تبلیغات
ناسا مریخ نورد فینیکس از کار افتاد
ارسال در: 1387/08/21-00:00
ناسا، می گوید سفینه مریخ نورد فینیکس از کار افتاده است.

ناسا، می گوید سفینه مریخ نورد فینیکس از کار افتاده است.

به گزارش این سازمان، مهندسان مرکز کنترل فینیکس از روز دوم نوامبر هیچ ارتباطی با این سفینه نداشته اند و احتمال از کارافتادگی دائمی آن بسیار زیاد است.

سفینه فینیکس در ماه مه امسال در دشت های شمالی مریخ فرود آمد و مهندسان ناسا برای ادامه فعالیت آن در تاریکی و سرمای زمستانی این منطقه تلاش می کنند.

ناسا می گوید مهندسان این سازمان همچنان برای برقراری ارتباط با این مریخ نورد در تلاش هستند ولی احتمال فعال شدن مجدد آن بسیار کم است.

بری گلدستین، مدیر طرح فینیکس که در آزمایشگاه رانش جت ناسا در کالیفرنیا صحبت می کرد، در این باره گفت: "ما عملیات را متوقف می کنیم و فعالیت خود را در این شرایط پایان یافته می دانیم."

او در ادامه گفت: "با توجه به تجربه ما از قوی بودن این سفینه، همچنان به رصد ادامه می دهیم. سفینه های مدارگرد ما در مریخ، هر دو ساعت یک بار از بالای فینیکس رد می شوند و یک پیام رادیویی برای آن می فرستند تا فعال بودن آن را بررسی کنیم."

سفینه فینیکس در اوت ۲۰۰۷ روانه مریخ شد و در بیست و پنجم ماه مه امسال بر روی این سیاره فرود آمد. محل فرود فینیکس شمالی ترین نقطه فرود سفینه های ارسالی ناسا به مریخ است.

ماموریت فینیکس قرار بود ۳ ماه طول بکشد ولی این سفینه بیشتر از ۵ ماه به کاوش و بررسی پوشش سطح مریخ مشغول بوده است.

فینیکس نخستین کاوشگر سطح مریخ است که توانسته به طور مستقیم با آب منجمد در عمق چند سانتیمتری سطح مریخ تماس داشته باشد.

این سفینه همچنین موفق به شناسایی کربنات کلسیم ( از ترکیبات تشکیل دهنده سنگ آهک) و نوعی خاک رس در سطح مریخ شد.

اهمیت این دو کشف در این است که این ترکیبات معدنی تنها در حضور آب مایع شکل می گیرند و نشان دهنده وجود آب در سطح مریخ در زمان های گذشته است.

فینیکس همچنان در زمان کاوش سطح مریخ موفق به ثبت ریزش برف در سیاره شد و ۲۵ هزار عکس را از این سیاره به زمین مخابره کرد.

کارشناسان ناسا وزش توفان شن را عامل مسدود شدن تابش نور ضغیف خورشید به باتری های خورشیدی فینیکس و از کارافتادگی آن در زمستان سرد و تاریک قطب شمال مریخ می دانند.

دو سفینه مریخ نورد دیگر ناسا، آپورتونیتی و اسپریت، همچنان پس از پنج سال مشغول کاوش مناطق استوایی مریخ هستند.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید