تبلیغات
چشمه های آب گرم در مریخ؟
ارسال در: 1387/11/28-00:00

در مارس 2007 ، مریخ نورد روح ، منطقه ای با خاک غنی از سیلیکات که به رنگ روشن نیز بود ، یافت.
فائزه چقاجردی

http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2009/02/arabia-terra-hirise.jpg


در مارس 2007 ، مریخ نورد روح ، منطقه ای با خاک غنی از سیلیکات که به رنگ روشن نیز بود ، یافت.دانشمندان تصور کردند ممکن است آب در ایجاد این ناحیه نقش داشته باشد .اکنون داده های به دست آمده از مدارگرد اکتشافی مریخ(MRO) از کشف ناحیه ی چشمه های آب گرم دیگری در دهانه ی ورنال در Arabia Terra خبر داد،ناحیه ای در نیمکره ی شمالی مریخ که پوشیده از دهانه های برخوردی و به شدت فرسایش یافته است.گروه تحقیقاتی می گویند ، شباهت برجسته میان این ویژگی ها در مریخ و چشمه های آب گرم موجود در کره ی زمین حاکی از وجود  چشمه های آب گرم مریخی می باشد. 

اگر زمانی نشانه های حیات در مریخ وجود داشته ، چشمه های آب گرم می بایست مکانی ایده آل برای جستجو به منظور یافتن شواهد شیمیایی یا فیزیکی از این ارگانیسم ها و هدف مأموریت های اکتشافی آینده ، مانند آزمایشگاه علمی مریخ باشد.

داده های تصویری به دست آمده از دوربین HiRISE در مدارگرد اکتشافی مریخ ، ساختارهای ویژه ای را در دهانه ی ورنال نشان می دهد که به نظر می رسد نتیجه ی فعالیت دیرینه ی چشمه ی آب گرم باشد.داده ها همچنین اشاره به این موضوع دارند که قسمت جنوبی دهانه ی ورنال زمانی شاهد جریانات آب زیرزمینی به سطح بوده و ممکن است برای حیات ، مکانی مناسب باشد.

دهانه ی ورنال با وسعت 55 کیلومتر در مختصات 6 درجه شمالی و 355.5 درجه ی شرقی در جنوب غربی Arabia Terra واقع شده است.با استفاده از تصاویر مداری ، به نظر می رسد که درون دهانه ها ،  لایه های رسوبی وجود داشته باشد.THEMIS image A. Credit: Allen and Oehler

تصویر THEMIS


یکی از نشانه هایی که در هر دو تصویر فروسرخ THEMIS در شب و روز به وضوح دیده می شود ، در بخش جنوبی دهانه  ورنال بسیار برجسته است.در تصویر A این ویژگی به رنگ تیره ظاهر شده و 3 کیلومتر وسعت دارد.


Regional view of outcrops. CTX image P04_002456_1858.  Credit:  Allen and Oehlers

 


نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید