تبلیغات
رؤیت هلال ماه شوال
ارسال در: 1388/06/29-00:00
طبق گزارش های رسیده تنها سه گروه رصدی شهرضا، فسا و بیرجند از میان 150 گروه رصدی موفق به رؤیت هلال ماه شوال شده اند.

 

علی پزشکی

 

رؤیت هلال ماه شوال 1430 از جمله موضوعاتی بود که طی چند روز اخیر به تیتر اول اخبار کشور تبدیل شد. موضوع 29 یا 30 روزه شدن ماه مبارک رمضان برای همه به سؤالی اساسی تبدیل شده بود. حدود 150 گروه رصدی برای پاسخ به این سؤال در نقاط مختلف کشور به جست و جوی هلال باریک ماه شوال پرداختند. محاسبات قبلی نشان از مکث کوتاه و ارتفاع کم این هلال با افق داشت. اوضاع نامساعد جوی که در بسیاری از مناطق کشور وجود داشت، کار را برای گروه های رصدی سخت کرده بود.

 

                     

 

طبق گزارش های رسیده تنها سه گروه رصدی شهرضا، فسا و بیرجند از میان 150 گروه رصدی موفق به رؤیت هلال ماه شوال شدند. این در حالی بود که رصدگران شهرهایی نظیر زابل، سيرجان، كرمان و يزد که روز گذشته از شرایط جوی پایداری برخوردار بودند موفق به رؤیت هلال ماه نشدند. به نظر می رسد یکی از مواردی که باعث اعلام روز یکشنبه به عنوان عید سعید فطر از سوی دفتر مقام معظم رهبری شده گزارش این سه گروه رصدی بوده است. از طرف دیگر تعدادی از مراجع عظام که شرط اعلام ورود به ماه شوال را رؤیت هلال ماه با چشم غیر مسلح دانسته اند، روز یکشنبه را سی اُمین روز از ماه مبارک رمضان اعلام کردند. اغلب کشورهای عربی نظیر عربستان، اردن، امارات متحده عربی، قطر، کویت، لبنان و فلسطین روز یکشنبه را به عنوان عید سعید فطر اعلام کردند. به علت مسجل شدن رؤیت هلال ماه شوال برای مقام معظم رهبری، دفتر ایشان اطلاعیه ای را به شرح زیر اعلام کرد:

 

بسم الله الرحمن الرحيم


با آرزوي قبولي طاعات و عبادات ملت عزيز در ماه مبارك رمضان، به اطلاع عموم مردم شريف ايران مي رساند، بر اساس گزارش هاي راصدان مورد وثوق و خبره كه از چند نقطه‌ كشور واصل شده است، رؤيت هلال ماه شوال ‌المكرّم شنبه 28 شهريور 1388 مطابق با بيست و نهم رمضان‌المبارك 1430 هجري قمري براي رهبر معظّم انقلاب اسلامي، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مد‌ظلّه‌العالي محرز شده و معظّم له حكم به عيد فطر بودن فردا يكشنبه 29 شهريور 1388 فرمودند. ضمن عرض تبريك اين عيد سعيد به تمام برادران و خواهران و ملت شريف ايران نماز پُر شكوه عيد سعيد فطر در سراسر كشور اقامه خواهد شد.

نظرات ارسالی:
 
مشارکت در بحث:
نام:
ایمیل:
متن پیام:
کد امنیتی:

Copyright © 2001-2019 Parssky.com All Rights Reserved 

اسپانسرها :   اسپانسرها :  تایم لپس timelapse اسلایدر عکاسی فیلمبرداری  عکاسی صنعتی طولانی عکاسی رشد پروژه برج خنک کننده فایبر گلاس عکاسی نجومی تلسکوپ دوربین دوچشمی تجهیزات نجوم فروش عکس پارس ویو Parsview.ir   عکس با کیفیت وضعیت آب و هوای ایران  تهویه ایران .بانک عکس و وکتور فروش عکس . طرح و وکتور فروش دوربین دوچشمی

طراحی سایت با آسمان پارس

با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید