تبلیغات
روز نجوم در ایران
ارسال در: 1389/02/02-00:00
اعلام برنامه های روز جهانی نجوم در ایران
HTML clipboard

اطلاعیه شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران

کمیته برگزاری روز نجوم شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران در آستانه روز جهانی نجوم با انتشار اطلاعیه ای ضمن یادآوری نکاتی در خصوص برگزاری این روز اعلام کرد هیچ برنامه مستقلی از این شاخه برگزار نخواهد شد و شاخه آماتوری تنها وظیفه هماهنگی و اطلاع رسانی رویدادها را بر عهده دارد متن این اطلاعیه به شرح زیر است

«به نام خدا»
روز جهانی نجوم فرصتی بی نظیر برای ترویج و اشاعه دانش ستاره شناسی و علم به طور کلی است. فرصتی یگانه برای آشنا کردن مردم با زیبایی های آسمان شب و دنیای فراموش شده ای که ما را در بر گرفته است. اینک نزدیک به 1 دهه است که گروه ها و علاقمندان نجوم در ایران نیز همراه با سایر کشورهای جهان با برگزاری این روز قصد دارند لذت کنجکاوی و شوق دیدن آسمان را با مردمان تقسیم کنند. برنامه ای که نخستین بار تنها در رصدخانه زعفرانیه تهران برگزار شد، به سرعت رشد پیدا کرد و راه به دورترین شهرستان های کشور برد و به نقطه ای رسید که قریب به 100 گروه آن را در سراسر کشور برگزار کردند. شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران که از سوی انجمن نجوم ایران وظیفه یافته بود تا فعالیت های نجوم آماتوری را در کشور هماهنگ کند از آغاز تاسیس خود نه تنها سعی کرد با ارایه اطلاعات، بسته های آموزشی و مذاکره با شهرداریها و مکاتبه با مقامات حداقل کمک را به گروه های برگزار کننده ارایه دهد که خود سعی داشته است با برگزاری برنامه های بزرگی که به تنهایی از عهده یک گروه کوچک بر نمی آید الگویی از برگزاری این برنامه را ارایه دهد. شاید روز های نجومی که این شاخه در نمایشگاه کتاب تهران و پارک ملت برگزار کرد را بتوان نمونه هایی از بزرگترین برنامه های ترویجی عمومی دانست که با بسیج همه نیروهای در اختیار با مخاطبی چندین هزار نفره برگزار شد و جوایزی را نیز برای کشورمان به ارمغان آورد. اما وظیفه اصلی شاخه در تمام این مدت، فرهنگ سازی و زمینه سازی برای توانمند کردن گروه ها بوده است. اینک و در پایان سال جهانی نجوم که تجربه گران قدر برگزاری شب های گالیله ای و 100 ساعت نجوم را با خود داشت، شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران زمان را ناسب دید تا با واگذار کردن مسولیت کامل برگزاری این رویداد مهم به گروه های فعال خود به ماموریت اصلی خویش، که حمایت، برنامه ریزیو هماهنگی است بازگردد.
به همین دلیل در سال جاری شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران خود برگزار کننده هیچ برنامه ای به طور مستقل نیست و تنها از طریق وبلاگ مخصوص این روز به اطلاع رسانی و مدیریت این روز و کمک به گروه هایی که نیاز به مشورت و یا حمایت معنوی داشتند پرداخت. این سیاست شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران در دیگر برنامه های عمومی نیز از این پس پی گرفته خواهد شد و این انجمن به عنوان یک نهاد تنها در قالب یک غرفه امسال در یکی از مراکز برگزار کننده این روز - مرکز علوم و ستاره شناسی تهران - حضور خواهد یافت.
در همین حال شاخه آماتوری ایران در این مرحله از فعالیت خود تصمیم به افزایش دخالت گروه های نجومی و بخش های فعال جامعه نجوم ایران در تصمیم گیری های خود گرفته است. بخشی از پیش نیاز این تصمیم با آغاز به کار پروژه بانک اطلاعات گروه های نجومی کشور آغاز شد و بخش دیگر آن برمبنای مشارکت گروه های علاقمند پی گیری خواهد شد. یکی از معیارهای شاخه آماتوری برای شناسایی گروه های فعال و دعوت از آنها به اولین گردهمایی مشورتی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران که سال جاری برگزار خواهد شد، میزان مشارکت گروه ها در برنامه های عمومی و ارایه گزارش های آن است. از همین رو از همه گروه ها صمیمانه تقاضا می شود نسبت به ارسال گزارش های خود به این کمیته، جهت ارایه به هیات دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران و همچنین ارسال گزارش کامل فعالیت های این روز به مراجع بین المللی - که با حفظ تمامی اعتبار و حقوق معنوی این کار برای گروه برگزار کننده صورت خواهد گرفت - اقدام نمایند.

 

پايگاه تلوزيوني آسمان شب در روز نجوم

 


روابط عمومي برنامه تلوزيوني آسمان شب اعلام كرد،‌ اين برنامه تلوزيوني در روز جهاني نجوم با استقرار پايگاه خود در مركز علوم و ستاره شناسي تهران به پوشش اخبار اين روز در تهران و ساير نقاط كشور خواهد پرداخت.
آسمان شب در این روز در میان پخش برنامه های شبکه چهار سیما به ارائه گزارش و اخبار روز نجوم خواهد پرداخت . بنا بر اين اعلام در عين حال شبكه 4 سيما نيز در اين روز سعي خواهد داشت تا تم برنامه هاي خود را منطق با برنامه هاي نجومي ارايه كند.

برنامه آسمان شب يكي از پايدار ترين برنامه هاي علمي در كشورمان به شمار مي رود كه اتفاقا آغاز آن نيز همراه با روز جهاني نجوم بود و اينك قريب به 1 دهه است كه اين برنامه سعي در آشنا كردن مخاطبانش با زيبايي هاي آسمان شب دارد.

 

روز نجوم در بجنورد

 

گروه نجوم هفا آسمان در شهر بجنورد روز نجوم را گرامی می دارند .
برتامه برگزاری روز نجوم توسط انجمن هفت آسمان به شرح ذیل است:

مکان : خراسان شمالی ، بجنورد ، مرکز تفریحی بش قارداش
زمان : 89/2/3 جمعه ، ساعت 17 الی 22 نیمه شب

شرح برنامه :
غرفه 1 - نقاشی کودکان
2- غرفه تجهیزات نجومی
3- غرفه شبیه سازی آسمان ، پخش فیلم
4- غرفه آشنایی با صورت های فلکی و منظومه شمسی
5- غرفه پرسش و پاسخ نجومی
6- برگزاری رصد اجرام آسمان ، از جمله ماه ، زحل ، خوشه ها ، سحابی ها وغیره
7- غرفه فروش
 

روز نجوم در تبریز

 

انجمن نجوم آیاز تبریز، برای پنجمین سال متمادی، قصد دارد روز جهانی نجوم را همراه جامعه نجومی جهان باشد. در این راستا این انجمن قصد دارد تا امسال با برگزاری یک همایش بزرگ قدمی برای نرویج علم نجوم بردارد. انجمن نجوم آیاز تبریز که از سال 84 فعالیت خود را آغاز کرده، همایش ها و برنامه های عمومی چون شب یلدا، روز نجوم و چاپ نشریه آیاز، برگزاری کلاس های آموزشی، شب های رصدی و باشگاه های ماهانه را تا کنون برای علاقه مندان تدارک دیده و در سال جهانی نجوم نیز، با پروژه های چون 100 ساعت نجوم همراه برنامه های بین المللی بوده. آخرین فعالیت آیاز با برگزاری نکوداشت شب یوری رقم خورد و اکنون مژده یک همایش پر بار و درخور همه علاقه مندان به نجوم را میدهیم که با یاری خدا، روز جمعه از ساعت 9 صبح تا 12:30 ادامه خواهد داشت.
جزئیات برنامه به شرح زیر است:
- مراسمات و تشریفات مقدماتی
- معرفی انجمن
- تاریخچه نجوم (جناب آقای غفارزاده از مدال آوران المپیاد نجوم)
- ارائه مقاله توسط یکی از اعضا
- مقاله (توسط دکتر لطفی زاده از اساتید دانشگاه تبریز)
- پزیرایی
- پخش فیلم
- مقاله (توسط دکتر لطفی زاده از اساتید دانشگاه تبریز)
- اخبار و تازه های نجوم
- پرسش و پاسخ یا حضور مهمان برنامه
در پایان همایش ، کارگاه نجوم با قسمت های زیر در نظر گرفته شده که علاقه مندان میتوانند در آن شرکت کنند:
- غرفه آموزش و عرضه نرم افزار Starry night
- غرفه آموزش رصد و تلسکوپ توسط جناب آقای خرسندی (داور رقابت های مسیه و صوفی)
- غرفه فروش کتب نجومی

مکان: تبریز، خیابان شریعتی جنوبی، کوچه والمان، پژوهشسرای دانش آموزی آذربایجان
زمان: جمعه، 3 اردیبهشت ماه از ساعت 9 صبح تا 12:30

خبر از: قاضی طباطبایی/رئیس انجمن نجوم آیاز تبریز


 روز نجوم در اردبیل

مراسم هفتۀ جهانی نجوم در اردبیل با همکاری انجمن نجوم آسمان سبلان ، سازمان ملی جوانان استان اردبیل واداره کل غله و امور بازرگانی منطقه ۷ اردبیل برگزار خواهد شد.

جزئیات برنامه ها:

برگزاری نمایشگاه با عنوان شکوه خلقت

در این نمایشگاه بیش از ۱۱۰ بنر یک در یک متر از تصاویر از زیبایی های آسمان شب( همچون برنامهFETTU) همراه با تعدادی از تصاویر عکاسان آسمان شب اردبیل به معرض نمایش در خواهد آمد. هدف این برنامه آشنایی مردم شهرمان با زیبایی های آسمان شب با استفاده از تصاویر بزرگ نجومی به همراه توضیحات کامل در کنار هرعکس خواهد بود.

برگزاری شب رصدی

شب رصدی در صورت مساعد بودن آب هوا که شامل رصد آسمان شب با چشم غیر مسلح و تلسکوپ است. در این برنامه سیارات منظومه شمسی اعم از زهره ، زحل و... و هلال باریک ماه و... توسط تلسکوپ رصد خواهد شد و در قسمت رصد با چشم غیر مسلح هم به رصد صورت های فلکی به همراه توضیحات آنها و همچنین جهت یابی در شب و... پرداخته خواهد شد. در اینبخش بازدید کنندگان میتوانند نسبت به پرسش و پاسخ نجومی اقدام نمایندو پاسخ سوالات خود را از کارشناسان نجوم دریافت نمایند.

پخش کلیپ ها و فیلم های نجومی

در این قسمت که اندکی پس از غروب افتاب اتفاق خواهد افتاد به پخش یک فیلم با موضوع نجوم خواهیم پرداخت و سپس با کلیپ هایی از تصاویر نجومی که شامل فعالیت های نجومی ، تصاویر نجومی عوق کیهان و تصاویر آسمان و مناظری از طبیعت و معماری پرداخته خواهد شد که در این بخش بازدید کنندگان میتوانند از فعالیت وبگاه نجوم اردبیل بیشتر آگاهی پیدا کنند.

بخش نجوم در اردبیل و جهان

دراین بخش بازدید کنندگان از آثار باستانی و فرهنگی موجود در سطح استان اردبیل و ایران و جهان آشنایی پیدا میکنند . همچنین در این بخش به توضیحات درباره اسطلاب ها و ساعت های آفتابی و نحوه ساخت یک ساعت آفتابی بسیار ساده خواهیم پرداخت.

بخش آلودگی نوری

در این بخش بازدید کنندگان نسبت به آشنایی با آلودگی نوری و تأثیر آن در علم نجوم و طبیعت آشنایی بیشتری پیدا خواهند کرد.دراین بخش کارگروه آموزش و مقابله با آلودگی نوری در خدمت حضار خواهند بود.

http://www.sabalansky.blogfa.com/

تاریخ: ۲ اردیبهشت ماه روز پنجشنبه

مکان : مابین ایستگاه سرعین و میدان شریعتی مقابل اداره غله و امور بازرگانی منطقه ۷ اردبیل

زمان: از صبح ساعت ۷ تا ساعت ۲۲ شب
 

شماره تلفن های تماس: 09144537158 آقای شجاعی و 09358216316 آقای صداقت

 

روز نجوم در کرمان

هسته ی پژوهشی نجوم دانشگاه باهنر به مناسبت روز نجوم برگزار می کند سخنرانی پروفسور فاطمی کارگاه عکاسی نمایشگاه کتاب مسابقه عکاسی کارگاه ساخت ماکت پرسش و پاسخ منظومه ی شمسی کارگاه آلودگی نوری رصد همگانی آدرس : کرمان - فرهنگسرای کوثر
 

برنامه های انجمن نجوم خیام

 

:پس از همفکری و برنامه ریزی اعضای فعال انجمن نجوم خیام زاهدان،ریز برنامه های روز نجوم در زاهدان به شرح زیر تنظیم شد
بخش همایش:
ارائه ی مقاله با همکاری اساتید دانشگاه
نمایش عکس های عکاسان نجومی زاهدان
مسابقه شفاهی
بخش جانبی:
کارگاه نقاشی
نمایشگاه و فروشگاه کتاب و ابزار نجومی
غرفه ساخت ابزار
مسابقه ی نجومی "مارپله"
فناوری هوا فضا
رصد عمومی
ایده های نو:
سیارات ناطق: آشنایی نمادین و معرفی منظومه ی شمسی توسط کودکان به کودکان
پرواز فانوس های کاغذی: ساخت و پرواز چندین فانوس کاغذی به نشانه ی صلح به همت انجمن علمی دانشجویان فیزیک دانشگاه سیستان و بلوچستان
شهر فرنگ: توضیح صورفلکی و آشنایی با داستان های اسطوره ای پیکرهای آسمانی در قالب طرح سنتی شهر فرنگ
من+آسمان:عکس یادگاری مخاطبان روز نجوم در کنار ثصاویر شاتل ها،سیارات،کهکشانها و
زمان:جمعه 3/2/89 از ساعت 18 الی22
مکان:زاهدان،بلوار آزادی،جنب پارک شادیها،کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

برگرفته از سایت روز جهانی نجوم http://astroday89.blogspot.com/

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید