تبلیغات
آغاز رسمی فعالیتهای مركز نجوم كاسپين اسكاي
ارسال در: 1388/10/07-00:00
با برگزاری همایش نجوم توسط سازمان فرهنگی ورزشی صورت گرفت :آغاز رسمی فعالیتهای مركز نجوم كاسپين اسكاي
مركز نجوم كاسپين اسكاي وابسته به سازمان فرهنگی ورزشی با برگزاری همایش نجوم در آستانه  پایان سال جهانی نجوم فعالیت رسمی خود راآغاز کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین در این همایش که در سالن اجتماعات قائم (عج) برگزار شد ابوالفضل اکبری مدیر مركز نجوم كاسپين اسكاي اظهار داشت : تاكيد آيات الهي بر موضوع نجوم و ستاره شناسي و سفارش بر لزوم تفكر و تعمق در آسمانها و زمين بر هيچ يك از عاشقان كلام يكتاي عالم پوشيده نيست و اگر تنها همين آيات را سرلوحه خود قرار دهيم آنگاه به جايگاه لزوم فعاليت در عرصه ستاره شناسي پي خواهيم برد .
وی گفت :این علم کهن همچون علوم دیگر بشری بر اساس پاسخگویی به نیازهای مادی و فکری بشر و ارضای حس کنجکاوی او به وجود آمده و با گذشت زمان رشد و توسعه یافته است و در طول زمان کاربردهای گوناگونی در زندگی انسانها و علم و فناوری پیدا کرده است.
اکبری در خصوص کاربردهای علم نجوم اظهار داشت : جهت یابی در امور مسافرتی، حمل و نقل و نظامی ، استفاده در نقشه برداری وکمک به شناخت انرژیهای نو و بدون آلودگی زیستی از جمله موارد استفاده نجوم در دنیای امروز است.
وی ادامه داد : شناخت ساختار و عملکرد خورشید، شناخت چگونگی پیدایش عالم ،شناخت اجرام تهدید کننده زمین و حیات، شناخت ساختار کهکشان ما، شناخت موقعیت کهکشان ما ،شناخت پدیده های مرتبط با ماه و تأثیرات آن بر آب و هوا و حیات موجودات زمین همگی با استفاده از ابزار نجوم دست یافتنی شده اند.
مدیر مركز نجوم كاسپين اسكاي  گفت : تعیین اوقات شرعی که برای مسلمانان جهت انجام فرایض دینی مانند  نماز، روزه و اعیاد اهمیت فراوان دارد با استفاده از علم نجوم صورت می گیرد.
وی در ادامه به سابقه فعالیت های مركز نجوم ( كاسپين اسكاي ) اشاره کرد  وگفت :  فعالیت های این مرکز از اواخر سال 82 با هدف ارتقاء سطح علمي علاقه مندان به علم نجوم آغاز شد  و تا  سال 86 نیز این مرکز  به رشد خوبي در سطح استان رسید ولی پس از آن متاسفانه به دلايل مختلف فعاليت مرکز  محدود شد .
اکبری افزود : با روی کارآمدن  مجموعه مديريتی جديد  درسازمان فرهنگی ورزشی  بر آن شدیم تا فعاليتهاي مركز را به صورت جدی از سرگیریم که در این راستا  از ارديبهشت 88  فعاليتها آغاز شد و با برگزاری برنامه هایی چون رصدهاي برون شهري ، همايش نجوم در مدارس، جنگ شبهاي گاليله اي و جشن هفته فضا زمینه برای فعالیت جدی ورسمی مرکز آماده شد وامروز شاهد اجرای این همایش برای آغاز رسمی فعالیت مان هستیم .
وی تعداد اعضای مرکز نجوم نجوم كاسپين اسكاي  را 500نفر اعلام کرد و  در خصوص فعالیتهای آتی این مرکز گفت : برپایی كلاسهاي آموزشي در سنين مختلف ، برگزاری همايشهاي ماهانه نجوم ، برگزاري كارگاه هاي آموزشي با موضوعيت نجومی ، برپایی برنامه های رصد  در داخل وبیرون شهر،برگزاري جشنواره ها ي نجومي وانجام رويت هلال ماه هاي قمري برنامه های اجرایی این مرکز در آینده خواهند بود.
در ادامه این همایش آخرین اخبار نجوم توسط ریحانه قدس به حاضرین ارائه شد و سپس مقاله "آلودگي نوري" با محوریت تاثير آلودگي نوري بر روي محيط زيست و اثر آن بر روي كمرنگ تر شدن زيبايي آسمان شب  توسط مهوش مولایی ارائه گردید.
گفتنی است اين مركز هم اكنون  در خانه فرهنگ پرديس  به نشانی خيابان نوروزيان – کوچه حکمت 64 واقع شده  و علاقه مندان می توانند اخبار مربوط به این مرکز را از وبلاگ www.caspiansky.blogfa.com   پیگیری نمایند.
نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید