامبرده، رد پای ظریف جریان گرد و غبار تاریک و پیچان را که در امتداد بازو های کهکشان بافت خورده، نشان می دهد.

 

کهکشان 83M برای اولین بار در نیمه قرن 18 میلادی، توسط یک اخترشناس فرانسوی بنام نیکولاس لویس ده لاکایل کشف شد. چند دهه بعد توسط یک اخترشناس فرانسوی و شکارچی مشهور دنباله دار ها بنام چارلز مایزر  در کاتالوگ مشهور اجرام اعماق آسمان ثبت گردید.

 

رصد های اخیر از این کهکشان مرموز در امواج رادیویی و نور فرابنفش نشان داد که حتی مناطق بیرونی متروک (فراتر از مناطقی که در این تصویر دیده شده) آن پر از ستاره های نوزاد اند. رصد ها با اشعه ایکس از قلب کهکشان 83M نشان داد که مرکز آن در واقع کندوی قوی تشکیل ستارگان است که در اعماق گازهای بی نهایت داغ با 7 میلیون درجه سانتی گرید، فرو رفته است.این کهشکان یکی از نیرومند ترین تولید کنندگان ابرنواختر است: در واقع یکی از دو کهکشانی است که طی 100 سال گذشته 6 ابرنواختر در آن تولد شده و یکی از آنها بنام SN1957D به مدت 30 سال قابل رویت بود.

 

( توضیح: ستاره ای که به پایان عمر یا گرمای هسته ای خود نزدیک می شود، اگر جرم اش مثلأ 5 برابر خورشید ما باشد، نمی تواند به کوتوله سفید که مرگ طبیعی تمام ستاره هاست تبدیل شود و در واقع هسته آن می رمبد و گرمای زیادی تولید می کند. اما بخش بیرونی ستاره منفجر می شود و بصورت سحابی یا ابر به فضا پرتاب می شود و به سحابی ابرنواختری تبدیل می شود، مانند سحابی خرچنگ در صورت فلکی ثور- مترجم)

 

تصویر بردار میدان وسیع یک دوربین تخصصی اخترشناسی است که به تلسکوپ 2.2 متری انجمن ماکس پلانک در رصد خانه لاسیلا در کشور شیلی نصب شده است. این رصد خانه با قرار گرفتن در ارتفاعی 2400 متری از سطح دریا بر فراز یکی از قله ها در بیابان اتاکاما از صاف ترین و تاریک ترین آسمان در کل سیاره آبی بهره مند شده که برای مطالعه اعماق کائنات مکان مناسبی می باشد.

 

بخاطر تهیه این تصویر زیبا، تصویر بردار میدان وسیع با استفاده از یک سلسله فیلتر های خاص که امکان آشکار سازی کم نور ترین بخش های کهکشان را می دهد حدود 100 دقیقه به کهکشان M83 نگاه کرد. درخشان ترین ستاره ها در پیش نمای تصویر، ستاره های کهکشان خود ماست، اما تاریکی مشاهده شده در پشت کهکشان M83 لکه های کم نور کهکشان های دور دست اند.    

نویسنده : یونس بخشی   www.Kabulsky.com 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید