تبلیغات
یک روز برای زمین، یک هفته بخاطر آسمان تاریک
ارسال در: 1388/02/05-00:00
یکی از مشکلات اساسی برای تماشای زیبایی های آسمان و احیای مجدد تصویر راه شیری، آلودگی نوری است که هر روزه باعث می شود منجمان و رصدگران آسمان به نقاط دورتر و دورتر از شهر ها بروند تا فضای تاریک و مناسبی را برای رصد آسمان پیدا کنند.

یونس بخشی

یکی از مشکلات اساسی برای تماشای زیبایی های آسمان و احیای مجدد تصویر راه شیری، آلودگی نوری است که هر روزه باعث می شود منجمان و رصدگران آسمان به نقاط دورتر و دورتر از شهر ها بروند تا فضای تاریک و مناسبی را برای رصد آسمان پیدا کنند. یکی از اهداف سال جهانی نجوم مبارزه با آلودگی نوری و استفاده درست و بهینه از نور های مصنوعی در شهر هاست. در کشور امریکا اطلاعات در مورد آلودگی نوری و پراکندگی نور های مصنوعی شهر ها از اکتوبر سال 1994 تا مارچ 1995 ثبت و بررسی گردید.

با هدف مبارزه درست با این پدیده و مهار نمودن نور های مصنوعی در شهر ها، چهارشنبه هفته گذشته روز زمین در امریکا نامیده شده بود و از تاریخ 20 تا 26 اپریل هفته ملی آسمان تاریک نامیده شده. در جریان این روز ها از مردم خواسته می شود تا بخاطر تماشای ستاره های بیشتر نور های اضافی را خاموش و نور های مزاحم دیگر را ضعیف تر کنند.

در صورت مشارکت مردم، اخترشناسان حرفه ای و آماتور می توانند یک هفته آسمان تاریک برای رصد ستارگان و دیگر اجرام آسمان شب داشته باشند. هدف عمده این طرح رشد آگاهی مردم در مورد مهم بودن نورافکنی ( چراغ بندی شهر ها) است تا با استفاده درست از نور یک مقدار آسمان را نسبت به حال تاریکتر سازند. البته این کار نه بخاطر اخترشناسی و نجوم بلکه در کنار زیبایی ها این مسئله را مطرح می سازد که آلودگی نوری می تواند اثرات مخربی بر محیط زیست و حتی صحت مردم داشته باشد.

جنیفر بارلو به عنوان بنیان گذار این رویداد می گوید یگانه راه موفقیت برای هفته ملی آسمان تاریک مشارکت قابل توجه هر ساله مردم در این هفته می باشد. " مهار آلودگی نوری به هیچ صورت امکان پذیر نیست، مگر اینکه مردم چراغ های اضافی شان را خاموش کنند.

در کنار خاموش نمودن نور های اضافی، گروه های محلی در شهر ها و روستا ها مردم را به مهمانی ستارگان دعوت می کنند.

 

انجمن بین المللی آسمان تاریک در طول سال مردم را به پوشاندن چراغ (لامپ) ها یا استفاده از سرپوش هایی که مانع تابش نور به هوا گردیده و در عوض فقط به طرف پائین بتابد، ترغیب می کند. کاهش نور های اضافی بخصوص لامپ میدان ها (میدان های بازی، میدان های هوایی و...) یک گام بزرگ در جهت کاهش نور است و در ضمن به همه توصیه می شود که استفاده نور های فشار پائین نقره فام (نئون ها) بهتر از هر نوع لامپ دیگر است. 

 

 بر شما باد کشف جهان

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید