تبلیغات
پایان ماموریت ماهوره امید
ارسال در: 1388/01/19-00:00
ماهواره امید ایران با انجام موفقیت آمیز کلیه اهداف و وظایف پیش بینی شده به ماموریت خود پایان داد.

 محمد رحیمی

ماهواره ملي اميد، بيش از 130 فرمان را که از طرف زمين مخابره شده بود، با موفقيت انجام داد.

 رضا تقي‌پور، رييس سازمان فضايي ايران با بيان اين مطلب، اظهار داشت: سال گذشته نخستين ماهواره بومي ساخت ايران به کمک ماهواره بر بومي به فضا پرتاب شد. پرتاب موفقيت آميز ماهواره اميد، از نظر علمي و فن‌آوري موفقيت بسيار بزرگي براي ايران محسوب مي شود چرا که کشورهاي بسيار محدودي هستند که علاوه بر طراحي و ساخت، امکان پرتاب ماهواره به فضا را دارند.

وي تصريح کرد : ماهواره اميد تمامي مأموريت هاي خود را که شامل بيش از 130 فرمان مختلف مخابره شده از زمين بود با موفقيت انجام داده و پاسخ هاي مورد نظر از اين ماهواره دريافت شده است.

تقي پور با بيان اين مطلب که اين ماهواره با ايستگاه هاي زميني در نقاط مختلف دنيا ارتباط برقرار کرده است، گفت: هم اکنون زيرساخت هاي لازم براي هدايت و اداره ماهواره ها به صورت عملياتي در کشور فراهم شده است.

وي در خصوص ديگر برنامه هاي فضايي کشور نيز خاطرنشان کرد: در ادامه فعاليت هاي فضايي، ماهواره‌هاي سنجش از راه دور و ماهواره هاي ارتباطي براي طراحي و ساخت در دستور کار قراردارند.

رييس سازمان فضايي ايران با بيان اين که برخي از اين ماهواره ها در مراحل تعريف و طراحي هستند ادامه داد: اميدواريم با هماهنگي هاي موجود بيان نهادهاي ذي ربط ، طي سال جاري و سال 89 شاهد در مدار قرار گرفتن برخي از اين ماهواره ها باشيم.

 

اصغر ابراهیمی ‌کارشناس علوم و فناوری فضایی اعلام کرد: ماموریت همه ماهواره های دنیا مدت زمان مشخصی دارد که در این زمینه ماموریت ماهواره امید نیز به طور کامل انجام شده و در مدت ماموریت ماهواره هیچ گونه نقص و اشکال فنی مشاهده نشده است. وی اضافه کرد: البته پیش بینی می شود ماهواره امید تا يكماه دیگر در مدار باشد و پس از آن از مدار خارج و در جو قرار گیرد.


ابراهیمی با اشاره به اینکه ماهواره امید تاکنون بیش از 700 بار به دور زمین چرخیده است گفت: ارتباط متقابل با ایستگاه های زمینی، دریافت و ارسال سیگنال های مخابراتی و متنی و ارسال اطلاعات تی تی اند سی از جمله ماموریت های ماهواره امید بوده که این وظایف را این ماهواره ملی به خوبی انجام داده است. این کارشناس علوم و فناوری فضايي افزود: برخی مراکز علمی و تحقیقاتی و پایگاه های اینترنتی آماتوری (غیرحرفه ای)‌ فضایی دنیا از جمله کشورهای انگلستان، آمریکا و روسیه در مدت ماموریت ماهواره امید، موفق به دریافت اطلاعات از این اهواره شده اند.


لازم به یادآوری است که در تاریخ 14 بهمن سال پيش توسط موشک ماهواره بر "سفیر-2" با موفقیت اولین ماهواره ملی ايران تحت عنوان "امید" به مدار نزدیک زمین منتقل شد . این ماهواره در مدار گردش خود در کوتاهترین ارتفاع 250 کیلومتری و بلاترین ارتفاع در حدود 450 کیلومتری دور زمین چرخیده است. وزن این ماهواره در حدود 27 کیلوگرم است.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید