تبلیغات
مشارکت اندک ایرانیان در 100 ساعت نجوم
ارسال در: 1387/12/06-00:00
پروژه 100 ساعت نجوم یکی از پروژه های اصلی سال جهانی نجوم است. پروژه ای که قصد دارد 100 ساعت رصد آسمان را به مردم هدیه دهد و یکی از بزرگترین رویدادهای نجومی و عمومی سال جهانی را رقم بزند. این برنامه از مدتها پیش برنامه ریزی شده و گروههای مختلف نسبت به
پروژه 100 ساعت نجوم یکی از پروژه های اصلی سال جهانی نجوم است. پروژه ای که قصد دارد 100 ساعت رصد آسمان را به مردم هدیه دهد و یکی از بزرگترین رویدادهای نجومی و عمومی سال جهانی را رقم بزند. این برنامه از مدتها پیش برنامه ریزی شده و گروههای مختلف نسبت به ثبت برنامه خود در آن اقدام کرده اند. 
اما این داستان در ایران به شکل دیگری پیش می رود. ایران با توجه به تجربه بسیاری بالایی که در سامان دهی برنامه های عمومی و ترویجی دارد نسبت به این پروژه واکنشی منفعلانه داشته است. درحالیکه پیش از این جوایز ترویج علم نجوم به شهر نجومی ایران ، سعادت شهر رسیده، و ایران 2 بار جایزه بهترین برگزاری و بهترین ایده نو روز جهانی نجوم را ازآن خود کرده است و همواره برنامه هایی مانند روز فضا و روز نجوم با استقبال گسترده مردم و مشارکت گروهها برگزار شده است، اما این بار و در فاصله حدود یک ماه تا شروع این پروژه تنها 2 گروه مهبانگ و خیام زاهدان برنامه خود را در وب سایت این پروژه ثبت کرده اند.
نقشه زیر نمایش گروههایی است که برنامه های خود را تا کنون ثبت کرده اند و زمانی که تجربه ایران و موقعیت استثنایی آن در این پروژه که امکان استفاده از روز 13 فروردین در آغازین روز این پروژه را دارد به یاد می آوریم این عدد بسیار نا امید کننده است.

تماس های گروه هماهنگ کننده با گروهها نشان از آن دارد که حدود 30 برنامه مختلف در نقاط مختلف ایران برنامه ریزی و آماده اجرا شده است اما این گروهها تمایل چندانی برای ثبت برنامه خود نشان نمی دهند. 
سال جهانی نجوم با هدف ایجاد ارتباط میان فعالان نجوم جهان و سهیم شدن همه در رویدادی بزرگ برنامه ریزی شده است. شاید ما برنامه  ای خوب را برگزار کنیم اما تازمانی که آن را با دیگران به اشتراک نگذاشته باشیم عملا کارمان چندان مفقید فایده نخواهد بود. 
گروهها باید برای ثبت این رویداد به سایت این پروژه در نشانی http://www.100hoursofastronomy.org مراجعه کرده و در بخش Register Event بعد از ثبت نام و باز کردن حساب کاربری ، رویداد خود را ثبت و متعهد شوند گزارش های خود را برای این برنامه ارسال نمایند. 
نگاهی به نقشه موجود شاید این سوال را مطرح کند که ظرفیت ایران که گروههای فعالی در شهرههای مشهر، زاهدان، شیراز، سعادت شهر، اصفهان، تهران، اهواز ، رشت، سمنان و ... دارد تنها همین است ؟ آیا با توجه به تجربه بزرگی که ما داریم و فرصت استفاده از روز طبیعت تنها 2 گروه باید برنامه خود را ثبت کنند؟ 
با هر توجیهی این سطح از مشارکت غیر قابل توجیه به نظر می رسد و باید امیدوار بود این بار گروهها نخواهند از دقیقه 90 استفاده کنند.
اگر شما و گروهتان برنامه ای برای اجرای  این پروژه دارید در اولین فرصت نسبت به ثبت آن اقدام کنید. این پروژه ای است که مشارکت جهانی را می طلبد و ما نیز باید سهم خود را درآن درست ایفا کنیم.
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید