تبلیغات
در آستانه سال جهانی نجوم
ارسال در: 1387/10/11-00:00
امشب جهان تحويل سال ميلادي را شاهد خواهد بود و بامداد فردا نخستين روز از سالي خواهد بود كه به نام سال جهاني نجوم نامگذاري شده است.

امشب جهان تحويل سال ميلادي را شاهد خواهد بود و بامداد فردا نخستين روز از سالي خواهد بود كه به نام سال جهاني نجوم نامگذاري شده است. سالي كه با شعار «بر شما باد كشف جهان» قرار است فرصتي براي درك دوباره جايگاه ما در كيهان و كشف دوباره شور و اشتياق مواجهه با دنياي شگفت‌انگيز علم باشد. ايران با قدمتي طولاني در علم بويژه در نجوم يكي از كشورهايي است كه تلاشي ويژه براي گراميداشت اين سال انجام داده است.

انجمن نجوم ايران كه با برگزاري شب يلدا به استقبال اين سال رفته بود فردا شب در كمنار گروههاي نجوم آماتوري سراسر كشور با رصد آسمان از اين سال استقبال خواهد كرد اگرچه به د


ليل تقارن آغاز سال 2009 با ايام محرم مراسم افتتاحيه رسمي در نيمه دوم اسفند ماه برگزار خواهد شد.


در همين حال انجمن نجوم ايران در آخرين نشست خود كه روز 3 شنبه دردفتر انجمن برگزار شد ضمن انتخاب ترجمه بر شما باد كشف جهان به عنوان شعار رسمي خود از گروههاي ديگر دعوت كرد در صورت علاقه از اين شعار در برنامه هاي خود استفاده كنند


برنامه هاي روز آغاز

فردا – 5 شنبه – در سراسر كشور گروههاي نجومي با رصد خورشيد پيش از غروب و مشاركت در پرو‍ژه سپيده دم يا Dawn به استقبال سال جهاني نجوم خواهند رفت شهرهاي اروميه،‌سعادت شهر،‌اصفهان،‌مشهد،‌زاهدان‌،اهواز و تهران تا كنون مشاركت خود در اين برنامه ها را اعلام كرده اند و از ديگر گروهها نيز دعوت مي شود با برگزاري اين برنامه به استقبال اين سال بروند. در همين حال پروژه بين المللي صلح ستارگان نيز نخستين برنامه رصد مشترك خود در نقاط مرزي را فردا شب در جزيره قشم برگزر خواهد كرد

از سوي ديگر فردا شب وي‍ژه برنامه زنده آسمان شب از شبكه 4 سيما پخش خواهد شد.

 انجمن نجوم ايران نيز اعلام كرد از بامداد روز شنبه به طور رسمي سايت خبري برگزاري سال نجوم در ايران در نشاني  www.astronomy.ir  به فعاليت خواهد پرداخت تا به عنوان مرجع رسمي و مورد تاييدانجمن نجوم ايران در اطلاع رساني اين سال به فعاليت بپردازد.

 ويژه نامه هاي سال جهاني نجوم

ماهنامه نجوم و روزنامه جام جم ويژه نامه هاي وي‍ژه اي براي استقبال از اين سال منتشر كرده اند.

فردا 5 شنبه روزنامه جام جم در صفحه آخر خود پيام دكتر صداق واعظ زاده ،‌معاون علمي رييس جمهور در استقبال از اين سال را منتشر خواهد كرد و همراه اين روزنامه مي توانيد ويژه نامه 16 صفحه اي كه تماما در رابطه با اين سال تدوين شده است را تهيه كنيد.

اين وي‍ژه نامه دربردارنده مطالب متنوعي از يادداشت‌ها، مقالات، گفتگوها و اطلاعاتي است كه همه آنها به طور اختصاصي براي اين ويژه‌نامه تاليف شده است. افرادي مانند دكتر علي‌اكبر ولايتي، دكتر رضا منصوري، دكتر فيروز نادري، انوشه انصاري، دكتر جمشيد قنبري، دكتر شاهرخ رزمجو، دكتر توفيق حيدرزاده، دكتر محمدتقي ميرترابي، سيدمحسن قاضي ميرسعيد، پدرو روسوف مايكل كرول، فيليپ پليت، مايك سيمونز، بروس مك اندلس، سياوش صفاريان‌پور، بابك امين تفرشي و محمد مهدي مطيعي مطالبي درباره اين سال و چشم‌اندازهاي پيش روي سال نجوم براي اين ويژه‌نامه نوشته‌اند كه فردا مي‌توانيد آنها را مطالعه كنيد.

در كنار اين مجموعه، مقالاتي درباره جنبه‌هاي مختلفي از نجوم نيز در اين ويژه‌نامه انتشار مي‌يابد كه شما را براي برگزاري اين سال و مشاركت در آن كمك كند و همچنين تقويمي از رويدادهاي نجوم سال آينده را مي‌توانيد در اين ويژه‌نامه بيابيد.

ماهنامه نجوم نيز شماره 181 خود را به سال جهاني نجوم اختصاص داده است كه مي توانيد اين شماره را از دفتر ماهنامه نجوم و همينطور فروشگاههاي معتبر مطبوعات تهيه كنيد.

در رويدادي ديگر وب سايت شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران از ابتداي ماه بهمن فعاليت خود را به طور متفاوتي آغازخواهد كرد.

انجمن نجوم ايران پيشاپيش آغاز سال جهاني نجوم را به همه علاقمندان تبريك مي گويد.

 

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید