تبلیغات
گزارش برگزاری سی و یکمین باشگاه نجوم رشت
ارسال در: 1387/12/29-00:00
گزارش برگزاری سی و یکمین باشگاه نجوم رشت

 سمانه باقری

 

باشگاه نجوم اسفند ماه رشت

21/ اسفند/ 1387

باشگاه نجوم رشت روز چهارشنبه21/ اسفند ماه/ 1387 در سالن سبز مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیاء، با حضور محترم مشتاقان به دانش ستاره شناسی برگزار گردید.

برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سپس سرود ملی ایران آغاز شد.

مجری برنامه سارنیا باقری، پس ازخوشامدگویی به حاضرین درسالن، از ارائه دهندگان مقالات برای ایراد سخنرانی دعوت نمود.

نخستین برنامه اهمیت و کاربردهای دانش نجوم، با اجرای داوود همتی بود. وی یکی از کاربرد های ستاره شناسی را جهت یابی دانست که دررشته هایی نظیرعلوم دریایی، هوایی، ترابری زمینی، مهندسی نقشه برداری و علوم نظامی و جنگ کاربرد دارد. همچنین شناخت و بهره گیری از انرژی های نو و پاک مانند همجوشی هسته ای نیز نیازمند شناخت دقیق ساختار ستارگان است. وی افزود بسیاری از ناپایداری های جوی و فیزیکی زمین به واسطه ی فعل وانفعالات در سطح یا جو خورشید است که افزایش یا کاهش تعداد لکه های خورشیدی در سطح آن نمونه ای بارزی ازاین عوامل تاثیرگذارمی باشد. وی همچنین از فواید مطالعه ی ماه صحبت نمود و از کاربردهای آن دراستخراج تقویم، تاثیرات جذر و مد، تاثیرات نورماه بر گیاهان و انسان ها اشاره کرد. 

سپس میهمان ویژه این ماه، جناب آقای عاقل منش، عضو محترم شورای اسلامی شهررشت در جایگاه سخنرانی قرار گرفت و پس ازسخنرانی کوتاهی از تلاش تیم اجرایی به خاطر برگزاری ماهانه ی سی و یک دوره باشگاه نجوم با اهدای تقدیر نامه و هدیه تقدیر نمود وی همچنین تلاش گروههای مختلف نجومی استان گیلان را قابل تقدیر ارزیابی کرد.

سومین سخنران باشگاه امیر مسعود باقری بود که مقاله ربات فینیکس را با توضیحاتی درباره تاریخچه آن و همچنین مریخ نورد های روح و فرصت ارائه نمود. وی در مقاله ی خود به توصیف عملکرد و کارایی این روبات ها پرداخت و در بخش دیگری از مقاله با پخش فیلم نحوه ی پرتاب مریخ نورد ها از زمین و مراحل فرود آن ها بر سطح مریخ را بررسی نمود.

بخش دوم آموزش عکاسی که ادامه مبحث باشگاه گذشته بود را پیمان مهدوی به کمک نمایش عکس و نماهنگ اجرا کرد. وی در این سخنرانی به روش های نورپردازی سوژه ی زمینی، انواع لنزهای دوربین، روش های عکاسی با تلسکوپ، دوربین های دوچشمی، تک چشمی، کنترل نورهای مزاحم درعکاسی و ... سخن گفت و تجربیات خود در زمینه ی عکاسی نجومی را در اختیارعلاقمندان قرار داد.

سپس علی رازقی پروژه های سال جهانی نجوم را به کمک عکس و فیلم معرفی نمود. وی برنامه ها و پروژه ها یی که در سال جهانی نجوم در کشورهای مختلف در حال انجام می باشند را مورد بررسی قرار داد  آخرین پروژه معرفی شده، صلح ستارگان بود که همزمان در سراسر دنیا انجام می شود و مهم آن که بانی آن ایران بوده است.

در بخش بعدی علیرضا مهری رویداد های نجومی آسمان فروردین ماه و صور فلکی و سیارات  قابل مشاهده در آسمان را بررسی کرد. وی در این بخش به شیوه ای جدید به نمایش انیمیشنی رویدادهای نجومی آسمان پرداخت.

سخنران پایانی دبیراجرایی باشگاه نجوم، یوسف شعبانی بود. وی به مخاطبان باشگاه نجوم رشت در راستای پروژه های سال جهانی نجوم نوید برگزاری رصد های شبانه ای را در سال جدید داد و با تبریک سال نو به سخنان خود پایان داد.

باشگاه این ماه نیز با تشکر و قدردانی از حاضرین و تبریک سال نو پایان یافت.

 باشگاه نجوم رشت، گردهمایی منجمان آماتور گیلانی است که با همکاری گروهها و موسسات نجومی گیلانی از قبیل انجمن علمی و پژوهشی نجم شمال/ انجمن نجوم اکلیل شمالی/ انجمن نجوم  سمپاد گیلان/ کانون نجوم سها/ انجمن نجوم خواجه نصیر همگام با سراسر کشور در هر ماه برگزار می شود.

باشگاه نجوم رشت از تمامی علاقه مندان به دانش، به ویژه ستاره شناسی دعوت می کند در این گردهمایی شرکت کنند.

حضور برای عموم آزاد است.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید