تبلیغات
آیا نظریه ی تحول ستاره ای مورد بازبینی قرار می گیرد؟
ارسال در: 1388/01/05-00:00
تلسکوپ فضایی هابل ستاره ای را آشکار ساخت که در سال 2005 منفجر شد و میلیونها بار درخشان تر از خورشید است.
بنیامین پیری - فائزه چقاجردی

sn2005gl

تلسکوپ فضایی هابل ستاره ای را آشکار ساخت که در سال 2005 منفجر شد و میلیونها بار درخشان تر از خورشید است.تخمین زده شده است که این ستاره 100 برابر خورشید ما جرم داشته باشد اما به اندازه ی کافی کامل رشد نکرده بود تا بر اساس نظریه ی تحول ستاره ای یک هسته ی آهنی پرجرم شکل گیرد که در واقع شرط لازم برای انفجار هسته بوده و موجب انفجار ابرنواختری می شود.این ممکن است بدین معنا باشد که ما اساسا در مورد تحول ستاره های پرجرم اشتباه می کنیم و نظریه های مربوط به آن نیز نیاز به بازبینی دارند.انفجاری که SN 2005gl نام داشت در 5 فوریه ی 2005 و در کهکشان مارپیچی مسدود NGC 266 مشاهده شد. NGC 266 حدودا 200 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و در صورت فلکی حوت واقع است.                                                                                                   

این ستاره آنقدر درخشان بود که احتمالا مربوط به دسته ای از ستارگان با نام متغیر های آبی درخشان است زیرا هیچ نوع ستاره ی دیگری به این اندازه درخشان نیست. اما یک نکته وجود دارد : ستاره ای از این دسته ، بیشتر جرم خود را در قالب یک باد ستاره ای قوی می پراکند.تنها در این مرحله است که یک هسته ی بزرگ آهنی شکل می گیرد و در نهایت می رمبد و به یک ابر نو اختر تبدیل می شود.آشکارسازی این ستاره نشان می دهد که حداقل در برخی موارد ، ستاره های پرجرم پیش از اینکه بیشتر پوشش هیدروژنی خود را از دست بدهند منفجر می شوند و این بدین معناست که تحول هسته و پوشش هیدروژنی نسبت به آنچه قبلا تصور می شد کمتر بهم پیوسته اند ، یافته ای که ممکن است باعث تجدید نظر در نظریه ی تحول ستاره ای شود.                                                                                                                                                                                        

احتمال مي رود نمونه ي SN 2005 gl در واقع جفتي از ستارگان بوده است يعني منظومه اي دوگانه كه در هم ادغام شده اند . اين امر ممكن است باعث واكنش هاي هسته اي و در نتيجه درخشش بسيار زياد ستاره شده و روند تكامل آن را با كندي روبه رو كرده باشد . به گفته ي Gal-yam : " اين امر همچنين اين سوال را ايجاد مي كند كه ممكن است مكانيزم هاي ديگري نيز براي انفجار هاي ابرنو اختري وجود داشته باشد . در چگونگي از دست دادن جرم ستاره اي فوق العاده درخشان ابهاماتي وجود دارد ."

Gal-yam  و Leonardo اين نمونه را در آرشيو تصاوير NGC266 كه در سال 1997 تهيه شد ، قرار دادند و سپس تلسكوپ keck را براي مكان يابي دقيق ابرنواختر در بازوی خارجي كهكشان به كار برده اند . انتظار مي رود ستاره هاي فوق العاده پرجرم و درخشان كه بيش از 100 برابر خورشيد جرم دارد ، مثل اتا كارينا (Eta Carinae ) در كهكشان راه شيري تمام پوشش هيدرو‍ن خود را قبل از انفجار نهايي شان به عنوان يك ابرنواختر از دست دهند .


نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید