تبلیغات
ارتباط رادیویی با مدارگرد اکتشافی چاندرایان 1 هند قطع شد
ارسال در: 1388/06/10-00:00
مدارگرد اکتشافی ماه (چاندرایان 1) که سال گذشته توسط آژانس فضایی هند به سوی ماه پرتاب شده بود، در تاریخ 8 شهریور به سیگنال های رادیویی مرکز کنترل در زمین پاسخ نداد.

یونس بخشی

مسئولین مرکز کنترل این مدارگرد اکتشافی ماه می گویند که نتوانستند تا کنون با مدارگرد ارتباط برقرار کنند و در نتیجه نه اطلاعاتی به مرکز مخابره میشود و نه از مرکز کنترل زمینی دستوری به مدارگرد فرستاده میشود. به اصطلاح نجومی این سفینه گنگ یا لال شده و نمی تواند صحبت کند. یازده دستگاه علمی نصب شده روی چاندرایان 1 تا قبل از این اتفاق به خوبی فعالیت می کردند و بر اساس برنامه های تنظیم شده سیگنال و اطلاعات را به زمین می فرستادند. مسئولین حالا اطلاعات بدست آمده را ارزیابی میکنند و امیدوارند تا نشانه هایی در خصوص این اتفاق بدست بیارند.

چاندرایان 1 به تاریخ 22 اکتبر 2008 به فضا پرتاب شد و در اوایل ماه نوامبر به ماه رسید. این فضا پیمای هندی تا کنون 3 هزار بار به دور ماه گشته و دوربین های وضوح بالای آن بیش از 7 هزار تصویر دیجیتالی از سطح ماه تهیه نموده که جزئیات جالب و بی نظیری را در مورد کوه ها و دهانه ها یا حفره های برخوردی سطح ماه همرا با حفره هایی قطبی ماه که در سایه دائم قرار دارد، ارایه میدهد.

بر اساس گزارش سایت اینترنتی تایمز، مدیر پروژه چاندرایان 1 آقای آندواری گفته که مأموریت چاندرایان 1 دیگر تمام شده. زیرا ارتباط ما با او دیگر قطع شده است.اما چاندرایان 1 کار های خود را از نظر تکنیکی و دیگر بخش ها 100 درصد خوب انجام داده و از نظر مأموریتی کار خود را حدود 90 تا 95 درصد تکمیل نموده بود.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید