تبلیغات
روزگار بد مریخ نورد روح
ارسال در: 1388/06/07-00:00
این روزها که مریخ نورد روح در گل مانده مریخ هم قصد آزار او را دارد!


یونس بخشی


مریخ نورد روح چند ماه میشود در یک منطقه خشک و نرم مریخ گیر کرده و درست زمانی که تیم مریخ نورد از اینجا یعنی از زمین سعی دارند تا او را نجات دهند، یک توفان گرد و خاک در سطح مریخ آغاز شده. آیا سیاره مریخ این قدر کینه جو است؟ به علت توفان برخاسته در سطح مریخ مقدار انرژی یا برقی که توسط صفحه های خورشیدی مریخ نورد روح تولید میشود طی چند روز اخیر خیلی ضعیف شده که این خود باعث تأخیر بیشتر در فعالیت های روح میگردد. کسانی که از زمین مسئول فعالیت های روح هستند، تمام هوش و فکر شان به گزارش های اقلیمی از مدارگرد اکشتافی مریخ است که در مدار این سیاره در حال گردش می باشد. با اینکه تیم روح در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا سعی می کند "روحیه" خود را حفظ کنند و تسلیم این شکست ها نشوند، اما تصاویر تازه از مریخ نورد روح نشان میدهد که این سفیر بشر در سیاره سرخ خیلی بد شانس بوده و در حال از دست رفتن است.

 

روی سطح مریخ در این تصویر که توسط ستیوارت اتکینسون در آزمایشگاه ناسا تهیه شده چنین نوشته شده: مرا از اینجا نجات دهید.    

در جریان مأموریت 2006 روز خورشیدی (4 اگست 2009) صفحه های خورشیدی روح 392 وات ساعت برق تولید نموده بود، که در مقایسه با 744 وات ساعت در جریان پنج روز اول کم بوده و حالا بعد از یک سلسله تمیزکاری صفحه ها در طی چهار ماه اخیر هنوز هم  در مقایسه با 240 وات برق تولیدی در هر روز خورشیدی توانایی تولید برق را دارد.

به گفته جون کالاس مدیر پروژه روح و همزاد دیگر او یعنی مریخ نورد فرصت " انتظار داریم بعد از پایان این توفان انرژی تولیدی او بیشتر شود، ولی با هوشیاری باید مراقب آن باشیم. با توجه به باطری های شارژ شده، روح از نظر تولید انرژی هنوز هم فعال است. تصاویر تهیه شده توسط تیم تصویر بردار پیشگام مریخ که در مدارگرد اکتشافی مریخ نصب شده توفان برخاسته در حال فرونشستن است، اما آسمان بالای سر روح برای چند روز خورشیدی دیگر پر از گرد و غبار باقی می ماند"    

تصاویر اخیر بدست آمده نشان داد با اینکه توفان به سمت جنوب در حرکت است و به جنوبی ترین نقطه دهانه یا حفره گوسف؛ جائیکه مریخ نورد روح کار میکند میرسد، در شام دوشنبه شدت طوفان در این منطقه کمتر میشود. سیستم علوم فضایی مالین در شهر ساندیه گو که کنترل این دوربین تصویر برداری را به عهده دارد هر لحظه تازه ترین اطلاعات در مورد تغییرات اقلیمی را در اختیار تیم مریخ نورد روح قرار میدهد.

 

در حین حال تیم مریخ نورد روح در آزمایشگاه ابزاری ناسا روش های مختلف استراتیژیک را بکار میبرند تا روح را که در این نقطه خاک نرم و خشک گیر کرده نجات دهند. به تاریخ 2005 روز خورشیدی (23 اگست 2009) مریخ نورد روح از دوربین منظر نمای افق باز خود استفاده نمود تا بررسی کند که چگونه خاک در این محل به چرخ های میانه اش گیر کرده. تیم کنترل کننده روح هم دستگاه سنگ شکن روح را به خاک مریخ فرو برد تا خاصیت فیزیکی خاک نواحی اطراف روح را اندازه گیری کند. این تیم قصد دارد تا فرمان حرکت را در ماه سپتامبر به مریخ نورد مخابره کنند تا او را به حرکت اندازند. شاید بلاخره این سفیر فلزی انسان بتواند در آن عالم سرد و خشن دوباره به حرکت بیفتد و وظایف سپرده شده را از سر گیرد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید