تبلیغات
مریخ نورد روح در گل گیر کرد
ارسال در: 1388/03/20-00:00
مریخ نورد ناسا موسوم به «روح» كه چندی پیش اعلام شد در خاك مریخ گرفتار شده، در همین وضعیت هم موفق شد تا برای اولین بار و البته استثنایی ترین تصاویر را از قسمت تحتانی و محفظه زیرین خود تهیه و برای محققان ناسا ارسال كند.

یونس بخشی

مریخ نورد گیر کرده درخاک  این بار تصویری استثنایی ارسال می کند

 

مریخ نورد ناسا موسوم به «روح» كه چندی پیش اعلام شد در خاك مریخ گرفتار شده، در همین وضعیت هم موفق شد تا برای اولین بار و البته استثنایی ترین تصاویر را از قسمت تحتانی و محفظه زیرین خود تهیه و برای محققان ناسا ارسال كند.

 

این تصاویر جدید به محققان نشان می‌دهد كه چه عامل یا تخته سنگی توانسته حركت «روح» را متوقف كند.


دانشمند‌ان ناسا اعلام كردند: در عین حال عكسها و آزمایشهای بیشتری مورد نیاز است تا اعضای این تیم عملیاتی بتوانند راه كار مناسبی را برای رهایی مریخ نورد از این دام شنی  پیدا كنند.


كاوشگر مریخی روح از اوایل ماه سال جاری میلادی در میان ریگ ها به دام گرفتار شد و چرخهای آن تا نیمه در درون خاك و شن مریخ فرو رفت.  دانشمند‌ان سازمان فضایی آمریكا (ناسا) می‌گویند: این قسمت از خاك مریخ مانند آرد نرم است. متخصصان این ماموریت نگران هستند كه این مریخ نورد به حدی در عمق این خاك فرو رود كه دیگر در میان سنگها احاطه شده و نتواند تصویر برداری کند. عاملی كه وضعیت را بیشتر پیچیده كرده این است كه روح فقط با 5 یا 6 چرخ خود می‌تواند حركت كند، چرا كه یكی از چرخهای آن در سال 2006 از كار افتاد. یكی دیگر از چرخها نیز مورد اصابت تكه سنگی قرار گرفت كه باعث شد كل روبات حدود 14 درجه به سمت چپ تغییر جهت دهد.

جان كالاس، مدیر پروژه مریخ نوردان در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا در این باره خاطر نشان كرد: اولین بار است كه چنین گرفتاری جدی برای یكی از مریخ نوردان ناسا رخ می‌دهد. سیستم پژوهشی و مشاوره‌یی ناسا قبل از هر اقدام بیشتر و مخاطره آمیز در این زمینه تصمیم گرفتند از تصویربردار میكروسكوپی روح در انتهای بازوی روباتیك آن استفاده كنند تا عكسهایی از منطقه زیر مریخ نورد به دست بیاورند هر چند دوربینی كه برای گرفتن عكسهای نزدیك از خاك و سنگهای مریخی استفاده می‌شود، برای این هدف طراحی نشده بود. گفتنی است، که مریخ نورد همزاد روح یعنی فرصت در شرایط طبیعی به كار خود مشغول است.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید