تبلیغات
هاريكن ويرانگر
ارسال در: 1387/06/22-00:00
هاريكن IKE باعث شد مركز فضايي جانسون امروز تعطيل شود. اين توفان عظيم الجثه چند روزي است كه توجه همه را به خود جلب كرده است.

چند روزي است كه هاريكن IKE توجه كارشناسان هواشناسي را به خود جلب كرده است. اين طوفان بزرگ سبب شده كه بسياري از مردم ايالت تگزاس براي حفظ جان، خانه هاي خود را ترك كنند. هوستون كه به خاطر قرارگيري مركز فضايي جانسون در آن به " شهر فضايي " معروف شده امروز شاهد تعطيلي اين مركز بود. طبق برنامه ريزي هاي قبلي فرودگاه بين قاره اي هوستون نيز به خاطر اين طوفان عظيم الجثه فردا تعطيل خواهد بود. هم اكنون هاريكن IKE با سرعت 85 نات(97.75 متر بر ساعت) در حال پيشروي است.

 

             

                               

                                                   تصوير ماهواره TRMM از هاريكن IKE 

 

مركز هاريكن " چشم توفان " نام دارد. قطر آن معمولا 20 تا 50 كيلومتر بوده و كمترين فشار سطحي را نسبت به ساير نقاط داراست. آسمان، اغلب در بالاي چشم صاف است و در منطقه باد آرامي مي وزد. اما اين آرامش آغاز ماجراست! اطراف چشم توسط کمربندي از شديد ترين باد ها و بارندگي ها احاطه شده است که به آن ديوار چشمeye wall) ) مي گويند. ويرانگر ترين منطقه هاريكن اينجاست. جايي که بيشترين باد هاي مخرب و شديد ترين بارندگي ها در آن يافت مي شود. ديوار چشم به اين دليل به اين نام خوانده مي شود که معمولا مرکز هاريکن توسط ديواري از ابر احاطه مي شود. نوار بزرگي از ابرهاي باران زا در اطراف ديوار چشم به طور مارپيچ وجود دارد که به آنها نوار مارپيچي(Spiral bamd) گفته مي شود. گاهي اوقات فاصله هايي بين اين نوارها وجود دارد که هيچ گونه بارندگي در آنها ديده نمي شود. به طور کلي اگر از لبه هاريکن به طرف مرکز آن حرکت کنيم خواهيم ديد که در برخي از نواحي آن بارندگي شديد است و در برخي نواحي بارندگي آرام است و اين امر به طور متوالي تکرار مي شود تا به مرکز توفان برسيم. هرچه به مرکز و چشم هاريکن نزديک تر شويم بارندگي شديد تر مي شود.

 

                

 

                                    نمايي از اين هاريكن عظيم الجثه از نگاه فضانوردان ايستگاه فضايي

 

هاريکن ها در نيمکره شمالي در خلاف جهت عقربه هاي ساعت و در نيمکره جنوبي در جهت عقربه هاي ساعت حول مرکز خود مي چرخند. اين طوفان هاي غول آسا با توجه به وسعت باد آنها توسط مقياس saffir simpson دسته بندي مي شوند. اين مقياس از دسته 1 تا دسته 5 تغيير مي کند که توفان دسته 5 مخرب ترين توفان است. هاريكن Ike جزء توفان هاي دسته 2 است اما پيش بيني مي شود كه طي روزهاي آينده اين هاريكن به دسته 3 و حتي 4 ارتقا يابد. در آن صورت با پديده اي ويرانگر مواجه خواهيم بود.

 

علي پزشكي

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید