تبلیغات
گزارش همایش نجوم آماتوری زابل
ارسال در: 1387/12/20-00:00
گزارشی از همایش نجوم آماتوری زابل

ساعت 12 ظهر روز جمعه 16 اسفند، ورود سخنرانان به فرودگاه زاهدان

به ترتيب از راست: سيد محسن قاضی ميرسعيد، سيد قاسم رستمی، احمد دالکی و محمد رضا صياد

 

برنامه های فشرده همایش با برگزاری یک رصد عمومی در پارک یعقوب لیث زابل از ساعت 18 روز جمعه شروع شد. در این رصد رؤیت ستاره سهیل با توضیحات مهندس دالکی، با استقبال مردم روبرو شد. نیمه ابری بودن آسمان اجازه نداد تا با تلسکوپ 8 اینچی موجود بتوان سیارات زهره و زحل را مشاهده کرد. اما نمایش سطح ماه از جاذبه رصد کم نمی کرد.

حاصل تلاش گروه آرکا برای طراحی و ساخت جايگاه سخنرانی در سالن همايش به صورت زير در آمد. استفاده از پرده سياه پر ستاره برای نمايش آسمان و نمايش سياران منظومه شمسی و دستگاه ذات الحق:

اين هم اعضا گروه آرکا (دانشجويان معماری و باستان شناسی دانشگاه) به سرپرستی آقای جواهر فروش:

 

ساعت 9 صبح روز شنبه 17 اسفند در سالن همايش، دانشجويي مراجعه کرد و از آقای قاضی ميرسعيد در مورد مدل 70 نقطه ای سؤال داشت. او وحيد خضری نسب از رصدگران هلال بود که برای يافتن پاسخ سؤالش بيش از 1000 کيلومتر مسير را از سيرجان تا زابل پيموده بود:

مهندس دالکی اولين سخنران درمورد سال جهانی نجوم و شعار آن توضيحاتی را داده و در انتها به کمک کتاب منتشر شده از سوی ناسا، نام 31 ايرانی ثبت شده در فضا را به اختصار اعلام کردند:

قبل از سخنرانی استاد صياد کليپ­های 50 سال در فضا و درخت عشق (زندگينامه علمی استاد صياد) پخش شد که بسيار روی حضار اثر گذاشت. سخنرانی استاد صياد در مورد تقويم هجری شمسی صورت گرفت:

اين هم مجری توانای برنامه همايش آقای حسينی از شاعران و دبيران آموزش و پرورش زابل:

انتهای برنامه با سخنرانی مختصر آقای قاضی ميرسعيد و آقای رستمی در خصوص رؤيت هلال و نجوم مهندسی، و سپس به صورت پرسش و پاسخ ادامه يافت:

اهداء جوايز و تقدير از سخنرانان و برگزار کنندگان همايش با حضور مسئولين دانشگاه:

عکسهای يادگاری بعد از همايش و گرفتن امضاء از اساتيد نيز وقت زيادی گرفت:

اين هم شخصيت های اصلی همايش:

آقای مهدی راشکی (دبیر همايش)                        آقای احمد کريم (مسئول کميته اجرايي)

 

برپايي نمايشگاه نجومی از جمله فعاليتهای جنبی همايش بود که بعد از همايش از آن بازديد به عمل آمد:

بعد از ظهر روز شنبه بازديد از رصدخانه ابوسعيد سجزی زابل (با تلسکوپ 14 اينچ) در مرز افغانستان (جنب درياچه چاه نيمه) نيز از برنامه اين همايش بود. به دليل استقبال مردم و درخواست مجدد، برنامه رصد عمومی برای دومين بار از ساعت 18 تا 21 روز شنبه نيز در پارک يعقوب ليث انجام شد. البته در اين برنامه با توجه به صاف شدن آسمان آموزش صور فلکی نيز صورت گرفت:

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید