تبلیغات
گزارش گروه نجوم دانشکدۀ شریعتی
ارسال در: 1389/05/18-00:00
در روز دوشنبه 11 مرداد 1389، گروه نجوم دانشکدۀ شریعتی متشکل از اعضای گروه مبتدی و پیشرفته به همراه آقای رستگارنسب و خانم زیرکجو، از کانون دانشجویی دانشکده، برای گردش علمی در شهر ری حرکت کردند.

به نام پروردگار آسمانها و زمین

 

  

 گورستان اينانج و برج نقاره خانه

در ابتدا از گورستان سلطنتی اینانج و نقاره خانه بازدید کردند. گروهی از باستان شناسان ادعا میکنند این همان مکانی است که ابوريحان بيروني به مدت 4 سال در آن به طور پیوسته رصد انجام می داد، اما گروهی دیگر این نظر را رد کرده اند چون برحسب مختصات ارائه شده در کتاب التفهیم، مکان رصد این دانشمند در دژ رشكان واقع شده و صرفاً از این بنا جهت نقاره زدن در اوقات شرعی استفاده میشده است. وجود طاقها و ساختار چند ضلعی این بنا، آن را در برابر زلزله های شهر ری حفظ کرده است.

  

گورستان سلطنتی اینانج

 

برج نقاره خانه

 حرم عبدالعظيم حسني

پس از برج نقاره خانه از حرم عبدالعظيم حسني واقع در شهر ري بازديد به عمل آمد. بخش نجوم اين مجموعه شامل رصدخانه، كتابخانه و آسمان نماست. كه آقاي لطفي يكي از مسئولين آن اطلاعاتي را درباره رصدخانه در اختيار بازديد كنندگان قرار دادند.بزرگترين تلسكوپ شكستي ايران (18 سانتي متري) در اين مركز قرار دارد ولي متاسفانه به دليل آلودگي نوري حرم از اين تلسكوپ تنها براي رصد ماه و سيارات استفاده مي شود.

از ديگر آثار نجومي اين مركز ساعت آفتابي بود كه در حوضچه اي در صحن حرم ساخته شده است. اين ساعت نشانه توجه ايرانيان به علم نجوم است.

 

ساعت آفتابي

 برج طغرل

مکان بعدی برای بازدید، برج طغرل بود که در حدود 1000 سال پیش به دستور طغرل بیک پادشاه سلجوقی ساخته شده و این پادشاه در ساختمان مدفون گشته است. این بنا به شکل استوانه ای با قطر داخلی 11 متر و قطر خارجی 15 متر است که خارج آن دارای 24 تَرَک است که به عنوان ساعت آفتابی برای تعیین ساعت استفاده می شده و با سوراخهای تعبیه شده در قسمت داخلی بنا، زمان با دقت دقیقه توسط روابط مثلثاتی تعیین می شود.

همچنين از ديگر ويژگي هاي اين بنا اين است كه اگر كسي در مركز آن بايستد صدا به خوبي پژواك مي كند ولي اگر كسي در مكاني دورتر از مركز براي مثال نزديك ديوارها ديگر اين خاصيت برقرار نيست و صدا به طور عادي شنيده مي شود.

کاربرد دیگرآن اين است که 2 شب خاص در سال که ماه کامل دیده می شود، از این بنا، ماه بزرگتر به نظر میرسد و مانند تلسکوپ اشیا را نزدیکتر نشان می دهد.

 

برج طغرل

 

برج طغرل

 دژ رشكان

سپس گروه نجوم به سمت دژ رشکان رهسپار شدند. این دژ در دوران ساسانيان و حتي طبق اسنادي پيش از اين دوره ساخته شده و کاربرد نظامی (برای دفاع) داشته است و با تعبيه شکافهایی در دیوارها ، جهت تیراندازی کمانداران مورد استفاده قرار می گرفت.

دژ رشكان

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید