تبلیغات
طرح صلح ستارگان در سيستان و بلوچستان اجرا مي شود
ارسال در: 1388/02/10-00:00

"کاظم کوکرم" روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا، گفت: هدف اصلي از اجراي اين طرح ترويج نجوم، علم و صلح در ميان مردم نواحي مرزي است که با همکاري کشورهايي مانند پاکستان، هند، عمان، کويت و بحرين اجرا مي شود.
کوکرم افزود: گروه رصدي "صلح ستارگان" از ساعت 16تا20 پنج  شنبه 10 اردیبهشت به اجراي اين طرح به صورت سخنراني در تالار "وحدت" دانشگاه "علوم دريايي و دريانوردي" "چابهار" و رصد اجرام آسماني در کنار درياي "عمان" مي کنند.
وي خاطر نشان کرد: که اين گروه جمعه شب نيز در روستاي "پسابندر" سيستان و بلوچستان در نزديکي "گواتر" برنامه اجرا خواهند کرد.
وي تاکيد کرد: در اين برنامه، نمايشگاهي با عنوان "از زمين تا کيهان " برپا و در آن تصاويري از اعماق آسمان مربوط به پروژه از زمين تا کيهان به نمايش گذاشته مي شود.
پروژه از زمين تا کيهان يکي از 11 پروژه سال جهاني نجوم است که تصاوير آن توسط تلسکوپ هاي فضايي و رصد خانه هاي مطرح جهان گرفته شده است.
عضو شوراي مرکزي طرح صلح ستارگان گفت: اين طرح همزمان در"لاهور"، "کراچي"، "بيهوج" ، "مسقط"، "کويت" و "بحرين" برگزار مي شود.
وي با اشاره به اين که اين برنامه رصدي ،بر اساس يک طرح جهاني به نام "صلح ستارگان" برگزار مي شود، افزود: "کميته برگزار کننده سال جهاني نجوم در اتحاديه بين المللي نجوم، اين طرح جهاني را تاييد کرده است و "انجمن صلح آسماني" به همراه "انجمن نجوم ايران" مسئول برگزاري اين طرح هستند.
کوکرم خاطر نشان کرد، بر اساس طرح صلح ستارگان، گروه هاي آماتوري سراسر جهان، شب هاي رصدي مشترکي را براي اهالي مرزنشين دو سوي کشورهاي همسايه ترتيب مي دهند.
طرح صلح ستارگان يکي از 20 طرح اصلي سال جهاني نجوم است و اکنون 25 گروه از 20 کشور مختلف جهان به اين طرح پيوسته اند.
روز جهاني نجوم در دنيا نزديکترين روز از تعطيلات آخر هفته به تربيع اول ماه (تنها قمر زمين) انتخاب مي شود که در فواصل زماني ميان 15 آوريل (25 يا 26 فروردين) تا 15 مه (24 يا 25 ارديبهشت) واقع شده است.
همچنين هفته اي که روز نجوم آخرين روز آن را تشکيل مي دهد، به عنوان هفته نجوم در جهان نامگذاري شده است.
در اين روز و هفته گروه هاي آماتوري و حرفه اي نجوم سعي دارند فرصتي را فراهم آورند تا نجوم را به ميان مردم برده و با برگزاري برنامه هاي گوناگون، اين علم زيبا را به عموم اقشار جامعه بشناسانند.
کساني که تا کنون حتي تلسکوپ را هم نديده اند مي توانند با مراجعه به مکان هايي که در شهر پيش بيني شده است، علاوه بر رصد از پشت تلسکوپ (هر چند کوچک) با مباني علم نجوم بطور خلاصه آشنا شوند و با افرادي که به همين منظور در آن مکان ها مستقر شده اند، در اين باره به گفتگو بپردازند.
برگزاري همايش هاي عمومي نجوم، نمايشگاه هاي عکس و پوسترهاي نجومي، مسابقه، پخش اسلايدهاي مرتبط با علم نجوم و فضا، بازديد از رصدخانه ها و مراکز نجومي و ... از ديگر برنامه هايي است که در اين روز اجرا مي شود.
در تهران برنامه هاي روز جهاني نجوم جمعه 11 ارديبهشت در پارک ملت برگزار مي شود.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید