تبلیغات
افتتاحیه ی سال جهانی نجوم در زاهدان
ارسال در: 1387/10/08-00:00
انجمن نجوم خیام زاهدان در آستانه ی سال جهانی نجوم  و در شب یلدا به استقبال این سال رفته تا به عنوان عضوی کوچک از خانواده ی نجومی جهان بتواند در راستای تحقق اهداف این سال قدمی هر چند کوچک بردارد.

افتتاحیه ی سال جهانی نجوم در زاهدان

 

آیین بزرگ شب یلدا

 

انجمن نجوم خیام زاهدان در آستانه ی سال جهانی نجوم  و در شب یلدا به استقبال این سال رفته تا به عنوان عضوی کوچک از خانواده ی نجومی جهان بتواند در راستای تحقق اهداف این سال قدمی هر چند کوچک بردارد.

 

آیین بزرگ شب یلدا در زاهدان در تاریخ 30 آذر 1387 خورشیدی از ساعت 17 الی 21 در محل تالار نگین مجتمع گراناز با حضور 300 نفر از منجمان، دانشجویان و اهالی علم و فرهنگ، با سرود جمهوری اسلامی و سرود ای ایران از استاد بنان آغاز شد.

نخست دبیر برگزاری همایش مجتبی مقدسی ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمدگویی مقدمه ای از اهداف و دلایل برگزاری این آیین را بازگو نمود.

 

سپس طی یک سخنرانی، امیر نقوی آزاد، رصدگر و منجم، اهداف و برنامه های سال جهانی نجوم را برای حضار بر شمرده و پروژه های انتخابی انجمن نجوم خیام برای اجرا در این سال را تشریح نمود، از جمله :  او یک ستاره شناس زن است و...

در قسمت بعد از میهمان ویژه ی این آیین، جناب دکتر پرویز رجبی، استاد تاریخ و ایرانشناسی دانشگاه شهید بهشتی (دانشگاه ملی) و جامعه شناس و نویسنده ی ده ها کتاب تاریخی، اجتماعی و رمان و همچنین دارنده صدها مقاله ی تخصصی، دعوت شد تا مقاله ای را که برای این همایش آماده کرده بودند، برای حضار ارائه نمایند. البته متاسفانه به دلیل کهولت سن و بیماری، ایشان زمان نسبتا کوتاهی به سخنرانی پرداختند.

سپس حافظ خوانی بود و موسیقی سنتی که در دو نوبت اجرا شد. یکی به همراه تار و دیگری با سه تار. این برنامه با صدای دلنشین استاد کوچکی مقدم، گوینده ی باتجربه ی رادیوی استان همراه بود.

پس از آن طی مقاله ی نجوم و تغییر فصول که توسط مجتبی مقدسی دبیر برگزاری آیین شب یلدا نگاشته و ارائه شد، دلایل علمی شب یلدا و ریشه ی رسوم و سنت های کهن ایران باستان و منطقه، در نجوم بررسی شد تا با علم به دلایل این جشن ها به رسوم کهن سرزمین خویش عمل کنیم.

سپس در دقایق پایانی این محفل علمی و تاریخی از استاد فرزانه و عزیز، پرویز رجبی به پاس قبول دعوت و تحمل سختی های سفر به همراه فرزندشان به زاهدان تجلیل و با صنایع دستی بلوچستان قدردانی شد.

در پایان ضمن تبریک سال جهانی نجوم بر همگان اعلام می داریم:

 

بر شما باد کشف جهان

 

                                                                                                                 مجتبی مقدسی

دبیر انجمن نجوم خیام زاهدان

WWW.Khayyamastro.com

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید