تبلیغات
وضعیت رویت پذیری هلال ماه رمضان1430هجری
ارسال در: 1388/05/25-00:00
در غروب پنج شنبه هلال ماه مبارک رمضان در هیچ نقطه ای از جهان جز در اقیانوس آرام جنوبی قابل رویت نخواهد بود ، 24 ساعت بعد در غروب روز جمعه هلال ماه رمضان در برخی مناطق جهان قابل رویت خواهد بود.

سید محسن قاضی میرسعید

بنام خداوند جان و خرد

با سلام و احترام به علاقه مندان رویت هلال ماه .

وضعیت رویت پذیری هلال ماه رمضان المبارک 1430هجری قمری در جهان به شرح زیر تقدیم می گردد.

لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت 10.01 صبح روز پنج شنبه 19 اگوست 2009 میلادی، برابر با 28 امرداد 1388 هجری شمسی مطابق با 28 شعبان 1430هجری قمری به وقت بین المللی ، و به وقت ایران در همین روز در ساعت 13.31 بعد از ظهر خواهد بود ، در غروب روز پنج شنبه هلال ماه در شرق اقیانوس ارام شکل می گیرد در ان لحظه از سن ماه حدود 13.30 ساعت می گذرد ، در این منطقه از اقیانوس ارام جنوبی هلال ماه را فقط می توان با ابزار اپتیکی نسبتا قوی رویت کرد البته اگر بخار اب اجازه دهد ! ودر غرب اقیانوس ارام جنوبی هلال ماه با چشم غیر مسلح و با سنی حدود 19 ساعت قابل رویت می باشد .

نتیجه : در غروب پنج شنبه هلال ماه مبارک رمضان در هیچ نقطه ای از جهان جز در همان منطقه کوچکی که اشاره شد ( اقیانوس ارام جنوبی ) قابل رویت نخواهد بود ، 24 ساعت بعد در غروب روز جمعه هلال ماه رمضان در :

قاره اقیانوسیه : هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه  در کشور زلاند نو و استرالیا با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد.

قاره اسیا : هلال ماه رمضان درغروب روز جمعه در مجمع الجزایرفیلیپین – اندونزی – مالزی- سنگاپور –  تایلند – هندوستان –  پاکستان به جز شمال شرقی آن  - جنوب ایران – کشورهای حوزه خلیج همیشه فارس – عربستان سعودی – یمن – جنوب عراق – اردن – جنوب سوریه و لبنان با چشم غیرمسلح رویت خواهد شد، ودرشمال کشورچین -  افغانستان – جنوب ترکمنستان – اذربایجان – ترکیه – شمال عراق  – مرکز و شمال سوریه وشمال لبنان با ابزار اپتیکی قابل رویت میباشد بدیهی است این هلال در سایر نقاط اسیا از جمله در شمال وشمال شرقی این قاره قابل مشاهده نخواهد بود.

قاره افریقا : هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه در تمام قاره افریقا با چشم غیر مسلح قابل رویت است.

قاره اروپا :  هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه در جنوب قاره اروپا مثل کشورهای اسپانیا –  پرتغال –  جنوب ایتالیا – یونان – قبرس با ابزار ( دوربین ویا تلسکوپ ) قابل مشاهده ودر سایر مناطق اروپا هلال ماه حتی با ابزار اپتیکی قوی نیز قابل رویت نخواهد بود.

قاره امریکا : هلال ماه رمضان در غروب روز جمعه در مرکزو جنوب ایالات متحده امریکا -  امریکای مرکزی و امریکای جنوبی با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد این هلال در شمال امریکا فقط با ابزار اپتیکی قابل رویت است.

در کشور عزیزمان ایران وضعیت هلال ماه با توجه به عرض دایره البروجی جنوبی در شرایطی قرار گرفته که در دو صورت می توان هلال ماه رمضان را در غروب روز جمعه رویت کرد ، همان طور که در نقشه پیوست مشخص شده هلال ماه رمضان در بالای خط به علت ارتفاع کم ان از افق با ابزار اپتیکی قابل رویت می باشد بدیهی است هر چه به سمت بالای خط برای رویت هلال ماه اقدام کنیم نیاز به ابزار قوی تری خواهیم داشت و اما در پایین خط هلال ماه در شرایط مناسب اب و هوایی در صورت داشتن افقی نسبتا عاری از گردو غبار با چشم غیر مسلح قابل رویت می باشد  بدیهی است هر چه به سمت جنوب کشور اقدام به رویت هلال ماه کنیم با توجه به بیشتر شدن ارتفاع هلال از افق ، هلال ماه مبارک رمضان شرایط بهتری را برای رویت با چشم غیر مسلح خواهد داشت.

به پیوست نقشه ایران و خط رویت هلال ماه مبارک رمضان جهت اطلاع علاقه مندان به رویت این ماه تقدیم می گردد .

با تجدید احترام : سید محسن قاضی میرسعید.

 پژوهشگر هلال ماه .

تهران 1388.5.24

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید